کشت انتظاری و پاییزه حبوبات دیم برای نخستین بار در میانه

تبریز- ایرنا - مدیر جهاد کشاورزی میانه از کشت انتظاری و پاییزه حبوبات دیم برای نخستین بار در این شهرستان خبر داد و گفت: در سال جاری 85 هکتار از اراضی این شهرستان زیر کشت نخود و عدس انتظاری رفته است.

جلال رحیم زاده روز شنبه در گفت و گو با ایرنا با بیان اینکه از این میزان 60 هکتار به صورت کشت مستقیم بدون خاک ورزی در تناوب با گندم کشت شده است، افزود: عملکرد حبوبات در کشت انتظاری و پاییزه 40 درصد افزایش نشان می دهد و با توجه به طول دوره رشد در کشت انتظاری امکان برداشت مکانیزه حبوبات میسر می شود.
وی ارتقای بهره وری، افزایش تولید در واحد سطح و کاهش هزینه های تولید را از سیاست‌ها و اولویت‌های بخش کشاورزی این شهرستان اعلام و اظهار کرد: دستیابی به این مهم در حوزه تولید حبوبات با توسعه کشت‌های پاییزه و انتظاری و معرفی ارقام جدید پرمحصول و پایه بلند از قبیل منصور و آزکان امکان پذیر است.
مدیر جهاد کشاورزی با اشاره به مرسوم بودن کشت بهاره و سنتی حبوبات در این شهرستان یادآوری کرد: عملکرد حبوبات از جمله عدس و نخود در کشت های بهاره و سنتی به دلیل کوتاه بودن دوره رشد پایین است.
رحیم زاده ادامه داد: در کشت پاییزه که عمدتا در اوایل مهر تا اواسط آبان انجام می شود انتخاب رقم مناسب بسیار حایز اهمیت بوده و در این راستا از انواع ارقام نخود به استفاده از رقم سارال که از عملکرد مناسبی برخوردار بوده و به دماهای زیر صفر تا منفی 20 درجه سانتی گراد تحمل دارد توصیه می شود.
وی گفت: در کشت انتظاری یا خفته نیز که عمدتا از اواخر آبان تا اواخر آذر انجام می شود اطلاع از شرایط آب و هوایی بسیار حایز اهمیت بوده به طوری که باید از پایین آمدن دما اطمینان حاصل کرد و مطمئن شد که احتمال جوانه زدن گیاه وجود ندارد.
مدیر جهاد کشاورزی میانه اظهار کرد: در کشت انتظاری حبوبات با مساعد شدن شرایط آب و هوایی در اولین فرصت کشت انجام شده و بذر در داخل خاک قرار داده می شود به طوری که به محض آغاز بارش های اواخر زمستان و اوایل بهار، گیاه به تدریج جوانه زده و سر از خاک بیرون می آورد.
رحیم زاده افزود: در کشت های بهاره در مناطق مختلف این شهرستان همه ساله معمولا در اوایل بهار به دلیل بارش های بهاره امکان وارد شدن به مزرعه وجود ندارد و این موضوع سبب می‌شود عمده بارندگی ها از دسترس خارج شود در حالی که استفاده حداکثری از بارندگی‌ها، مزیت بزرگی برای کشت انتظاری و پاییزه محسوب می‌شود.
وی با بیان اینکه نتایج تحقیقات و بررسی های انجام شده در زمینه کشت انتظاری و پاییزه حبوبات در این شهرستان بسیار رضایت بخش بوده است، اضافه کرد: ارقام 'عادل' و 'آزکان' از ارقام نخود و عدس در کشت انتظاری به شمار می رود که استفاده از آن ها به کشاورزان شهرستان توصیه می‌شود.
رحیم زاده با اشاره به استقبال خوب کشاورزان این شهرستان از کشت انتظاری و پاییزه حبوبات، افزود: استفاده از دستگاه های خاک ورزی حفاظتی یا بذرکار مستقیم در کشت حبوبات در مناطق مختلف شهرستان ضروری است.
شهرستان میانه با جمعیت 190 هزار نفر در 178 کیلومتری جنوب شرقی مرکز آذربایجان شرقی واقع است.
خبرنگار: زهره غلامی ** تنظیم: پرویز بابائی ** انتشار:رستگار
7231/8023/6183

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال