هنرمند تبریزی نشان درجه یک کشور را دریافت کرد

تبریز - ایرنا - شورای ارزشیابی هنرمندان کشور نشان درجه یک هنری را به 'رحیم بقال اصغری' هنرمند برجسته کاریکاتور اعطا کرد.

به گزارش روز سه شنبه روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان شرقی، این نشان معادل مدرک دکتری است.
رحیم بقال اصغری بیست و چهارم شهریور 1353 در شهر تبریز به دنیا آمد، دوران ابتدایی را در مدرسه های ممتاز و المهدی گذراند و در 10 سالگی به واسطه حضور پدرش در هنرستان میرک تحت تعلیم استاد ابراهیم مقبلی قرار گرفت.
وی در سال 1369 و در 16 سالگی در مجله 'جوالدوز' به عنوان کارتونیست مشغول کار شد و در سال 1380 انجمن کارتونیست های تبریز و آموزشگاه های آزاد هنری 'آرسوی' را تاسیس کرد.
اصغری در سال 1382 رئیس فدراسیون کاریکاتور ایران شد و این سمت همچنان برعهده وی است.
در سال 1385 موزه کاریکاتور تبریز را که تنها موزه کارتون ایران می باشد تاسیس کرد.
وی عضور شورای فنی نگارخانه های استان آذربایجان شرقی، رئیس خانه کاریکاتور شهرداری تبریز، عضو شورای برنامه ریزی هنر استان و مدیر چندین جشنواره بین المللی است.
رحیم بقال اصغری سه دوره در کانال تلویزیونی'تی.آر.تی. اوکول' ترکیه 34 قسمت برنامه ضبط کرده که این برنامه ها به دعوت دانشگاه 'آنادولو' بوده است.
وی بیشترین داوری های خارجی را در ایران بر عهده دارد و 18 داوری خارجی از این جمله می باشند.
سخنرانی در جشنوراه بوسان کره جنوبی، معمار سینان و آنادولو ترکیه، آزمون صربستان و انجمن های مختلف در کشور های متعدد از جمله فعالیت های بین المللی وی می باشد.
سایت 'سی.وی.ان' مشهورترین سایت کارتون جهان و سایت تبریز کارتون را رحیم بقال اصغری تاسیس و مدیریت می کند.
وی عضو افتخاری هومور پارتی بلغارستان، عضو افتخاری انجمن کارتونیست های جمهوری آذربایجان و سفیر فرهنگی انجمن کارتونیست های ترکیه در ایران است.
کارتونیسم و برداشت های شخصی در دو جلد، زنجفیل در 20 جلد، آموزش هنر آرسوی در 7 جلد شامل آموزش نقاشی خردسالان آرسوی، همین چند خط ساده و یک شهروند موفق تبریزی از جمله کتاب های وی می باشد.
وی به عنوان یکی از صد کارتونیست برتر جهان در صد سال اخیر توسط وزارت فرهنگ آمریکای لاتین شناخته شده است.
رحیم بقال اصغری نفر اول جشنواره آموریستیکای ایتالیا شده و از سوی فدراسیون کارتون بلغارستان به خاطر فعالیت هایش تقدیر شده است.
او دارای هفتاد جایزه داخلی و خارجی بوده و هفتاد جشنواره را نیز داوری کرده است.
خبرنگار:عیسی عطاپور** انتشار دهنده: محمد رستگار
3077/6183

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال