کود دهی تزریقی در باغات سیب بروجن آغاز شد

شهرکرد- ایرنا- مدیر امور باغبانی جهاد کشاورزی چهارمحال و بختیاری از آغاز عملیات کود دهی با استفاده از دستگاه تزریق، نخستین بار در 180 هکتار از باغات سیب منطقه اورگان شهرستان بروجن خبر داد.

ابراهیم شیرانی روز دوشنبه در گفت و گو با ایرنا اظهار داشت: این روش نوین که بصورت پایلوت کشوری انجام می شود، محلول 16 عنصر غذایی با کار کارشناسی و محاسبه علمی و نیاز در ریشه درختان سیب تزریق می شود.
وی تصریح کرد: علاوه بر روش چال کود، محلول پاشی کود به تنه و برگ درختان برای درختان بارور در سال زراعی جاری نیز با همکاری اعضای هیات علمی بخش تحقیقات خاک و آب مرکز تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی، روش تزریق انجام خواهد شد.
مدیر امور باغبانی جهادکشاورزی چهارمحال و بختیاری،کاهش هزینه های تولید، بهبود راندمان و کیفیت جذب کود در تنه درخت و جلوگیری از فاسد شدن از عمده مزایای روش تزریق کود در درختان سیب بارور است.
شیرانی افزود: نتایج پژوهش های انجام گرفته نشان می دهد که تزریق مقدار کمی ماده آلی به همراه سولفات آهن روش موثری برای جایگزینی کلات آهن در باغات دارد.
مدیر باغبانی سازمان جهادکشاورزی چهارمحال و بختیاری، سطح باغ های سیب این استان را 4 هزار و 330 هکتار عنوان کرد و افزود: از این میزان یکهزار و 440 هکتار غیربارور است.
وی ادامه داد: با پیش بینی انجام شده امسال 55 هزار هکتار محصول سیب در باغات این استان بدست آید.
به گزارش ایرنا، حدود 66 هزار بهره بردار چهارمحال و بختیاری از بخش کشاورزی و دامپروری ارتزاق می کنند.
6199/6021

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال