استاندار آذربایجان شرقی: صنعت باید در خدمت بخش کشاورزی باشد

تبریز-ایرنا- استاندار آذربایجان شرقی با بیان اینکه شرایط اقتصادی به سمتی پیش می‌رود که تنها واحدهای بزرگ تولیدی امکان ادامه حیات خواهند داشت، گفت: برای اینکه فعالیت در بخش کشاورزی توجیه داشته باشد باید بتوانیم صنعت را در خدمت این بخش درآوریم.

مجید خدابخش روز چهارشنبه در دیدار با نمایندگان تشکل‌های بخش کشاورزی استان، کشاورزان را زحمت‌کش‌ترین قشر جامعه توصیف کرد و افزود: دولت وظیفه دارد زیرساخت‌ها و امکانات لازم برای فعالیت این قشر را فراهم کند.
وی ادامه داد: ما روستاها را تنها محل سکونت نمی‌دانیم، بلکه هر روستا یک بنگاه اقتصادی و تولیدی است.
استاندار آذربایجان شرقی ارائه تسهیلات اشتغال روستایی از سوی دولت را فرصتی تاریخی برای فعالان بخش کشاورزی عنوان کرد و گفت: کشاورزان و فعالان این بخش باید از این فرصت در جهت ایجاد ارزش افزوده و زنجیره تولید محصولات کشاورزی استفاده کنند.
وی افزود: با توجه به اینکه شاید کشاورزان به تنهایی قادر به ایجاد واحدهای بزرگ تولیدی نباشد، اتحادیه‌ها و تشکل‌های کشاورزی باید با تعریف طرح ‌های کلان در این حوزه وارد شوند.
خدابخش همچنین بر لزوم اولویت‌بندی مسائل و مشکلات بخش کشاورزی تأکید کرد و گفت: طی روزهای آینده جلسه‌ای با حضور مدیران مربوط برگزار خواهیم کرد تا به صورت عملی مشکلات این بخش را پیگیری و حل و فصل کنیم.
در این دیدار نمایندگان تشکل‌های غیردولتی بخش کشاورزی استان به بیان دیدگاه‌های خود پرداختند که لزوم 'افزایش سهم روستاها و بخش کشاورزی از اقتصاد دانش‌بنیان'، 'مشارکت روستائیان در روند سرمایه‌گذاری و خصوصی‌سازی' و 'بسترسازی برای اجرای طرح‌های دولتی در روستاها' از جمله مهم ترین آنها بود.
'ضرورت حضور نمایندگان بخش کشاورزی در ستادهای مدیریت بحران و حوادث غیرمترقبه'، 'آماده‌سازی روستاها برای حفظ منابع با تقویت شوراها'، 'مدیریت بخشداران و همکاری دلسوزانه ادارات دولتی' و ' پیش‌بینی تأمین اعتبار برای خرید تضمینی گندم از کشاورزان' و 'تسهیل در پرداخت تسهیلات اشتغال روستایی به کشاورزان' از دیگر مطالبات مطرح شده در این دیدار بود.
آذربایجان شرقی از قطب های مهم کشاورزی کشور محسوب می شود.
6120/518

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال