قیزلار کورپوسی، پل توسعه گردشگری شهرستان ملکان

تبریز- ایرنا - پل ' قیزلار کورپوسی' از معماری های دوران صفوی در جنوب آذربایجان شرقی است که بازدیدکنندگان را به سوی توسعه گردشگری ملکان هدایت می کند و مرکز تمرکز گردشگران این شهرستان است.

وجه تسمیه این پل بنا به اسناد تاریخی به الهه آب و باران ایران باستان /آناهیتا/ بر می گردد و ساحلی زیبا در میان تاک ها و درختان میوه و آب و هوایی کم نظیر از جاذبه های این پل تاریخی است.
این پل بر روی رودخانه 'مردق' و مابین روستاهای 'قلعه چوق' و 'قلی کندی' از توابع شهرستان ملکان قرار دارد و به علت نوع طاق ها و ترکیب نمای سنگی و آجری از اهمیت ویژه برخوردار است.
این پل که در 27 اسفند 1386 شمسی به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده، در ایام تعطیلات از مناطق هدف گردشگری و محل تفریح مسافران و اهالی این شهرستان است.
' بایرام احدی'، کشاورزی است که در میان شکوفه های بهاری نزدیک این پل، رسیدگی به درختان میوه را برای گفت و گویی کوتاه با خبرنگار ایرنا کنار گذاشت و معتقد است که بازدید گردشگران بومی و غیربومی از این پل تاریخی و پیاده روی در تپه های اطراف آن در فصل های بهار و تابستان قابل توجه است.
به گفته رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری ملکان نیز تاریخ ساخت این پل 951 هجری قمری است و این پل تا زمان حاضر در سه دوره مختلف تاریخی مرمت و بازسازی شده است و در سال جاری نیز مورد مرمت قرار می گیرد.
وحید خادمی افزود: این پل همچنان در عبور و مرور مردم منطقه نقش اساسی دارد و تردد اهالی روستاهای 'شیخ بابا'، 'شیروانشاهلو'، 'چاللو' و 'لیلی داغی' از این پل امکان پذیر است.
وی گفت: این پل دارای 5 دهنه است که با آجر و سنگ به صورت گنبدی شکل ساخته شده و وجود طاق ها و طاقچه های زیبا و معماری منحصر به فرد امتیاز بزرگی برای این بنای تاریخی است؛ سه دهنه از این پل برای گذر آب رودخانه و دو دهانه دیگر برای هدایت آب های کشاورزی اختصاص دارد.
وی همچنین در مورد ترمیم بخش های کوچکی از این پل با آجرهای معمولی گفت: آماده سازی سریع این پل برای بازدیدهای نوروزی با آجرهایی معمولی محقق شد اما در سال جاری این پل تاریخی با اصول فنی مورد مرمت قرار می گیرد.
رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری ملکان در مورد اظهار نظر برخی از اهالی مبنی بر احداث این پل با آجرهای شهر مدفون 'گم گم' در روزگار قدیم افزود: ' گم گم' تپه ای باستانی در این شهرستان بوده که به ثبت ملی رسیده است اما احداث این پل با آجرهای این شهر در گذشته مستند نیست.
وی با اشاره به سایر جاذبه های طبیعی و تاریخی ملکان گفت: این شهرستان دارای 116 اثر ثبت ملی می باشد که قلعه 'بختک' لیلان مربوط به دوران ساسانی از آن جمله است.
خادمی افزود: سه تپه باستانی ارزشمند مربوط به هزاره دوم قبل از میلاد، یک پل سه دهنه و چشمه ' آرپا دره سی' در بخش لیلان با خواص درمانی از دیگر جاذبه های گردشگری این شهرستان است.
وی گفت: مجموعه تاریخی و فرهنگی ' علی بلاغی آق منار' نیز با محوطه باستانی، چشمه آب معدنی و زیارتگاهی که مورد احترام مردم منطقه است، پذیرای گردشگران بومی و غیر بومی این شهرستان است.
شهرستان ملکان با 110هزار نفر جمعیت در فاصله 155کیلومتری تبریز، مرکز آذربایجان شرقی واقع است؛ ملکان با وجود تاک هایی با محصول مرغوب و صادراتی به شهر خوشه های طلایی شهرت دارد.
گزارش از: علیرضا فولادی
3072/518

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال