نویسنده کتاب از مروارید تا نفت:

خواندن تاریخ خلیج فارس به استحکام روابط اقوام پیرامون آن کمک می کند

بوشهر - نویسنده کتاب ˈ از مروارید تا نفتˈ گفت: خواندن تاریخ خلیج فارس به استحکام روابط اقوام پیرامون این دریا کمک می کند.

رضا طاهری روز چهارشنبه درگفت وگو با ایرنا اظهار کرد: تاریخ خرد ورزی انسان ها را افزایش می دهد و ملت هایی که تاریخ نمی خوانند یا حافظه تاریخی کوتاه مدت تری دارند، مدام باید آن را تکرار یا بخش هایی از آن را تجربه کنند.
ابن نویسنده که در کتاب خود به طور خلاصه تاریخ ایران و خلیج فارس را مورد ارزیابی قرارداده است در باره تلاش برخی کشورهای عربی برای تغییر نام خلیج فارس بیان کرد: خلیج فارس کانونی پیچیده است، مولفه های زیادی در لجاجت های همسایگان و ایجاد تنش وجود دارد که فقط تغییر یک نام یا یک درخواست نیست.
وی یادآورشد: دو قرن پیش اتفاقات زیادی در جغرافیای خلیج فارس و درکشورهای حاشیه آن رخ داده است که وقتی به همه آنها نگاه می کنید، نوعی سرخوردگی دولت های عربی و بعد جامعه عرب را خواهید دید.
طاهری اضافه کرد: مهم تر از همه این که قدرت های خارجی و بویژه غربی ها در قرون اخیر همواره درصدد اعمال نظردر سیاست های داخلی کشورهای خلیج فارس بوده اند و تلاش کرده اند، متحدان محلی مورد نظر خویش را برای تامین منافع خود به کار گیرند.
این نویسنده با اشاره به این که تلاش برای تغییر نام خلیج فارس ربطی به آگاهی مردم در این کشورها ندارد، ادامه داد: به ظاهر برای اعراب نسل جدید ثابت کردن یک هویت جدید پس از شکست های متمادی ضروری به نظر می رسد.
وی گفت: برخی از تنش های ایجاد شده در خلیج فارس به طور مستقیم به زیاده خواهی شیوخ حاکم بر این کشورها باز می گردد که در قبال تغییر نام خلیج فارس به دنبال منافع خود هستند و این عمل در شرایطی صورت می پذیرد که نیروهای منطقه ای حضور روز افزون خود را با استفاده از همین گونه تنش ها و اختلاف ها تثبیت می کنند.
طاهری افزود: در این ارتباط معرفی خلیج فارس، بنادر قدیمی آن و بویژه بندر تاریخی ˈسیرافˈ در مقایسه با وضعیت کنونی منطقه خاورمیانه ضروری به نظر می رسد.
این نویسنده بوشهری یادآورشد: جایگاه خلیج فارس را باید از سه زاویه ژئوپولوتیک، ژئواکونومیک و ژئواستراتژیک مورد بررسی قرار داد.
وی اظهار کرد: ژئوپولوتیک درساده ترین بیان به پراکندگی جغرافیائی قدرت درجهان و مطالعه روابط ساختاری میان آنها می پردازد و در ژئواکونومیک وجود سفره ها و ذخایر زیرزمینی بویژه نفت و گاز در خلیج فارس عامل اصلی بسیاری از رقابت های خارجی دراین منطقه بوده است.
طاهری ادامه داد: از دید ژئو استراتژیک نیز روابط استراتژی عناصر جغرافیائی خلیج فارس وتنگه هرمز که کشورهای حاشیه آن را با اقیانوس هند مرتبط می کند، مورد بررسی قرار می گیرد. ک/3
8129/539

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال