سه میراث معنوی چهارمحال و بختیاری در فهرست ملی کشور ثبت شد

شهرکرد - ایرنا - مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری چهارمحال وبختیاری از ثبت سه میراث معنوی استان در فهرست میراث معنوی ملی کشور خبرداد.

به گزارش روابط عمومی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان، 'بهمن عسگری سوادجانی' روز چهارشنبه با اعلام این خبر، سه میراث معنوی پیته(درمان بیماری شاربن)، فنون تهیه مشک دوغ و آب در فرهنگ بختیاری و ترانه محلی گلی گلی را آثار ثبت شده عنوان کرد.
وی گفت: این آثار فرهنگی درجلسه شورای ثبت و حریم سازمان مرکزی پس از بررسی توسط هیأت داروی در فهرست آثار ملی ایران ثبت شد.
وی افزود: پتیه درمان سنتی بیماری شاربن (سیاه زخم) دام است که از دیرباز در بین گله داران و دامداران شهرکردی رواج داشته است.
وی گفت: دامداران در این روش با استفاده از وسایل و گیاهان در دسترس به درمان بیماری سیاه زخم دام می پرداختند.
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری چهارمحال وبختیاری در خصوص فنون تهیه مشک دوغ و آب در فرهنگ بختیاری نیز گفت: فنون مشک دوغ و آب در زندگی کوچ نشینی عشایر بختیاری نقش پررنگی دارد.
وی ادامه داد: مشک بر دو نوع است مشک آب و مشک دوغ که از مشک آب برای حمل و نگهداری آب و از مشک دوغ برای تبدیل ماست به دوغ و کره و نگهداری دوغ استفاده می شود که بختیاریها در گویش محلی به مشک دوغ، مشک دو maškdu و به مشک آب maškow مشکو می گویند.
عسگری سوادجانی افزود : در این پرونده مراحل تبدیل پوست گوسفند به مشک دوغ و آب آورده شده است.
وی در خصوص ثبت ترانه محلی گلی گلی در فهرست آثار ملی کشور نیز گفت: این ترانه مختص شهرستان های لردگان و کوهرنگ در استان چهارمحال و بختیاری است.
وی ترانه عروسی گلی گلی goley goley را موسیقی آوازی شادمانی زنانه بختیاری، چون صرفاً توسط جمعیت زنان اجرا می شود دانست و گفت: ترانه گلی گلی یا آهی گلی جزو ناب ترین آوازهای بختیاری است.
عسگری سوادجانی اظهار داشت: این ترانه در تمام مناطق بختیاری نشین رواج دارد و مضمون اشعار بیشتر در وصف عروس و داماد است و نام عروس و داماد و فامیل هایشان در متن اشعار گنجانده می شود.
پیش از این نیز در بخش صنایع دستی استان چهارمحال و بختیاری 11 اثر شامل نمکدان، انبر، بند تاراق(داراق)، چاقو، قیچی، نمد، لچک، وریس، قفل، گیوه و چوقا به ثبت ملی رسیده است.
7360/558/

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال