نشان افتخار تبریز بر سینه دکتر مبین، پدر جذامیان ایران نشست

تبریز- نشان افتخار تبریز به عنوان نماد هنر و فرهیختگی شهر اولین های ایران و به پاس سال ها فعالیت علمی و تحقیقاتی به دکتر سیدمحمد حسین مبین پدر جذامیان ایران اهدا شد.

به گزارش خبرنگار ایرنا، شهردار تبریز روز یکشنبه در همایش روز جهانی جذام، با اهدای لوح تقدیر و نشان افتخار تبریز از زحمات چندین ساله پدر جذامیان ایران قدردانی کرد.
دکتر محمدحسین مبین افتخار پزشکی ایران و پدر جذامیان، نویسنده شاعر و پزشک توانای معاصر آذربایجان، در سال 1306 شمسی در یکی از محلات قدیمی تبریز به نام چرنداب پا به عرصه هستی گذاشت.
وی تحصیلات ابتدایی خود را در دبستان معرفت تبریز و کلاس شش و دوره دبیرستان را در کرمان به پایان رسانده و پس از شش سال اقامت در کرمان به تبریز مراجعت و با اخذ دیپلم طبیعی از دبستان فردوسی در سال 1328 وارد دانشکده پزشکی تبریز شد و در سال 1334 به دریافت دکترای پزشکی نایل آمد.
مبین پس از انجام خدمت نظام وظیفه در سال 1337 به استخدام وزارت بهداری درآمد و خدمات پزشکی، اجتماعی خود را با بیماریابی جذام در آذربایجان شرقی آغاز کرد.
وی پس از یک سال فعالیت در امر بیماریابی در سال 1338 به عنوان کفیل آسایشگاه جذامیان باباباغی تبریز به ادامه فعالیت پرداخته و در سال 1341 با استفاده از بورس تحصیلی سازمان بهداشت جهانی برای سپری کردن دوره آموزشی علمی و عملی جذام، رهسپار کشورهای اروپایی اسپانیا و پرتقال و آفریقایی، نیجریه و مالی شد و پس از این دوره آموزش عالی به ایران مراجعت و به عنوان رییس آسایشگاه باباباغی مشغول خدمت شد.
در سال 1348 با ادغام سازمان بهداری و دانشگاه تبریز به دانشگاه منتقل و با اغتنام فرصت به اخذ تخصص در رشته بیماری های پوست و آمیزشی از دانشگاه تبریز توفیق یافته و پس از آن در بخش پوست دانشکده پزشکی بیمارستان بابک(هفتم تیر) به عنوان عضو هیات علمی به خدمات علمی – پزشکی خود ادامه داد.
استاد دکتر مبین، خدمت به جذامیان را از وظایف انسانی و پزشکی خود شمرده و در سال های دراز خدمت خود همواره در فکر آنها بوده و در خدمت به آنها از هیچ تلاشی دریغ نکرده است.
وی از بهمن سال 1353 به عنوان عضو افتخاری انجمن کمک به جذامیان ایران و چند سالی نیز به عنوان رییس انجمن کمک به جذامیان آذربایجان به این قشر محروم و مظلوم خدمت کرده است.
مبین نه تنها در انجمن حمایت از جذامیان بلکه در دیگر مجامع خیریه همچون کمیته امداد امام خمینی (ره)، انجمن خیریه نوبر تبریز، هیات حمایت از مستمندان و هیات عیادت از بیماران فعالانه حضور داشته و همکاری می کند.
وی در سال 1355 به عضویت هیات تحریریه مجله پزشکی، دانشگاه علوم پزشکی تبریز انتخاب و هم اکنون نیز به این همکاری ادامه می دهد.
وی در شعر ˈشمشکˈ تخلص کرده و آثار بسیاری در زمینه های مختلف ادبی به ویژه ادبیات آذربایجان و کودکان دارد که برخی از این آثار چاپ و برخی دیگر نیز در نشریات مختلف کشور منتشر شده است.
7240/587

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال