رئیس کل دادگستری بوشهر:احکام قضایی برای صیانت از منابع آب اجرا شود

بوشهر- ایرنا- رئیس کل دادگستری استان بوشهر گفت: اجرای قاطع حکم های قضایی صیانت از منابع آب ضروری است و هیچ کس اجازه سرپیچی از اجرای قانون را ندارد.

به گزارش ایرنا، علی جمادی روز شنبه در نشست قضایی با محوریت طرح احیا و تعادل بخشی منابع آب زیرزمینی در راستای بررسی چالش های حوزه منابع آب زیر زمینی افزود: برای حفظ منابع آب دستگاه قضا با متخلفان بهره برداری از منابع آب استان برخورد قاطع می کند.
وی اضافه کرد: با توجه به بحران منابع آب زیر زمینی در کشور و به تبع آن در استان بوشهر صیانت از منابع آب نیازمند همکاری همه جانبه است.
جمادی بیان کرد: دستگاه قضایی آمادگی و همراهی کامل با شرکت آب منطقه ای استان برای صدور و اجرای احکام مربوطه را دارد و دیگر نهادهای مرتبط از جمله نیروی انتظامی نیز در این زمینه همگام است.
جمادی با بیان اینکه بیشتر شکایت ها از ناحیه مالکان چاه های مجاز است، بیان کرد: مالکان چاه های غیرمجاز با توجه به اینکه در محدوده شعاع چاه های مجاز اقدام به حفر می کنند، این مهم به آبدهی این چاه ها آسیب زده و موجب نارضایتی بهره بردارن مجاز می شود.
وی افزود: رسیدگی فوری، تخصصی و ویژه این قبیل پرونده ها با توجه به اهمیت حفاظت از آب ‌های زیرزمینی در دستور کار دستگاه قضاست و احکام صادره در موضوع چاه‌های غیرمجاز، سرعت بخشی و بطور قاطعه اجرا می شود.
جمادی در باره اقدام های پیشگیرانه برای جلوگیری از وقوع جرم نسبت به منابع و تاسیسات آبی گفت: این موضوع در دستور کار شورای پیشگیری از وقوع جرم قرار می گیرد و راهکارهای لازم برای جلوگیری از وقوع این جرائم ارائه می شود.
مدیرعامل شرکت آب منطقه ای استان بوشهر نیز پیش تر گفته بود: باتوجه به خشکسالی و کاهش چشمگیر سفره های زیرزمینی براساس مصوبه ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی کشور از 20 هزار حلقه چاه غیرمجاز که باید وزارت نیرو پر شود، سهم این استان 800 حلقه است.
شاهپور رجایی افزود: از این شمار 683حلقه چاههای غیر مجازی است که پس از سال 85 حفر و 117 حلقه چاه نیز دارای حکم قطعی قضایی برای تخریب هستند که مشمول این طرح می شوند.
وی اضافه کرد: از مجموع چاههای غیرمجازی که قرار است در استان بوشهر تخریب شوند 490 حلقه مربوط به شهرستان دشتستان و مابقی در شهرستانهای دیگر قرار دارند.
رجایی یادآور شد: همچنین با پرشدن 800 حلقه چاه غیرمجاز در سال جاری 30 میلیون مترمکعب آب به سفره های زیرزمینی استان کمک خواهد شد.
مدیرعامل آب منطقه ای استان بوشهر گفت: چاههای غیرمجاز شناسایی شده دراین استان پنج هزار و 240 حلقه است که تعدادی از این چاهها حفر ولی رها شده اند.
رجایی اظهار کرد: از این تعداد یکهزار و 822 حلقه چاه حفر شده مربوط به قبل از سال 85 است که توسط وزارت نیرو شناسایی و در لیست ابلاغی این وزارتخانه برای تعیین تکلیف قرار دارند و یکهزار و 884 حلقه چاه نیز قبل از سال 85 حفر شده اند ولی به دلیل فعال نبودن، متروک بودن و یا نصب نبودن منصوبات در لیست وزارت نیرو قرار نگرفته اند.
وی افزود: همچنین یکهزار و 533 حلقه چاه نیز پس از سال 85 حفر شده که از این تعداد 612حلقه در محدوده شبکه های آبیاری و زهکشی دالکی، سعدآباد و اهرم قرار دارند.
مدیرعامل شرکت آب منطقه استان بوشهر گفت: سال گذشته و از ابتدای سال جاری تاکنون به ترتیب 88 و 49 چاه غیرمجاز در این استان حفر شدند.
شاهپور رجایی افزود: چاه های حفر شده غیر مجاز بخش عمده ای از آنها به دلیل طولانی بودن روند اطاله دادرسی مسدود شدن آنها به سال های بعد از حفر موکول می شود.
وی یادآور شد: در سال 95 باید 800 حلقه چاه در استان بوشهر پر می شد که از این شمار تنها 91 حلقه چاه مسدود شد.6047/6043**
خبرنگار: موناعیدان* انتشاردهنده: خدانظرخواجه

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال