جشن هزارگان هفته نامه اتحاد جنوب برگزار شد

بوشهر- ایرنا - جشن هزارمین شماره هفته نامه محلی اتحاد جنوب با حضور نماینده دشتستان، استاندار بوشهر ، نماینده سابق بوشهر در مجلس شورای اسلامی ، اصحاب رسانه و اقشار مختلف مردم در کانون فرهنگی هنری امام برازجان برگزار شد.

به گزارش ایرنا استاندار بوشهر در این آیین گفت:خبرنگاری کار بسیار ظریفی است که باید هم بنویسند، هم دردها را انتقال دهند، هم به دنبال توسعه کشور، استان و شهرستان باشند، و هم اینکه کار و حرفه شان با مشکل قضایی روبرو نشود.
عبدالکریم گراواند افزود:هفته نامه ی اتحاد جنوب درجشن هزارگان خود با تجربه 20 سال کار حرفه ای و بی وقفه، به گونه ای عمل کرده که علیرغم فراز و فرودهای مختلفی که در کشور پیش آمده اما این نشریه وزین با تدینی که داشته و کار حرفه ای خود طوری قلم فرسایی کرده که دردها را به طور کامل پوشش دهد و در نشر مطالب دچار حب و بغض نشود، و همین حرفه ای بودن باعث شده هزاران نفر امروز اینجا جمع شوند و این موفقیت را جشن بگیرند.
وی با تبریک انتشار شماره هزار اتحاد جنوب به مدیر مسئول و خبرنگاران و تحریریه این نشریه یادآورشد: این جشن بزرگ و این استقبال گرم مردم، دقت، پشتکار، و حرفه ای عمل نمودن کسانی که در این نشریه فعالیت می نمایند، را نشان می دهد که امیدواریم روزی جشن 50 سال فعالیت بی وقفه اتحاد جنوب برگزار شود و آنجا جشن نیم قرن با اتحاد جنوب را برگزار نماییم.
استاندار بوشهر در خصوص ازدحام جمعیت و سالنی که بیش از 300 نفر گنجایش ندارد نیز گفت: این جمعیت و این حضور مسلما تکلیف ما را سنگین تر می کند.
وی اظهارداشت:باتوجه به اینکه سالن هزار نفری برازجان در هفته دولت کلنگ زده خواهد شد برای ساختن سالنی در شان مردم شریف برازجان کمک لازم انجام خواهد شد.
گراوند در ادامه با اشاره به مشکلات آب برازجان و تشکر از صبوری مردم این شهر گفت: برای حل مشکل آب برازجان پی گیری های جدی انجام و همه امکانات استان بسیج شد و اعتبارات قابل توجهی را در این خصوص هزینه شد .
استاندار بوشهر گفت: گرچه هنوز مشکل آب برازجان کامل حل نشده که در سفر به تهران یکی از کارهایم پیگیری مشکل آب شماست و حتما وضعیت مردم برازجان و مشکلات آنان را به گوش مسئولان وزارتی می رسانم تا جهت حل این مشکلات تدبیری اندیشیده شود.
وی با اشاره به ظرفیت های بالای برازجان و دشتستان ادامه داد: طی هفته گذشته در جلسه ی شورای برنامه ریزی توسعه استان دو نفر از رتبه های برتر کنکور تقدیر شدند که این دو مشتی از خروار نخبگان دشتستانی بودند.
مدیرمسئول و سردبیر هفته نامه اتحاد جنوب نیز گفت: طی هزار هفته و هزار شماره اتحاد جنوب افتخار داشته تا به مدت بیست سال با شما نفس بکشد، زندگی کند و صدای شما باشد و پشتش به حمایت شما گرم باشد.
اکبر صابری افزود: در این 20 سال شما اتحاد جنوب را هزارتایی کردید، سپاسگزار و ممنون همه مردم استان عزیزم بوشهر و دشتستان هستم.
وی اظهارداشت: انتشار هزار شماره در هزار هفته کار آسانی نبود ولی به همت اهل قلم این شهرستان محقق شد تا اتحاد جنوب اولین نشریه هزارتایی استان بوشهر شود.
مدیرمسئول پایگاه خبری-تحلیلی اتحاد خبر یادآورشد: اتحاد جنوب در طی این 20 سال بیش از 800 نفر از اهل قلم استان که 700 نفر از آنان از دشتستان بوده اند را معرفی کرده که ما سابقه فعالیت و اسامی تمام این افراد را از آرشیو نشریه استخراج نموده و اسامی حدود 200 نفر را در ویژه نامه شماره هزار اتجاد جنوب چاپ شده است.
روزنامه نگار و صاحب امتیاز نخستین نشریه مجوزدار استان بوشهر گفت: مطبوعات آزاد یکی از شرایط تحقق دموکراسی است.
محمد دادفر افزود: امیدوارم خبرنگاری تبدیل به شغلی امن و آینده دار تبدیل شود.
وی یادآورشد: مطبوعات ابزار اطلاع رسانی و تنویر افکار عمومی هستند یعنی وسیله ای که در اختیار جامعه قرار می گیرد تا هم پیام های مردم را منتشر نموده و هم در جهت روشن شدن افکار عمومی گام بردارد اینکه رسانه ها در طول تاریخ ایران چقدر توانسته اند موثر واقع شوند محل بحث و بررسی است.
نماینده بوشهر، گناوه و دیلم در ششمین دوره مجلس شورای اسلامی ادامه داد: قانون اساسی،مجلس یا انتخابات آزاد و عادلانه، احزاب سیاسی و مطبوعات به ترتیب ارکان دموکراسی هستند.
وی گفت: به عقیده علما تا این چهار رکن نقش روشن و مشخصی در جامعه ای نداشته باشند دموکراسی تامین نشده و اگر در جامعه ای قانون اساسی به راحتی زیر پا گذاشته شود و مجلس که ثمره انتخابات آزاد و عادلانه است کارکرد و مشروعیت خود را از دست بدهد، و مطبوعات نیز آزادی بیان نداشته باشند بدانید که آنجا دموکراسی فقط فانتزی است.
این روزنامه نگار و فعال سیاسی اضافه کرد: مطبوعات در کشور ما به واسطه برخی مشکلات از قدیم در حوزه سیاست و سایر حوزه ها مشکل داشته است و تا امروز نیز این مشکلات پابرجاست، ولی مطبوعات محلی مشکلات مضاعفی دارند.
دادفر بااشاره به اینکه در حوزه نشریات و رسانه های دیجیتالی فعال هستند گفت: اما ظاهر امر این است که عمر نشریات چاپی تقریبا به سر آمده، طبق آمار کشورهای ژاپن، هند، و چین و در مرحله بعد آمریکا بیشترین تیراژ نشریات را دارند اما در هند و ژاپن پس از اینکه رسانه های دیجیتال به عرصه آمدند رسانه های چاپی رشد تیراژ داشتند.
وی افزود: در ایران 200 روزنامه با تیراژ یک میلیون و 200 هزار نسخه در سال 92 منتشر می شد، که در سال 96 شمارگان رسانه های چاپی به زیر 800 هزار نسخه رسید این یعنی زنگ خطری برای نشریات چاپی به صدا درآمده است، لذا باید از تجربه کشورهای دیگر استفاده و فکری به حال مطبوعات شود.
وی تصریح کرد: در روز حمله اعضای داعش به مجلس حدود 500 خبر منتشر شد و 4 میلیارد بازدید از طریق تلگرام آخرین اخبار مربوط به این حادقه را پیگیری کردند بنابراین می توان برای حوزه خبر امیدواری داشت به شرطی که به سمت بهبود و اصلاح آن پیش برویم.
دادفر اظهارداشت:افزون بر هدف باید سلیقه مخاطب توسط هیات تحریریه شناخته و ذوق خبری را به کار بگیریم چرا که صرف انتشار نمی تواند مخاطب را جذب کند بلکه هدف انتشار می تواند به جذب مخاطب کمک کند و جلوی میرا شدن نشریه را بگیرد.
وی گفت: توقیف و تعطیلی روزنامه آیینه جنوب توانست مسیر را برای شکل گیری و فعالیت نشریات دیگر در استان بوشهر هموار کند.
نماینده دوره ششم مجلس شورای اسلامی افزود: برای فعالیت مطبوعاتی باید افزون بر دانش تخصصی عاشق مردم و این حرفه بود تا در برابر مشکلات و ناملایمات امکان دوام فراهم شود.
7213/6045

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال