بارقه های امید برای خروج از بن بست

شهرکرد- ایرنا- بخش مهمی از توسعه اقتصادی چهارمحال و بختیاری در بن بست زیرساخت های حمل و نقل گرفتار شده که با اعتبارات قابل توجهی که دولت برای حوزه راه های استان در بودجه 98 پیش بینی کرده است، می توان به گشایش این بن بست امیدوار بود.

به گزارش ایرنا، راه یکی از شاخصه های توسعه هر کشور است که با افزایش آنها می توان روند روبه رشد پیشرفت را در آن کشور تسریع یخشید.
هرچند توسعه راه ها به تنهایی عامل توسعه یک کشور نیست، اما بگفته صاحبنظران اقتصادی، راه ها در امر توسعه اقتصادی هر منطقه نقش کلیدی دارند، زیرا توسعه بخش های کشاورزی، صنعت، گردشگری و سایر مولفه های شکوفایی یک منطقه مرهون پیشرفت در حوزه راه سازی است.
در این میان چهارمحال و بختیاری به سبب وضعیت کوهستانی علی رغم وسعت کم و نقش استراتژیکی که در اتصال کریدور جنوب به فلات مرکزی دارد، از شبکه های ارتباطی و جاده ای مناسبی برخوردار نیست و این موضوع نه تنها روند توسعه یافتگی این استان را با چالش جدی مواجه کرده بلکه مزیتی که در کاهش فاصله استان خوزستان و بنادر جنوبی به مرکز کشور دارد را بلااستفاده کرده است.
این استان که تنها یک درصد وسعت کشور را دارد و حلقه ارتباط استان های خوزستان و اصفهان به عنوان قطب های انرژی و صنعت کشور محسوب می شود به سبب توسعه نیافتگی راه ها در بسیاری از شاخص ها نسبت به سایر استانها عقب مانده و در عین حال از مزیت های خود نیز استفاده لازم را نبرده است.
برهمین اساس بخشی از توسعه اقتصادی استان در بن بست زیرساخت های حمل و نقل این استان گرفتار شده که تحقق طرح های توسعه راه های استان و بهره برداری از راه آهن می تواند از این بن بست گره گشایی کند.
این استان با دارا بودن 257 بزرگراه، 816 راه اصلی و 291 راه فرعی از اتصال به حمل و نقل ریلی محروم است و حمل و نقل هوایی آن نیز با نیمه فعال بودن فرودگاه شهرکرد رونقی ندارد و گرچه در برهه هایی از زمان تلاش هایی برای رونق این حوزه انجام گرفته اما این تلاش ها هنوز به ثمر نرسیده و خواسته های مردم همچنان بی جواب مانده است.

** اختصاص اعتبار قابل توجهی از بودجه 98 به توسعه راه ها
استاندار چهارمحال و بختیاری توسعه راه ها و رونق حوزه حمل و نقل این استان را در اولویت برنامه های خود قرار داده و می گوید: حمل و نقل بعنوان یکی از مهمترین محورهای توسعه در استان مغفول مانده و باید با جذب اعتبارات و همچنین زمینه سازی برای ورود سرمایه گذار این حوزه را رونق بخشید.
اقبال عباسی افزود: تلاش می شود با توسعه راه ها، چهار جهت استان به استانهای همجوار متصل شود و در این راستا با رایزنی های انجام گرفته با مسئولان، اعتبار خوبی برای توسعه راه های استان در بودجه 98 پیش بینی شده است.
وی تصریح کرد: در سالهای گذشته اعتبارات ناچیزی برای توسعه راه های استان اختصاص داده شده بود اما با تلاش هایی که به تازگی صورت گرفته سه طرح جدید در حوزه راه برای استان تعریف شده که می تواند بخشی از نارسایی ها را برطرف کند.
استاندار چهارمحال و بختیاری، راه ارتباطی محور «بلداجی- گلوگرد به سمت چغاخور»، «محور شلمزار» و راه ارتباطی «کوهرنگ به الیگودرز» را سه طرح جدید حوزه راه استان اعلام کرد و گفت: اعتبار خوبی برای این سه طرح درنظر گرفته شده که با جذب 50 درصد این اعتبار نیز می توان تحول بزرگی در حوزه راه های استان شکل داد.
عباسی ادامه داد: همچنین برای 6 طرح دیگر از جمله راه آهن، «چهار خطه شهرکرد- بروجن- لردگان»، «محور گورمیزه» ، «فارسان – دشتک»، «محور بازفت تا سه راهی امیرآباد»، «چهارخطه بن- داران» و «سامان به کمربندی شهرکرد» نیز اعتبارات خوبی در بودجه 98 پیش بینی شده است.

** راه اندازی شرکت هواپیمایی اختصاصی شهرکرد
استاندار چهارمحال و بختیاری همچنین به تلاش های صورت گرفته در خصوص جذب سرمایه گذار در استان اشاره کرد و گفت: به تازگی زمینه برای ورود یکی از سرمایه گذاران فراهم شده که چنانچه این طرح اجرایی شود حمل و نقل هوایی استان رونق می گیرد.
عباسی تصریح کرد: این سرمایه گذار قرار است سه اقدام همزمان تورگردانی، راه اندازی خط هوایی و تعمیر هواپیما را انجام دهد که در نوع خود اقدامی بی نظیر در استان به شمار می رود.
وی با تاکید بر همکاری همه جانبه دستگاه های اجرایی استان با این سرمایه گذار خاطرنشان کرد: اجرای این طرح ضمن رونق صنعت گردشگری، زمینه را برای ورود سایر سرمایه گذاران و تحول اقتصادی استان فراهم می کند.
از سوی دیگر سالهاست که مردم چهارمحال و بختیاری منتظر شنیدن سوت قطار در استان خود هستند و در حالی که مسئولان وقت اداره کل راه و شهرسازی استان عنوان می کردند با تامین اعتبار لازم طرح راه آهن استان تا پایان سال 97 تکمیل و به بهره برداری می رسد اما تاکنون پیشرفت موثری در این حوزه مشاهده نشده است.

** راه آهن اصفهان- شهرکرد- اهواز اولویت وزارت راه و شهرسازی
با این وجود استاندار چهارمحال و بختیاری اجرای خط راه آهن اصفهان- شهرکرد- اهواز را در سال جاری قطعی اعلام کرده و آن را از طرح های اولویت دار وزارت راه و شهرسازی عنوان می کند.
مطالعات راه آهن محور اصفهان - شهرکرد و اهواز بر پایه طرح جامع حمل و نقل کشور از سال 83 با همکاری یک شرکت بین المللی خارجی و یک شرکت داخلی آغاز شد.
این طرح در مقطعی مسکوت ماند اما با روی کار آمدن دولت یازدهم و با پیگیری طرح جامع حمل و نقل کشور، این طرح نیز در جریان افتاد.
مطالعات اولیه این طرح از سوی مشاور انجام شده است و در سال جاری در ردیف 15 طرح اولویت دار وزارت راه و شهرسازی قرار گرفته است.
راه آهن چهارمحال و بختیاری که در سه قطعه تعریف شده است شمال کشور را به جنوب متصل می کند و مسیر ریلی دورود- اصفهان- خوزستان را تا 400 کیلومتر کوتاه تر می کند.
اعتبار مورد نیاز برای اجرای این طرح پنج میلیارد دلار برآورد شده است.
با راه اندازی این خط ریلی 75 میلیون تن بار از فلات مرکزی ایران به بنادر جنوبی منتقل می شود و مسیر فلات مرکزی به بنادر جنوبی کشور را 500 کیلومتر کاهش می دهد.
برای اجرای بخش های ابتدایی این طرح از سال 91 تا 93 حدود 62 میلیارد ریال اعتبار هزینه شده و با قراردادی که با پیمانکار جدید این طرح بسته شده 2 هزار میلیارد ریال اعتبار دیگر به این طرح اختصاص داده شده است.
به تازگی نیز سه نقطه در استان برای استقرار و احداث ایستگاه راه آهن اصفهان- شهرکرد- اهواز به راه آهن جمهوری اسلامی ایران پیشنهاد شده است.
حمید فتح الهی عضو شورای شهرکرد در همین خصوص گفته است: مشاور طرح، مسئولان سازمان راه آهن کشور، نماینده وزارت راه و شهرسازی، مشاور طرح جامع شهرکرد و مسئولان استانی اعضای گروه کارشناسی برای دیدار میدانی از این 3 نقطه پیشنهادی هستند.
بگفته وی، محل مورد نظر باید دارای مشخصاتی نظیر تملک آسان، توپوگرافی مناسب، شیب استاندارد و قابلیت اتصال به ادامه طرح راه آهن به مسیر خوزستان را داشته باشد.
فتح الهی، هدف از اجرای این طرح را حمل و نقل بار عنوان و خاطرنشان کرده است: قطار سریع السیر مسافری تهران- قم- اصفهان نیز در دستور کار قرار دارد و مقرر شده تا در آینده یک آنتن در این طرح به شهرکرد برسد.
اتصال چهارمحال و بختیاری به شبکه ریلی کشور و تکمیل طرح های راه سازی این استان عامل شکوفایی اقتصادی و رشد و توسعه این استان خواهد شد از همین رو انتظار می رود برای تحقق این مهم که از مطالبات اصلی مردم این استان است اهتمام بیشتری به کار گرفته شود.
گزارش از خاطره حسین زاده
7363/6021

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال