بیماری ایدز و ضرورت آگاهی بخشی

شهرکرد- ایرنا- ویروس نقص ایمنی انسانی یا HIV نوعی ویروس آهسته گستر با سرعت تکثیر پایین و عامل بیماری ایدز است و آگاهی بخشی در خصوص این بیماری ضروری است.

از این رو 8 تا 14 آذر ماه نیز با عنوان هفته اطلاع رسانی ایدز و با شعار «من هم آزمایش اچ آی وی می دهم» نامگذاری شده است.
به گزارش ایرنا، بیماری اچ آی وی ویروسی است که با مختل کردن کارکرد و ویران کردن گونه ای از یاخته های مسئول هماهنگی ایمنی منجر به نقص دستگاه ایمنی بدن انسان می شود که به آن ایدز می گویند.
از سال 1988 میلادی به منظور افزایش بودجه ها و همچنین افزایش آگاهی، آموزش و مبارزه با تبعیض ها اول دسامبر هر سال روز جهانی ایدز نامیده شد.
رئیس گروه پیشگیری و مبارزه با بیماری های مرکز بهداشت چهارمحال و بختیاری از شناسایی 105 بیمار مبتلا به ویروس HIV (اچ آی وی) در این استان خبر داد.
به گزارش ایرنا، محسن آذری پور روز سه شنبه در همایش روز جهانی ایدز در سالن ابن سینای دانشگاه علوم پزشکی شهرکرد افزود: باید زمینه ای فراهم شود تا افراد جامعه با انجام آزمایش اچ آی وی، از سلامت خود مطمئن شوند و یا اگر ابتلا به بیماری هستند، درمان را هرچه سریع تر آغاز کنند.
رئیس مرکز بهداشت چهارمحال و بختیاری نیز با بیان اینکه 96 درصد از مبتلایان به بیماری ایدز که تحت مراقبت قرار گرفته اند به درمان جواب مثبت داده اند، اظهار داشت: چالش فعلی کشور در این حوزه، شناسایی بیماران است.
سید راشد جزایری افزود: بر اساس آخرین آمارهای موجود 59 هزار و 531 نفر در کشور مبتلا به ویروس اچ آی وی هستند.
وی، اجتماعی نشدن مقابله با بیماری اچ آی وی را از مهمترین چالش های این حوزه برشمرد و گفت: جزیره ای عمل کردن دستگاه ها، تغییر الگوی بیماری و افزایش روند شیوع آن، روند افزایش بیماری در بین زنان و کودکان و انگ بیماری ایدز از دیگر چالش های این حوزه است.
رئیس مرکز بهداشت چهارمحال و بختیاری با اشاره به چهارمین برنامه تدوین شده در خصوص پیشگیری از بیماری ایدز در کشور، خاطر نشان کرد: آموزش و اطلاع رسانی، تشخیص، مراقبت و درمان، مراقبت و درمان افراد مبتلا به اچ آی وی، حمایت و توانمندسازی و توصیه به انجام تست و آزمایش از مهمترین راهبردهای این برنامه است.
چهارمحال و بختیاری دارای 947هزار نفر جمعیت است.
7363/2097

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال