427 زندانی بوشهری مشمول عفو رهبری شدند

بوشهر- ایرنا- مدیرکل زندانها و اقدامات تامینی و تربیتی استان بوشهر گفت: همزمان با چهلمین سالگرد پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی و عفو گسترده شماری از زندانیان توسط مقام معظم رهبری تاکنون 427 نفر از زندانیان این استان نیز مشمول این عفو شده اند.

سید قاسم طباطبایی روز یکشنبه درنشست با رئیس خبرگزاری جمهوری اسلامی استان بوشهر افزود: از این شمار زندانیان مشمول عفو مقام معظم رهبری در استان بوشهر 200 نفر آزاد و 227 تن دیگر تخفیف مجازات گرفته اند.
وی اضافه کرد: همچنین پرونده 600 نفر دیگر از محکومان این استان که مشمول این عفو می شوند در دست بررسی است.
طباطبایی بیان کرد: افزون براین از محل کمک های برنامه ماه عسل نیز امسال 47 نفر از زندانیان استان بوشهر آزاد و به کانون خانواده و اجتماع بازگشته اند.
مدیرکل زندان ها و اقدامات تامینی و تربیتی استان بوشهریادآورشد: رویکرد این اداره کل اصلاح و تربیت، بازپروری و بازسازگاری اجتماعی محکومان و توجه به خانواده آنان است.
وی اظهارداشت: در زمان حاضر جمعیت کیفری استان سه هزار نفر است که یک درصد این جمعیت را زنان زندانی وحدود 70 درصد مجموع این جمعیت نیز سرپرستان خانوار هستند که بیانگر آسیب پذیر بودن افراد تحت تکفل آنهاست.
طباطبایی ادامه داد: شمار زندان جرایم غیرعمد استان بوشهر اکنون 154 نفر است که از این شمار 151 نفر مرد و سه نفر زن هستند.
وی گفت: از 154 زندانی یاد شده 73 نفر بدهکار مالی، 78 نفر مهریه و سه نفر نیز زندانی دیه تصادف و شبه عمد هستند.
طباطبایی یادآورشد: از ابتدای سال 97 تاکنون نیز 118 نفر زندانی با کمک ستاد مردمی دیه استان آزاد شدند.
وی گفت: براساس تاکید رهبر معظم انقلاب در کنار وظیفه اصلاح و تربیت محکومان توجه به خانواده آنان از جمله مواردی است که مورد توجه زندان است.
مدیرکل زندان ها و اقدامات تامینی و تربیتی استان بوشهر گفت: با ورود سرپرست خانواده به زندان معیشت، محبت و صمیمیت خانواده ازهم گسیخته و هرگونه بی توجهی به خانواده های زندانیان باعث افزایش جمعیت کیفری می شود.
وی افزود: این درحالی است که وظیفه ما کاهش جمعیت کیفری و در مقوله اصلاح، بازپروری و بازسازگاری اجتماعی زمینه بازگشت مجدد افراد به زندان را کاهش دهیم و رسیدن به این شاخص تعامل و همکاری سازمانها و انجام کار جهادی را می طلبد.
وی ادامه داد: در راستای کاهش جمعیت کیفری قانون مجازات اسلامی مجازات جایگزین حبس را طراحی کرده است که از جمله این مجازات ها زندان باز است.
طباطبایی گفت: در همین راستا زندان باز در شهرستان دشتستان راه اندازی و بخشی از افرادی که نباید وارد زندان می شدند از جمله در بخش جرایم غیر عمد به این زندان هدایت می شوند و با توجه به ظرفیت استان امکان اشتغال زندانی فراهم می شود.
وی افزود: در راستای استفاده ازمجازات جایگزین استفاده از ابزارهای الکترونیکی است که به صورت پایلوت در برخی از استانها از جمله اصفهان و تهران اجرا شده است.
وی گفت: با توجه به نقش مجازات های جایگزین در کاهش آسیب های اجتماعی در صورت تامین زیرساختها و اعتبار لازم استان بوشهر این آمادگی را دارد برای زندانیان مشمول استفاده از مجازات جایگزین از پابند و دست بند الکترونیکی استفاده کند.
طباطبایی همچنین ارائه آموزش های فنی و حرفه ای در کنارفعالیتهای فرهنگی و دینی از جمله مواردی است که امروز در اولویت کاری زندان قرار دارد.
وی تامین نیروی انسانی، محدودیت سرانه فضای فیزیکی باتوجه به جمعیت کیفری را از جمله چالش های اداره کل زندان استان بوشهر عنوان کرد.
رئیس سازمان خبرگزاری جمهوری اسلامی استان بوشهر نیز گفت: همانطور که یکی از رسالت های سازمان زندان ها ایجاد امکانات و تسهیلات لازم برای اصلاح و ارشاد زندانیان است این مهم ماموریت مشترک رسانه ها نیز به عنوان ابزاری برای تعالی فرهنگ عمومی و نهادینه کردن قانونمداری در جامعه محسوب می شود.
اکبر اقبال مجرد افزود: هدف از اصلاح و تربیت مجرمین بازگشت آنها به مسیر درست و قرارگرفتن در بطن جامعه است این هدف زمانی قابل وصول است که مجازات ها متناسب با جرم ارتکابی باشد.
وی یادآورشد:باتوجه به تبعات و دامنگیر بودن ورود افراد به زندان دستگاههای متولی خدمات اجتماعی باید به گونه ای عمل کنند که وقوع جرم در جامعه کاهش و پیشگیری اولویت نخست دستگاهها باشد.
اقبال مجرد اضافه کرد: هرچند کمک به رفع مشکلات مادی و معیشتی خانواده زندانیان ازجمله رسالت های سازمان زندان ها و اقدامات تامینی و تربینی محسوب می شود اما فقدان سرپرست خانواده کانون و بنیاد خانواده را متزلزل می کند برهمین اساس همه ارکان جامعه باید در کاهش عواملی که منجر به ارتکاب جرم می شود نقش آفرینی کنند.
رئیس سازمان خبرگزاری جمهوری اسلامی استان بوشهر گفت: افزایش سرقت های جزیی و کوچک در جامعه و ورود افراد به محاکم قضایی بدون پیشینه قبلی بیانگر برخی مشکلات نوظهور ناشی از مسایل در جامعه است که برای جلوگیری از گسترش آن باید تدبیر جدی شود.
6047/6045

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال