روزنامه مهد آزادی تبریز 61 ساله شد

تبریز- در آیینی با حضور جمعی از مسوولان محلی آذربایجان شرقی 61 سالگی روزنامه مهد آزادی جشن گرفته شد.

به گزارش ایرنا در این آیین که شامگاه دیروز با حضور معاون سیاسی استانداری آذربایجان شرقی ، فرمانداری شهرستان تبریز و بیش از 200 نفر از مسئولان، مدیران کل، روسا و اعضای شوراهای اسلامی استان و کلانشهر تبریز، روسا و اساتید دانشگاه‌ها، نویسندگان جراید، مسئولان خبرگزاری‌ها و رسانه‌ها، سرپرستان نمایندگی‌های جراید کثیرالانتشار کشور برگزار شد ، روزنامه‌ بین‌المللی مهدآزادی شصت و یکمین سال تاسیس خود را جشن گرفت.
روزنامه مهدآزادی در سال 1329 شمسی همزمان با نضج گرفتن نهضت ملی شدن صنعت نفت به دست شادروان سیداسماعیل پیمان یکی از یاران مرحوم آیت‌ا... کاشانی رهبر مذهبی نهضت تاسیس شد و در شش دهه حیات مطبوعاتی خود مسیر پرنشیب و فرازی را طی کرد.
سخت‌ترین دوران انتشار این نشریه به دهه 50 برمی‌گردد که در آن زمان مهدآزادی به دستور مستقیم شاه توقیف و مدیران آن زندانی و به دادگاه نظامی سپرده شدند.
مرحوم پیمان به همراه فرزندش مرحوم سیدجواد پیمان در دوران توقیف نشریه نیز دست از مبارزه خود برای برپایی حکومت اسلامی نکشیدند و با عضویت در یک گروه زیرزمینی به رهبری شهید آیت‌ا... قاضی طباطبائی به چاپ مخفیانه اطلاعیه‌های حضرت امام خمینی‌(ره) در چاپخانه متعلق به خود پرداختند.
با پیروزی انقلاب اسلامی ایران در سال 57 مهدآزادی همانند سایر نشریاتی که در فاصله 28 مرداد 32 تا آن تاریخ توقیف شده بودند اجازه انتشار مجدد یافت.
پس از فوت مرحوم سیداسماعیل پیمان و فرزند ارشدش در سال 1368 مسئولیت انتشار روزنامه به مهندس سیدمسعود پیمان محول شد.
مهندس پیمان علاوه بر ایجاد تحولات چشمگیر کیفی و کمی در مهدآزادی از سال 1377 اقدام به انتشار تنها نشریه بین‌المللی به زبان آذری با خط لاتین به نام کورپو نمود که این نشریه که به صورت مجله عمدتاً برای استفاده آذری زبان‌های خارج از کشور منتشر می‌شود .
518/ 586/245

انتهای پیام /*

برچسب ها

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال