کلیات طرح آمایش سرزمین چهارمحال و بختیاری تصویب شد

شهرکرد- ایرنا- کلیات طرح آمایش سرزمین چهارمحال و بختیاری پس از چهار سال مطالعه عملیاتی روز پنجشنبه در شورای برنامه ریزی و توسعه این استان به تصویب رسید.

به گزارش ایرنا، این طرح در 5 هزار صفحه در قالب هشت فصل از سوی مرکز مطالعات و تحقیقات شهرسازی و معماری کشور بعنوان مشاور طرح تهیه شده است.
استاندار چهارمحال و بختیاری در این نشست با قدردانی از تلاش کارفرما و گروه مشاور در تدوین این برنامه اظهار داشت: کلیات طرح بنا به ضرورت و تاخیری که در تدوین چنین طرحی طی سالهای گذشته انجام گرفته به تصویب رسید اما اصلاحات و پیشنهاداتی وجود دارد که باید لحاظ شود.
اقبال عباسی افزود: در نشستی ظرف یک هفته آینده با حضور مجمع نمایندگان استان، مدیران دستگاه های اجرایی و مشاور طرح، اصلاحات موردنظر از جمله بازنگری در میزان منابع آب استان و آخرین آمارهای اقتصادی و جمعیتی اعمال شود.
نماینده مردم شهرستانهای اردل، فارسان، کیار و کوهرنگ در مجلس شورای اسلامی نیز در این نشست با اشاره به اهمیت سند آمایش سرزمین تصریح کرد: ریشه بسیاری از مشکلات و کاستی هایی که امروز در کشور و استان وجود دارد ناشی از نبود سند آمایش سرزمین است.
علی کاظمی باباحیدری ابراز امیدواری کرد با تدوین و اجرای سند آمایش سرزمین استان به ظرفیت ها و فرصت هایی که در استان وجود دارد بیش از پیش توجه کرده تا بستر توسعه یافتگی استان را فراهم کرد.
وی با تاکید بر اصلاح موارد مغفول مانده در سند آمایش سرزمین استان افزود: نگاه به صنعت باید پررنگ تر دیده شود و به مسائلی از قبیل نقش آموزش و مراکز علمی در پیشبرد امور استان باید توجه بیشتری داشت.
نماینده مردم شهرستانهای شهرکرد، بن و سامان در مجلس شورای اسلامی نیز تدوین سند آمایش سرزمین را اقدامی مهم و ارزشمند دانست و گفت: بی شک اهمیت موضوع می طلبد تا حساسیت و دقت بیشتری برای تدوین آن به کار گرفته شود.
اردشیر نوریان افزود: همچنین انتظار می رود این سند دست مایه ای برای اعمال محدودیت ها در استان نشود و متناسب با ظرفیت های هریک از مناطق زمینه برای رشد صنعت، گردشگری، کشاورزی و سایر فعالیت های اقتصادی فراهم شود.
رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی چهارمحال و بختیاری نیز با اشاره به مراحل تدوین سند آمایش سرزمین استان اظهار داشت: این سند با وجود اینکه با فراز و نشیب های از دولت اصلاحات تاکنون مواجه بوده اما اینک به سرانجام رسیده و امید می رود منشاء تحولات خوبی در استان شود.
طهمورث الیاسی بختیاری افزود: این سند پس از اعمال اصلاحات موردنظر به شورای آمایش سرزمین کشور ارسال می شود.
آمایش سرزمینی به معنای بهره برداری بهینه از امکانات در راستای بهبود وضعیت مادی و معنوی در قلمرو جغرافیایی خاص است. در این طرح مزیت های فضای طبیعی، اجتماعی و اقتصادی، سازماندهی و نظام بخشی می شود. این کار با هدف ایجاد رابطه منطقی بین توزیع جمعیت و انجام فعالیت ها در پهنه سرزمین با توجه به ویژگی های فضایی مناطق است. مساله آمایش سرزمین در زمینه های مختلف صنعتی، کشاورزی، فرهنگی و آموزشی دخالت دارد بنحوی که هر فعالیتی باید بر اساس واقعیت های آمایشی شکل گیرد.
7363/6021

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال