بازنگری بسته های خدمتی اولویت وزارت بهداشت است

بوشهر- ایرنا- معاون بهداشتی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: برای ارتقای خدمات بهداشتی، بازنگری بسته های خدمتی از اولویت های این معاونت است که تلاش می شود در قالب برنامه های مختلف به آن دسترسی یابیم.

به گزارش ایرنا، علیرضا رئیسی روز شنبه در کارگاه آموزشی مدیران سلامت جمعیت خانواده و مدارس در بوشهر افزود: امروز با انجام برنامه های منسجم ایران از جمله کشورهای برجسته در حوزه مراقبت های بهداشتی اولیه است.
وی بیان کرد: توسعه و تقویت برنامه های مراقبت های بهداشتی اولیه و سلامت خانواده از سیاست های این وزارتخانه است.
رئیسی اظهار داشت: با توجه به محدودیت منابع و رایگان بودن خدمات بهداشتی ارائه هرگونه خدمت اضافی به معنی بهبود کیفیت نیست بلکه باعث ترویج فرهنگ غلط ارائه خدمات غیرضروری و هزینه بردار است.
وی ادامه داد: از جمله این خدمات غیر ضروری انجام بسیاری از آزمایش های غربالگری است که تعداد قابل توجهی از آنها بیش از نیاز و باعث ایجاد نگرانی برای مردم می شود.
رئیسی گفت: یکی از مباحث اصلی وزارت بهداشت، درمان و آموزش عالی سیاست های جمعیت ابلاغی از سوی رهبر معظم انقلاب است که موظف هستیم در این ارتباط برنامه های لازم را دقیق پیش ببریم.
وی بیان کرد: در زمان حاضر 11.4میلیون جوان معادل پنج میلیون زوج در سن ازدواج در کشور وجود دارد که باید زمینه ازدواج این افراد فراهم شود.
وی با تاکید بر سلامت جمعیت افزود: قبل از سال 1390، میانگین سنی 6 درصد مادران باردار کشوربالای 35 سال بود که امروز با اجرای برنامه های مختلف طول سلامت باروی افزایش یافته است.
رئیسی افزود: هرچند سن مناسب بارداری قبل از 35 تشخیص داده شده است با این وجود بارداری بعد از این سن هیچ منعی ندارد و تنها نیازمند مراقبت های ویژه تری است که با تقویت و ارائه خدمات ویژه امروز بارداری در این گروه سنی به 19 درصد افزایش یافته است.
وی درباره شاخص سلامت مادران افزود: امروز بیش از 400 بیمارستان کشور مجهز به اتاق زایمان هستند و رایگان کردن زایمان طبیعی در کشور از جمله سیاست های وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی است.
رئیسی اضافه کرد: توجه به زوج های نابارور و ارائه تسهیلات، توسعه این مراکز، آموزش و تشویق زوجهایی که تنها یک فرزند دارند به فرزندآوری، حذف برنامه تنظیم خانواده، افزایش سن امید به زندگی از 55 به 80 سال، تدوین سند ملی سالمندان از جمله برنامه های مهم وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی است.
وی یادآور شد: سالانه تعداد قابل توجهی از جمعیت مولد کشور در اثر حوادث ترافیکی از بین می روند که باید با همکاری همه دستگاه های اجرایی ذیربط نسبت به کاهش این آمارها اقدام کرد.
رئیسی گفت: در زمان حاضر سن ازدواج خانم ها نسبت به یک دهه قبل چهار سال افزایش یافته و فاصله ازدواج تا تولد اولین فرزند 4.2سال افزایش یافته است.
رئیسی با تاکید بر ضرورت تامین سلامت جمعیت گفت: در اول انقلاب شاخص مرگ و میر مادران 274 مرگ بود که امروز با برنامه ریزی های انجام شده این آمار به 18.8مرگ رسیده است.
وی در باره شاخص مرگ و میر زیر پنج سال اظهارداشت: این آمار از 150 مورد امروز با کاهش 10 برابری به زیر 15 مورد رسیده است و مهمترین علت این مرگ و میر حوادث ترافیکی تشخیص داده شده است.
رئیسی افزود: همچنین شاخص مرگ و میر زیر یکسال از 110 به 13 تا 14 مورد و شاخص مرگ نوزادان از بالای 45 به کمتر از 9 مورد رسیده است که بیانگر اهمیت خدمت نظام پیشگیری است.
وی تاکید کرد: در برخی از حوزه های بهداشتی باید مدل کار تغییر کند و حضور موثرتری داشته باشیم.
رئیسی، بررسی علت های مرگ و میر مادران ،حضور پزشکان مقیم و متخصصان زنان مقیم در بیمارستانها، تربیت متخصصان زنان، توسعه تخت های ویژه نوزادان از جمله برنامه های وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی است.
وی یادآورشد: مدیران سلامت آینده کشور را در این بخش راهبری می کنند و تلاش می شود در این نشست اولویت های بهداشتی و مدیریت سلامت خانواده تنظیم شود.
6047/6043

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال