پویش پیشگیری از چاقی دربوشهر راه اندازی شد

بوشهر- ایرنا- مسئول واحد بهبود تغذیه مرکز بهداشت شهرستان بوشهرگفت: پویش (کمپین)بسیج ملی تغذیه با شعار ' پیشگیری و کنترل چاقی با تغذیه سالم' دراین شهرستان راه اندازی شد.

به گزارش ایرنا،روابط عمومی شبکه بهداشت بوشهر روزشنبه به نقل ازمحمد صادق موجی افزود:هدف از برگزاری این پویش توقف افزایش شیوع چاقی است.
وی اضافه کرد: درچارچوب سند ملی تغذیه و امنیت غذایی، بسیج ملی تغذیه با شعار' چاقی یا سلامتی، انتخاب با شماست' از 15دی تا 15 بهمن به طور هماهنگ در سراسر کشور برگزار شده تا با همکاری همه دست اندرکاران شاهد ارتقای سلامت مردم کشور باشیم.
موجی ادامه داد: چاقی و اضافه وزن یکی از عوامل مهم بروز بیماری‌های غیر واگیرمرتبط با تغذیه است که به دنبال تغییر درالگوی مصرف غذا از جمله مصرف بی رویه مواد قندی، چربی‌ها، فست فودها، غذاهای چرب و سرخ شده و کم تحرکی ایجاد و خطر بروز بیماری‌های غیر واگیر قلبی - عروقی، دیابت، سرطان، فشار و چربی خون را افزایش می‌ دهد.
وی، اضافه وزن و چاقی در کودکان امروز را تهدیدی جدی‌ تر از بزرگسالان معرفی کرد و گفت:کودکان دارای اضافه وزن به احتمال زیاد درآینده بزرگسالان چاقی خواهند بود که به دیابت و بیماریهای قلبی و عروقی در سالهای جوانی، مرگ زودرس و ناتوانی دربزرگسالی مبتلا می شوند.
این مقام مسوول افزود: مصرف بی‌رویه فست فودها، نوشابه‌های گازدار و سایر نوشیدنی‌های شیرین، شیرینی، شکلات، چیپس و غذاهای سرخ شده، مصرف کم سبزی و میوه و منابع غذایی حاوی فیبر درکنار تحرک بدنی ناکافی مهمترین علل بروز اضافه وزن و چاقی درکشور به شمار می ‌رود.
موجی گفت:درچنین شرایطی بهره مندی از اصول پیشگیری سطح اول، تدوین و انجام مداخله های آموزشی و اجرایی، اصلاح باورها و تغییر رفتارهای فردی و اجتماعی موثر ضروری است.
موجی اضافه کرد: همکاری سازمان‌ها برای اطلاع‌ رسانی و انجام مداخله های اجرایی برای پیشگیری و کنترل اضافه وزن و چاقی و کمک به ارتقای سلامت جامعه، ضروری است به طوری که از این راه می ‌توان در کنار بهره گیری از رفتارهای سلامت، از اضافه وزن و چاقی پیشگیری و تا حد زیادی بار این بیماری و بیماری‌های مرتبط با آن را کاهش داد.
وی یادآورشد:دراین طرح مراکز خدمات جامع سلامت با حضور کارشناسان تغذیه در شهرستان بوشهر آماده خدمات مشاوره رایگان به عموم مردم هستند.
هم اکنون میزان اضافه وزن و چاقی در شهرستان بوشهر در افراد 5 تا 18 سال 28.36 درصد، جوانان( 18 تا 30سال) 50.8 درصد، در میانسالان ( 30 تا 60 سال) 69.7 درصد و در سالمندان ( 60 سال به بالا) 40.8درصد است.
6047/6043**
خبرنگار: موناعیدان* انتشاردهنده: خدانظرخواجه

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال