صفی پور: تاسیس بنیاد فرهنگ و ادب آذربایجان، مصداق عینی عمل به وعده دولت امید است

تبریز-ایرنا- مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان شرقی و دبیر بنیاد فرهنگ، هنر و ادب آذربایجان با بیان اینکه بنیاد، خانه مردمی و عمومی برای تقویت انسجام ملی است، گفت: تاسیس این نهاد، مصداق عینی عهد به وفا در دولت تدبیر و امید است.

علی اکبر صفی پور روز سه شنبه در نشست با خبرنگاران اظهار کرد: این بنیاد با هدف تقویت فرهنگ اسلامی، ایرانی ،بومی ، محلی و ترویج ،تحقیق و پژوهش در زمینه فرهنگ،هنر ،زبان و تاریخ آذربایجان تاسیس شده است .
وی افزود : نقش ادبیات محلی در انسجام ملی بسیار مهم می باشد و بزرگداشت مفاخر آذربایجان ،ایجاد فضای تبادل آرا از مزیت های تشکیل بنیاد فرهنگ، هنر و ادب آذربایجان در خانه پروین اعتصامی تبریز است .
صفی پور با اشاره به برنامه ریزی های انجام شده در خصوص برخی فعالیت های فرهنگی بنیاد گفت: تدوین دانشنامه ،فرهنگ نامه و زبان معیار ترکی آذری از برنامه های آینده بنیاد است.
وی با اشاره به اهمیت زبان و ادبیات در فرهنگ منطقه خاطر نشان کرد: آذربایجان با فرهنگ و هنر غنی خود محدود به زبان نیست و این بنیاد باید برای حفظ ،حراست و توسعه این فرهنگ به بهترین شکل ممکن اقدام می کند .
دبیر فرهنگ ،هنر و ادب آذربایجان اضافه کرد: تاسیس بنیاد مطالبه عمومی مردم بود که در سفر انتخاباتی رییس جمهوری به منطقه وعده آن داده شده بود.
صفی پور یادآور شد: اولویت دولت در استان فرهنگستان زبان ترکی بود که تبدیل به مطالبه عمومی به ویژه نخبگان شده بود.
وی اضافه کرد: پس از مشاوره با متخصصان در نهایت به این جمع بندی رسیدیم که با تاسیس فرهنگستان زبان ترکی به تنهایی نمی توان به اهداف فرهنگی و هنری در منطقه دست یافت و از طرفی در هر کشور یک فرهنگستان زبان وجود دارد که مربوط به زبان ملی آن کشور است و در زمینه پژوهش و ابداع واژگان جدید فعالیت می کند.
وی گفت: در آخرین نشستی که با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و استاندار آذربایجان شرقی در دفتر وزیر برگزار شد، عنوان دقیق بنیاد مشخص و اساسنامه آن نیز مشتمل بر 41 ماده و دو تبصره به تصویب اعضای موسس رسید.
صفی پور اظهار کرد: رییس هیات موسس بنیاد، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، نایب رییس استاندار آذربایجان شرقی و دبیر آن نیز مدیر کل فرهنگ و ارشاد استان می باشند .
وی با اعلام ارکان بنیاد شامل هیات امنا، هیات مدیره، مدیرعامل و بازرسان افزود : هیات امنای بنیاد شامل وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، استاندار آذربایجان شرقی ، نماینده ولی فقیه در آذربایجان شرقی و امام جمعه تبریز، رییس دانشگاه تبریز، شهردار تبریز، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان شرقی و سه نفر از متخصصان حوزه فرهنگ، ادب و هنر آذربایجان است .
وی یادآور شد : نهادها و بنیادهای مشابه بنیاد فرهنگ، ادب و هنر آذربایجان در کشور، ساختار و چارچوب پذیرفته شده و یکسان دارند و تامین مالی بنیاد نیز از طریق کمک های دولتی و غیردولتی و خیران خواهد بود که با عنایت رییس جمهوری در نظر گرفته شده است .
تاسیس بنیاد فرهنگ، ادب و هنر آذربایجان از جمله وعده های انتخاباتی رییس دولت امید در زمان سفرهای انتخاباتی وی به منطقه بود که در هفدهمین سفر استانی کاروان تدبیر و امید به آذربایجان شرقی و همزمان با استقبال پرشور مردم استان از روحانی در اواخر هفته گذشته، عملی شد و فعالیت آن کلید خورد.
7223/518

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال