200 هکتار از اراضی پایاب سد امند به آبیاری تحت فشار مجهز می شود

تبریز- سرپرست مدیریت آب و خاک سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان شرقی گفت: 200 هکتار از اراضی پایاب سد امند زیر پوشش آبیاری تحت فشار قرار می گیرد.

به گزارش ایرنا ، سیدخلیل هاشمی روز دوشنبه در جلسه بررسی مشکلات سد امند در محل روستای امند شهرستان شبستر با اشاره به شروع عملیات احداث این سد از سال 67و بهره‌برداری از آن در سال 72 ، هدف از ساخت آن را انحراف، انتقال و ذخیره‌سازی آب رودخانه شیخ‌ چایی به منظور جلوگیری از پرت و هدر رفت آب، افزایش تولید محصولات کشاورزی و تقویت زیر ساخت ها عنوان کرد.
وی حجم آبگیری این سد را دو میلیون و 400 متر مکعب اعلام کرد و افزود: از این میزان یک میلیون متر مکعب به روستای امند و بقیه به جهاد کشاورزی اختصاص یافته ‌است.
هاشمی مشکل اصلی موجود در این منطقه را اختصاص چهار هزار هکتار از زمین این منطقه برای ساخت مخزن عنوان کرد و افزود : هم‌اکنون اهالی منطقه مدعی مالکیت این سد هستند.
در این جلسه که کارشناسان انجمن آبیاری تحت فشار استان ، مدیر جهاد کشاورزی شهرستان شبستر و کارشناسان ذینفع و شورای اسلامی روستای امند و تعاونی آب بران پایاب سد امند حضور داشتند ضمن ارایه راهکارهای لازم در امر بهینه سازی مصرف آب در امر کشاورزی توسط کارشناسان ، مشکلات آب بران بررسی شد.
در این نشست مقرر شد از محل اعتبارات ملی ارایه شده از طرف دولت درخصوص مکانیزه کردن آبیاری در پایاب سد و همیاری حق آبه داران به مرحله اجرا درآمده و فعالیت آبزی پروری و گردشگری نیز در محل سد توسط متقاضیان بخش خصوصی مد نظر قرار گیرد.
سد مخزنی امند در 15 کیلومتری جاده تبریز - مرند، در قسمت شمالی دشت تبریز ایجاد شده و هدف از احداث آن، ذخیره ‌آب رودخانه شیخ چای در مخزن سد و جلوگیری از اتلاف و هدر رفت آبهای سطحی منطقه و استفاده درست از آب ذخیره شده در جهت افزایش تولید در واحد سطح است.
این سد از نوع خاکی با هسته رسی بوده و حجم مخزن آن دو میلیون و 200 هزار متر مکعب با ارتفاع 18متر است و در حال حاضر از آب این سد جهت آبیاری اراضی کشاورزی و باغات پایاب آن استفاده می‌شود.
7232/245

انتهای پیام /*

برچسب ها

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال