رد ادعای احیای چشمه مروارید شهرستان کوهرنگ

شهرکرد- ایرنا- مدیر آب و خاک و امور اراضی سازمان جهاد کشاورزی چهارمحال و بختیاری با رد خبر احیای چشمه مروارید شهرستان کوهرنگ گفت: اخباری که در خصوص احیای این چشمه منتشر شده صحت ندارد.

سید طاهر نوربخش روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: چشمه مروارید که در سال های گذشته 1200 لیتر بر ثانیه آبدهی داشت با اجرای طرح تونل کوهرنگ 3 رو به خشکی گذاشت و اکنون آبدهی آن بسیار کم است.
وی تصریح کرد: این موضوع منجر به وارد کردن خسارت های بسیاری به کشاورزان و محیط زیست منطقه شده و مقرر شده تا کارشناسانی از وزارت نیرو به منطقه اعزام شوند و با بررسی جوانب، به کشاورزان خسارت پرداخت شود.
نوربخش در ادامه خشکسالی را مهمترین چالش فراروی کشاورزان این استان دانست و گفت: اثر زیان بار خشکسالی بر محصولات زراعی استان بیشتر بوده و چنانچه این آثار به زمین های باغی استان نیز سرایت کند، خسارت های وارده جبران ناپذیر خواهد بود و کشاورزی استان از بین می رود.
مدیر آب و خاک و امور اراضی سازمان جهاد کشاورزی چهارمحال و بختیاری خاطرنشان کرد: در پی وقوع خشکسالی های متوالی از 840 قنات حفر شده در این استان یک سوم آن یعنی در حدود 280 رشته قنات به طور کامل خشک شده و مابقی نیز بین 40 تا 60 درصد کاهش آبدهی دارد.
نوربخش، استفاده از روش های نوین آبیاری را مهمترین راهکار کنترل خشکسالی در زمین های کشاورزی دانست و افزود: هم اکنون 46 درصد از اراضی آبی استان که برابر با 53 هزار هکتار است، زیرپوشش روش های نوین آبیاری از جمله نواری و قطره ای است.
چهارمحال و بختیاری ضمن آنکه از 9 سال گذشته تاکنون دچار خشکسالی، افزایش دما و تغییر اقلیم شده بلکه با اجرای طرح های انتقال آب بین حوضه ای از این استان با چالش خشکیدگی چشمه ها نیز مواجه است.
خبرنگار: خاطره حسین زاده**انتشار: جهانبخش صفری
7363/6021

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال