پژوهشگر ادبیات: اشعار عمان سامانی قرائت ارزشی از فرهنگ عاشوراست

شهرکرد- ایرنا- مولف کتاب ' درآئینه شعر فارسی ' گفت:اشعار عمان سامانی بیانگر قرائت ارزشی و اخلاقی از فرهنگ عاشورا در ادبیات پارسی است که کمتر نظیر آن وجود دارد.

به گزارش ایرنا، علی مجاهدی روز سه شنبه در دومین همایش نکوداشت عمان سامانی شاعر مرثیه سرا در شهر سامان افزود: عمان سامانی قرائت عرفانی از فرهنگ حماسه عاشورا را در ادبیات پارسی به زیبایی جلوه داد و این امر باعث ماندگاری او در سپهر ادبیات ایران شد.
وی تصریح کرد:پیش از عمان سامانی نیز' میرزا حسن اصفهانی معروف به ' صفی علی ' به قرائت عرفانی از فرهنگ عاشورا پرداخته بود ولی چون اشعارش با مفاهیم فلسفی و عرفانی و علمی همراه بود از دسترس عموم خارج است و بیشتر خواص آن را می خوانند.
به گفته وی، اما شعر عمان سامانی بسان رودی است که با یک فراز و فرود فرهنگ عاشورایی را بیان می کند.
مجاهدی با بیان اینکه در مورد فرهنگ عاشورا قرائت های متفاوتی از جمله قرائت ماتمی و عاطفی وجود دارد، گفت: در قرائت ماتمی مبنا بر این است که به هر شکلی مخاطب به گریه وا داشته شود به همین دلیل ممکن است در قرائت ماتمی، اضافات و تحرفات وجود داشته باشد که این به فرهنگ عاشورا صدمه می زند و اوج آن در زمان ناصر الدین شاه بود.
این محقق و عمان پژوه کشور گفت:قرائت دیگری از فرهنگ عاشورا وجود دارد که قرائت ارزشی و فرهنگی است که منش و رفتار امام حسین علیه السلام در روز عاشورا را بیان می کند و شعر عمان سامانی برگرفته از این قرائت است.
به گفته وی، پس از انقلاب اسلامی ایران قرائت ارزشی و اخلاقی مورد توجه قرار گرفت و به حرکت ارزشی قیام سید و سالار شهیدان در ادبیات پارسی توجه ویژه ای شده است.
مجاهدی اظهار کرد: متاسفانه شبکه های وهابی و صهیونیستی به دنبال بزرگ نمایی تحریف ها و بدعت ها در عزاداری هاست.
نویسنده کتاب 'شکوه شعر عاشورا' با بیان اینکه امام حسین علیه السلام در هر منزل خطبه ای ارزشی خواندند یادآور شد: حضرت زینب علیه السلام در خطبه خوانی عاشورایی جلوههای جلالی و جمالی حضرت حق را بیان می کنند.
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی چهارمحال و بختیاری نیز گفت: عمان سامانی تابلوی عظیمی از قیام امام حسین(ع) را با واژگان حماسی به تصویر کشیده است.
جواد کارگران دهکردی در این همایش با بیان اینکه در دهه 80نیز یکبار دیگر همایش نکوداشت عمان سامانی در استان برگزار شده بود، افزود:شخصیت علمی و ارزشی این شاعر بزرگ که مقام معظم رهبری در سفر به چهارمحال و بختیاری از این شاعر به نیکی یاد کردند،برای نسل جوان تبیین شود.
به گفته وی، عمان سامانی در ادبیات ایران به عنوان تاج الشعرا شناخته شده است و گنجینه الاسرار این شاعر شاهکار ادبیات عاشورایی است.
به گزارش ایرنا، ˈمیرزا نورالله عمان سامانی در 1285 هجری قمری به دنیا آمد و او معروف به ˈتاج الشعراˈ در 1324 هجری قمری دارفانی را وداع گفت، حاصل 64 سال زندگی عارفانه او کتاب گنجینه الاسرار است که نشانگر ارادتمندی وی نسبت به ائمه اطهار(ص) بود.
عمان سامانی در کتاب گنجینه الاسرار با نگاهی ژرف و عمیق، مخاطب خود را با نکات سرشار از جادوانگی حماسه عظیم کربلا، که اوج انسانیت است ، آشناتر می کند.
او در بیان صفات علی اصغر(ع) به زبان شعر بیان می کند که' اشرف اولاد آدم را پسر / لیکن اندر رتبه، آدم را پدر/ از علی اکبر به صورت اصغر است/ لیک در معنی علی اکبر است'ˈ.
شعر معروف 'کیست این پنهان مرا در جان و تن/ کز زبان من همی گوید سخن ' نیز از عمان سامانی است.
سامان در 15کیلومتری مرکز چهارمحال و بختیاری قرار دارد.
2097

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال