تاکید رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس

حقابه زیست محیطی در تمامی پروژه ها رعایت شود

شهرکرد - ایرنا - رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی گفت : رعایت حقابه زیست محیطی در تمامی پروژه های کشور ضروری است و باید اجرا شود.

به گزارش ایرنا، حشمت الله فلاحت پیشه روز پنجشنبه در دیدار میدانی از حوضه زاینده رود چهارمحال و بختیاری تاکید کرد: در زمان کنونی رعایت اصل زیست محیطی به عنوان اصل نخست برای توسعه کشورها و کنوانسیون ها مطرح است.
وی افزود: در قانون برنامه ششم توسعه توجه به شرایط زیست محیطی از مهمترین اصول پیش بینی شده است.
فلاحت پیشه تصریح کرد: در این راستا مجلس شورای اسلامی به مساله رعایت حقابه زیست محیطی حساسیت بالایی دارد.
وی یادآور شد: در صورت نیاز حوضه زیردست به آب، می توان آب مازاد در یک منطقه را براساس اصول علمی و کارشناسی واگذار و منتقل کرد.
رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: به همین منظور دومین دیدار این کمیسیون از حوضه زاینده رود در استان های چهارمحال و بختیاری و اصفهان انجام شد.
وی گفت: پس از جمع آوری مباحث کارشناسی، نتایج بازدیدها و اسناد ارائه شده از سوی هر 2 استان چهارمحال و بختیاری و اصفهان، موضوع در قالب یک اصل حاکمیتی بررسی می شود.
فلاحت پیشه تاکید کرد: در این موضوع تمامی قوانین باید به عنوان بنیان کار در نظر گرفته شود.
وی افزود: استفاده هوشمند و بهینه از آب در هر 2 استان چهارمحال و بختیاری و اصفهان ضرورت دارد.
رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: تمامی تصمیمات در قالب قوانین و براساس روش های صرفه جویی و بهره وری بهینه صورت می گیرد.
فلاحت پیشه یادآور شد: گزارش کمیسیون امنیت ملی از بازدید زاینده رود از طریق نمایندگان چهارمحال و بختیاری در مجلس شورای اسلامی به مردم اطلاع رسانی می شود.
استاندار چهارمحال و بختیاری نیز گفت: منابع و مصارف زاینده رود برای این استان مهم است.
اقبال عباسی تاکید کرد: میانگین منابع زاینده رود در 30 سال گذشته از 2.2 میلیارد متر مکعب به 400 میلیون متر مکعب در سال گذشته کاهش داشته است.
وی افزود: 10 درصد آورد زاینده رود سهم چهارمحال و بختیاری است که از 2.2 میلیارد متر مکعب 237 میلیون متر مکعب بود و اکنون هیچ برداشت اضافی در این استان وجود ندارد.
عباسی تصریح کرد: 90 درصد آب زاینده رود از چهارمحال و بختیاری خارج شده و به پایین دست می رود.
وی یادآور شد: چهارمحال و بختیاری حتی اگر 10 درصد سهم خود را مصرف نکند باز هم مشکل استان پائین دست رفع نمی شود.
استاندار چهارمحال و بختیاری اظهار داشت: افزون بر 90 درصد کنتورهای برداشت آب در حوضه زاینده رود این استان هوشمند شده است.
وی گفت: تمامی باغات چهارمحال و بختیاری در حوزه زاینده رود به شبکه آبیاری نوین مجهز و پمپ های اضافه برداشت آب ، پلمپ و جمع آوری شده است.
عباسی تاکید کرد: تمامی مسئولان، مردم و نمایندگان اقشار مختلف در هر 2 استان چهارمحال و بختیاری و اصفهان باید با همدیگر در حوزه های مختلف اقتصادی، سیاسی، اجتماعی و فرهنگی وحدت داشته باشند
به گزارش ایرنا، رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس شورای اسلامی به همراه استاندار، نمایندگان مردم چهارمحال و بختیاری در مجلس شورای اسلامی، تعدادی از مدیران کل دستگاه های اجرایی استان و مسئولان شهرستانی از حوضه زاینده رود در محدوده این استان دیدن کردند.
7362/6021

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال