70 درصد منابع آب منطقه حفاظت شده تنگ صیاد چهارمحال وبختیاری خشک شد

شهرکرد- مدیرکل حفاظت محیط زیست چهارمحال وبختیاری ازخشک شدن 70 درصد منابع آبی منطقه حفاظت شده تنگ صیاد بر اثر خشکسالی های پی در پی سال های اخیر خبرداد.

به گزارش ایرنا، ˈسعید یوسف پورˈ روز یکشنبه در نشست ستاد خشکسالی چهارمحال و بختیاری بیان داشت: پدیده خشکسالی از سال 1387 در استان آغاز شده به طوریکه در سال زراعی 88 -89 میزان نزولات آسمانی نسبت به میانگین بلند مدت 54 در صد و درسال زراعی 89-90 نسبت به سال قبل 34 درصد کاهش داشته است.
یوسف پور با اشاره به خشک شدن قنوات و چشمه های تأمین کننده منابع آب در منطقه حفاظت شده تنگ صیاد، گفت: برای جبران موقتی خشک شدن منابع آب حیات وحش منطقه اقداماتی مانند تعمیرچشمه ها وقنوات، خرید تانکرآبرسانی، احداث استخرهای جمع آوری آب، حفر چاه و احداث آبشخورهای سیمانی و فلزی باید انجام است.
وی، تأمین علوفه موردنیاز حیات وحش و تهیه لوله های انتقال آب به شکلی که به طبیعت زیستگاه خدشه وارد نشود را از دیگر اقداماتی دانست که برای جبران کمبود آب و علوفه حیات وحش می توان انجام داد و تصریح کرد: تحقق این برنامه ها نیازمند تأمین هرچه سریعتر اعتبارات و توجه ویژه به این منطقه حساس زیست محیطی است.
یوسف پور اظهار داشت: بر اثر خشکسالی83 درصد تالاب گندمان خشک شده که این امر این تالاب را به یک کانون گرد و غبار درشهرستان بروجن تبدیل کرده است.
وی با بیان اینکه خشکسالی های اخیر محیط زیست استان را با بحران جدی مواجه کرده است، افزود: 60 درصد تالاب سولگان نیز خشک شده است.
به گزارش ایرنا، منطقه حفاظت شده تنگ صیاد در 20 کیلومتری مرکز چهارمحال و بختیاری واقع شده است.
/7363/558/

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال