استاندار چهارمحال وبختیاری

خشکسالی باعث افت شدید منابع آبی شده است

شهرکرد- ایرنا- استاندار چهارمحال و بختیاری خشکسالی را مهمترین دغدغه کشاورزان دانست و گفت: خشکسالی یک دهه اخیر باعث افت شدید منابع آبی این استان شده است.

به گزارش ایرنا، اقبال عباسی شنبه شب در نشست مدیریت ستاد بجران کشاورزی چهارمحال و بختیاری با حضور معاون وزیر کشور و رئیس سازمان مدیریت بحران افزود: این پدیده باعث خشک شدن برخی از چشمه ها ، کاهش شدید سفره های زیرزمینی و خشک شدن باغات ، مزارع و مراتع شده است.
بگفته وی، خشکسالی یک دهه اخیر به گونه ای است که میزان آب ذخیره شده در پشت سد زاینده رود را به کمتر از 450 میلیون مترمکعب کاهش داد.
استاندار چهارمحال و بختیاری همچنین در خصوص میزان بدهی کشاورزان استان افزود: میزان بدهی کشاورزان و باغداران خسارت دیده ناشی از خشکسالی برای تمدید بازپرداخت از مراجع ملی استعلام شود.
به گزارش ایرنا، به دلیل وقوع پدیده خشکسالی در یک دهه اخیر، نزدیک به 80 درصد باغات این استان دچار خشکسالی و خسارت شده است.
براساس پیش بینی های صورت گرفته میزان خسارت ناشی از خشکسالی به باغات چهارمحال و بختیاری 4 هزار و 100 میلیارد ریال برآورد می شود.
عباسی به سیلاب آذرماه سال حاری لردگان اشاره کرد و گفت: امید است سازمان مدیریت بحران اعتبارات لازم را برای جبران خسارت های زیرساخت این شهرستان اختصاص دهد.
به گزارش ایرنا، در بارش های اخیر 2 هزار و 500 کیلومتر از مجموع 14 هزار کیلومتر کانال کشاورزی در استان تخریب و بیش از 25 میلیارد ریال خسارت وارد شده است.
در بارش های اخیر 45 میلیارد ریال خسارت به اراضی کشاورزی استان وارد شده که بیش از یکهزار و 400 هکتار اراضی زراعی استان بین 10 تا 20 درصد خسارت دیده است.
در این بارش ها 3 میلیارد و 870 میلیون ریال خسارت به 6 هکتار باغات سیب استان وارد شد.
شهرستان لردگان در 190کیلومتری مرکز چهارمحال و بختیاری است.
2097/6199

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال