امام جمعه شهرکرد

تصمیم گیری در مساله آب باید به دور از هیاهوی سیاسی باشد

شهرکرد- ایرنا- نماینده ولی فقیه در چهارمحال و بختیاری و امام جمعه شهرکرد با اشاره به کم آبی اخیر تاکید کرد: تصمیم گیری در مساله آب در استانها باید براساس واقعیت های موجود و به دور از هیاهوی سیاسی انجام شود.

به گزارش ایرنا، حجت الاسلام محمدعلی نکونام در خطبه های این هفته نماز جمعه شهرکرد در مصلای امام خمینی (ره) این شهر افزود: هم اکنون این استان با مساله کم آبی شدید و بحران خشکسالی مواجه شده است.
وی تصریح کرد: روستاهای متعدد و مردم قابل توجهی در این استان با مشکل جدی آب شرب مواجه اند و در مناطقی مردم شاهد خشک شدن درختان و مزارع خود هستند.
خطیب جمعه شهرکرد گفت: انتظار مردم این است که براساس واقعیت های موجود و نه تحت تاثیر شانتاژ بازی و اقتدارگرایی در مورد آب تصمیم گرفته شود.
وی خطاب به مسئولان گفت: شما می خواهید با تونل غیرقانونی احداث شده گلاب به 14 شهر آب منتقل کنید، می خواهید کف زاینده رود آب جاری بشود، اما این واقعیتی است که همه می خواهند که زاینده رود و شهرها از آب بهره مند باشند.
نکونام تصریح کرد: این که می گوییم واقع گرایی، اما با کدام آب؟ شما آمار دارید و می دانید پشت سد زاینده رود چقدر آب هست، چرا واقع گرایانه گفته نمی شود، چرا واقعی حرف زده نمی شود و تصمیم گرفته نمی شود؟
نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه شهرکرد گفت: نکته بعد آن که تونل غیرقانونی گلاب کجا واقع شده است؟ زیر سد و در حوزه اصفهان واقع است که انتقال آب از این تونل حداقل 2 ضایعه بزرگ در پی دارد.
وی گفت: این مساله گوشزد است به مسئولان تا بیشتر توجه کنند، چرا که این تصمیم گیری ها حداقل 2 ضایعه دارد، یکی آنکه خشک کردن مزارع و باغات در 2 شهرستان بن و سامان که آسیب جدی به آنها وارد شده و زندگی جمع کثیری از مردم در حاشیه زاینده رود که سال های متمادی از این آب بهره مند بوده اند و مشکل و ضایعه دیگر، انتقال آب از طریق تونل گلاب چه بسا به خشک شدن ابدی زاینده رود منجر می شود.
به گزارش ایرنا، خشکسالی یک دهه اخیر چهارمحال و بختیاری میزان ذخایر آبی این استان که زمانی 10 درصد آب شیرین کشور را تامین می کرد، به کمتر از 5 درصد کاهش یافته و این استان را با تنش آبی مواجه کرده است.
چهارمحال و بختیاری سرچشمه رودهای کارون و زاینده رود و بخشی از دز است که میزان بارندگی بلند مدت این استان با تغییر بارش ها از برف به باران به پایین ترین سطح رسیده است.
پیش از این نیز، ائمه جمعه چهارمحال و بختیاری در نامه ای به رئیس مجلس شورای اسلامی خواستار حل مشکل کم آبی این استان شدند.
2097

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال