هدف ایرنا گسترش اطلاع رسانی است. لذا انتشار این مطلب به معنای تائید محتوای آن نیست

سرخاب: توانمندسازی افراد معلول و تضمین هم افزایی

تبریز - ایرنا - روزنامه سرخاب در آخرین شماره خود یادداشتی با عنوان «توانمندسازی افراد معلول و تضمین هم افزایی و برابری» به قلم علی رمضانی نوشته است.

به گزارش سرخاب؛ روز جهانی معلولان با تم «توانمندسازی افراد معلول و تضمین هم افزایی و برابری» به عنوان شعار امسال انتخاب شده است.
واقعیت این است که در ایران ذنیز مانند سایر کشورها یکی از چالش های مهم، برابری فرصت ها ،توسعه عادلانه، فراگیر و پایدار برای تمامی شهروندان می باشد.
البته باید به این نکته اشاره کرد که در چند سال اخیر شعارهای جهانی از جمله، برابری فرصت ها، از بین بردن موانع دسترسی و توانمندسازی افراد دارای معلولیت و از این قبیل بوده که در ایران نیز مسئولان امر بارها در سخنان خود به این موارد اشاره داشته اند.
با نگاهی گذرا به سال های اخیر، این سوال مطرح می شود که چه قدم های بنیادین و موثر برای جامعه معلولان کشور برداشته شده است؟
عمیقا بر این باورم که حفظ کرامت انسانی افراد بر هر چیزی تقدم دارد، آیا عملکردهای چند سال اخیر گواهی بر حفظ کرامت انسانی معلولان عزیز می باشد؟
سیاست های جهانی بر توانمندسازی و حفظاستقلال معلولان تاکید دارد،آیا بر این مبنا اقداماتی صورت پذیرفته است؟
واقعیت آن است که ما حفظ استقلال و توانمندسازی و حفظ کرامت انسانی را با پرداخت مستمری و سبد حمایتی اشتباه گرفته ایم!
نکته ای دیگر که در خصوص معلولان نگران کننده است،عدم تخصیص بودجه در برنامه سال 98 در راستای مصوبات قانون جامع حمایت از حقوق معلولان می باشد،و سوال اینکه قانونی دست و پا شکسته که دستاورد پرافتخار فراکسیون معلولان جامعه به شمار می آید آیا ضمانت اجرایی دارد؟
شاید یکی از مهم ترین مواد قانون جامعه حمایت از حقوق معلولان کشور ماده 3( تشکیل ستاد هماهنگی و پیگیری مناسب سازی کشور)باشد.
در این ماده قانونی آمده است:
نماینده های شبکه های ملی سازمان های مردم نهاد معلولان (به عنوان عضو ناظر و بدون حق رای)
نماینده سازمان های مردم نهاد جانبازان (به عنوان ناظر و بدون حق رای)
نکته ای که از این دو بند می توان برداشت کرد در قانون حمایت از حقوق معلولان تعیین کننده حقوق و سرنوشت و آینده معلولان خودشان نخواهند بود و احتمالا مسئولان امر همچون گذشته تصمیمات بهتر و موثرتری در رشد جایگاه و حفظ کرامت انسانی معلولان اتخاذ نمایند.
از این نکته که بگذریم، به زعم بنده باید عزمی ملی و راسخ ایجاد شود تا با بسترسازی و حمایت از نهادهایی که در این حوزه فعالیت می کنند مشکلات و موانع موجود رفع گردد و فرصت های برابر ایجاد شود.
باید دولت، مجلس شورای اسلامی، سایر نهادهای حاکمیتی، نهادهای مدنی،کنشگران رسانه ای، دانشگاهیان، همه و همه نقش فعال خود را در مسیر ایجاد جامعه ای متمدن با شعار «هیچ کس را پشت سر نگذاریم» موجب توسعه فراگیر، پایدار د جامعه ای با فرصت های برابر برای شهروندان بشویم.
6132/518

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال