نمین، دارالفنون شمالغرب ایران

نمین، دارالفنون شمالغرب ایران

اردبیل - ایرنا- حکایت تاریخی شکل گیری مدارس نوین در نمین بعنوان یکی از نخستین خاستگاه های علم و دانش استان اردبیل حکایتی خواندنی است، مدارسی که با بسط و نشر علم و دانش این منطقه فرهنگی را بعنوان دارالفنون شمالغرب کشور مطرح کرد.

سه شنبه, مهر 24, 1397 14:24
درد مضاعف پشت چشمان بی سو

درد مضاعف پشت چشمان بی سو

اردبیل - ایرنا - حمید عصای سفید خود را جمع کرده و با آهی از ته دل می گوید: درد ما نابینایی نیست، درد ما جامعه ای است که هنوز باور ندارد که ما می توانیم بدون نیاز به دیگران سرپای خود ایستاده و محتاج این و آن نباشیم.

دوشنبه, مهر 23, 1397 16:26
سیب توسرخ، شگفتی طبیعت نمین

سیب توسرخ، شگفتی طبیعت نمین

اردبیل - ایرنا - خیلی از ما انواع سیب بسیار دیده و از این میوه بهشتی نیز به وفور مصرف کرده ایم اما شاید اندک افرادی باشند که سیبی دیده اند که علاوه ‌بر پوست، گوشت آن نیز سرخ رنگ باشد، سیبی که طبیعت نمین آن را به صورت اعجازآوری زیبا و با طعم خوش پرورش داده است.

دوشنبه, مهر 23, 1397 11:27
جاده هایی که به مقصد نمی رسند

جاده هایی که به مقصد نمی رسند

اردبیل - ایرنا - شیون های مادر مصدومی که جنازه دختر پنج ساله اش را در آغوش کشیده، اجساد خانواده چهار نفره ای که همگی میان آهن پاره های خودرو درهم کوبیده شده اند و چشمان کم سوی پیرزنی که هنوز در انتظار فرزند و نوه هایش هر غروب به جاده بی انتهای روستا خیره می شود.

دوشنبه, مهر 23, 1397 11:17
راه آهن اردبیل در ایستگاه امید

راه آهن اردبیل در ایستگاه امید

اردبیل - ایرنا - زمانی که 13 سال پیش در میان شعف و شور مردم، کلنگ راه آهن اردبیل - میانه به زمین زده شد کمتر کسی تصور می کرد که آرزوی شنیده شدن سوت قطار در عرض پنج سال به درازای 15 ، 16 سال نیز طول کشیده و به حسرتی بزرگ برای اردبیلی ها تبدیل شود.

یکشنبه, مهر 22, 1397 11:41
خاک اردبیل در معرض خطر

خاک اردبیل در معرض خطر

اردبیل - ایرنا - فرسایش خاک بعنوان یکی از مهم ترین عناصر حیات نه تنها سبب فقیر شدن سطح زمین و متروک شدن مزارع می گردد بلکه خسارات جبران ناپذیر طبیعی و انسانی دیگری را نیز در پی دارد، خطری که زنگ هشدار آن در استان اردبیل در حال نواخته شدن است.

یکشنبه, مهر 15, 1397 10:45
بی وفایی با یار مهربان

بی وفایی با یار مهربان

اردبیل- ایرنا - دیگر کودکان دبستانی نیز شعر معروف 'من یار مهربانم' را نه تنها زمزمه نمی کنند بلکه حتی زحمت حفظ آن را به خود نمی دهند، این شعر معروف 'عباس یمنی شریف' اکنون به یک نوستالژی و سمفونی ماندگار در اذهان بزرگسالان تبدیل شده است.

شنبه, مهر 14, 1397 7:59
دانش بنیان، اقتصاد نوپا و نیازمند حمایت

دانش بنیان، اقتصاد نوپا و نیازمند حمایت

اردبیل - ایرنا - چندین اختراع در نوبت ثبت دارد، مدیرعامل شرکتی دانش بنیان در تولید قطعات الکترونیکی است، از خستگی مسیر راه اندازی شرکتش می گوید و اینکه در آخرین گام های تولید و عرضه محصول، خود را در مسیری رو به بن بست حس کرده و بشدت نیاز به حمایت دارد.

دوشنبه, مهر 09, 1397 11:33
آب درمانی؛ ظرفیت مغفول گردشگری استان اردبیل

آب درمانی؛ ظرفیت مغفول گردشگری استان اردبیل

اردبیل-ایرنا- وجود ده ها چشمه آبگرم معدنی با خاصیت درمانی فرصت بی نظیری برای توسعه صنعت گردشگری در سطح کشور از جمله استان اردبیل ایجاد کرده، اما از این ظرفیت به شکل ابتدایی استفاده می شود و بخش درمانی و پزشکی آن همچنان مغفول مانده است.

شنبه, مهر 07, 1397 6:31
سرویس مدارس و دغدغه های اولیای دانش آموزان

سرویس مدارس و دغدغه های اولیای دانش آموزان

اردبیل- ایرنا- دیگر خیلی وقت است که پیاده روی دوستانه از خانه تا مدرسه در بین دانش آموزان به خاطره ها پیوسته است، مثل تمام زیبایی های طبیعی زندگی که ماشینی شدن آنها را نه به ضرورت که بیشتر اوقات به خاطر عادت و حتی چشم وهم چشمی محو و نابود کرده است.

شنبه, شهریور 31, 1397 10:40
آیین شبیه خوانی، روایت گرنهضت عاشورا

آیین شبیه خوانی، روایت گرنهضت عاشورا

اردبیل - ایرنا - تعزیه و شبیه خوانی از جمله آیین های محرم بشمار می رود که معمولا در روزهای تاسوعا، عاشورا و به تناسب تا اربعین حسینی در مناطق مختلف استان از جمله شهرستان نیر توسط مردم عادی اجرا می شود.

جمعه, شهریور 30, 1397 13:52
آیین های عزاداری محرم در روستاهای استان اردبیل

آیین های عزاداری محرم در روستاهای استان اردبیل

اردبیل - ایرنا - آیین های عزاداری سالار شهیدان در روستاهای استان اردبیل با وجود برخی تفاوت ها معمولا از مشابهت ویژه ای برخوردار می باشد، عزاداری ها در روستای نیارق شهرستان نمین نمونه ای از این عزادارای هاست که ریشه در فرهنگ تاریخی این خطه از سرزمین ایران دارد.

یکشنبه, شهریور 25, 1397 13:59
بازارا چیخدی؛ تبلور عشق حسینی در اردبیل  (ع)

بازارا چیخدی؛ تبلور عشق حسینی در اردبیل (ع)

اردبیل - ایرنا- برپایی یک مراسم عزاداری سنتی مخصوص دهه اول محرم سالهاست که از روز دوم تا هشتم این ماه جلوه های معنوی خاص از عشق حسین (ع) را در کوچه و بازار اردبیل حاکم می کند.

پنجشنبه, شهریور 22, 1397 21:52
زباله، چالشی که همچنان پابرجاست

زباله، چالشی که همچنان پابرجاست

اردبیل - ایرنا- پسماند و نحوه مدیریت آن از مبدا تولید تا دفن و کنترل آن چالشی است که همچنان در بسیاری ازمناطق شهری و روستایی استان اردبیل پابرجا بوده و سلامت عمومی جامعه را تهدید می کند.

چهارشنبه, شهریور 21, 1397 13:54
ورشو، هنری که در اردبیل فراموش شد

ورشو، هنری که در اردبیل فراموش شد

اردبیل- ایرنا - روزها می گذرد و هنرهای سنتی قدیمی در تار و پود زمان محو می شوند، ظهور فناوری های نوین و صنعتی شدن هر روز انسان امروزی را ماشینی و وابسته تر به ابزارهای هوشمند می کند و شیوه زندگی از نوع ساده، پرتحرک و هنرمندانه به سوی سکون می رود.

یکشنبه, شهریور 18, 1397 9:31
عطر محرم با مراسم طشت گذاری در اردبیل پیچید

عطر محرم با مراسم طشت گذاری در اردبیل پیچید

اردبیل- ایرنا- مطلع این ترکیب بند مشهور شاعر پرآوازه ایران ، شادروان محتشم کاشانی که می گوید: 'باز این چه شورش است که در خلق عالم است - باز این چه نوحه و چه عزا و چه ماتم است' همه ساله چند روز زودتر از آغاز ماه محرم در اردبیل ، دیار شیفتگان با برپایی یک مراسم دیرینه سنتی مفهوم می یابد.

یکشنبه, شهریور 18, 1397 7:58
خاطرات رنگین کمانی نئور

خاطرات رنگین کمانی نئور

اردبیل - ایرنا - دریاچه نئور هنوز که هنوز است با نوستالژی 'ماهی قزل آلای رنگین کمان' خود مشهور است، نوستالژی که انسان ندانم کار و نامهربان با طبیعت آن را خلق کرد ، نئور همچنان یادآور خاطرات تلخ مرگ یک اکوسیستم ، مرگ گاماروس ها و ماهیان منحصر بفرد رنگین کمانی خود است.

شنبه, شهریور 17, 1397 10:2
اردبیل در مسیر اقلیم خشک

اردبیل در مسیر اقلیم خشک

اردبیل - ایرنا - تنش های آب و هوایی، مصرف بی رویه آب و کاهش ذخایر زیرزمینی آب، استان اردبیل را در مسیر حرکت به سمت اقلیم خشک قرار داده و برای مقابله و مدیریت این پیامد منفی؛ صرفه جویی، مدیریت مصرف بهینه منابع آبی و تغییر در الگوهای کشت ضروری است.

چهارشنبه, شهریور 14, 1397 8:41
قصه هایی که در قفسه ها زندانی شدند

قصه هایی که در قفسه ها زندانی شدند

اردبیل- ایرنا - هنوز هم خواب شیرینی که در کودکی با قصه مادر بزرگ ها به سراغمان می آمد و کتاب قصه ای که برای نخستین بار بدست گرفته و کلمات آن را با هجی تلفظ کردیم، شیرین ترین خاطره زندگی مان محسوب می شود.

دوشنبه, شهریور 05, 1397 12:1
نفس بریده `خورجین` و `اجاق قراقی`

نفس بریده 'خورجین' و 'اجاق قراقی'

اردبیل - ایرنا - موسم کوچ که فرا می رسید، هنرهای زنان عشایر در قالب انواع دست بافته ها از 'ورنی' گرفته تا 'خورجین' و 'اجاق قراقی' در کنار آلاچیق های فرو نشسته و یا برافراشته در ییلاق و قشلاق خودنمایی می کرد اما با خاموشی کوچ امروز هنر عشایر نیز در حال خاموشی است.

سه شنبه, مرداد 30, 1397 15:57
عزاداری برای مسلم به اردبیل حال و هوای محرمی بخشید

عزاداری برای مسلم به اردبیل حال و هوای محرمی بخشید

اردبیل - ایرنا - پیروان مرام حضرت اباعبدالله الحسین (ع) در اردبیل با سوگواری و ریختن اشک برای سفیر صادق و باوفای آن امام ظلم ستیز که به روایتی روز نهم ذی الحجه در کوچه و پس کوچه های شهر کوفه مظلومانه به شهادت رسید، به پیشواز عزاداری های محرم رفته اند.

دوشنبه, مرداد 29, 1397 21:30
منطقه آزاد تجاری،محرک توسعه اقتصادی استان اردبیل

منطقه آزاد تجاری،محرک توسعه اقتصادی استان اردبیل

اردبیل - ایرنا - ایجاد منطقه آزاد تجاری، صنعتی در شمال استان اردبیل که لایحه آن در دولت و کمیسیون اقتصادی مجلس به تصویب رسیده به یکی از مطالبه های جدی مردم این استان تبدیل شده و بسیاری از شهروندان آن را گامی مهم در رونق کسب و کار و توسعه منطقه می دانند.

دوشنبه, مرداد 29, 1397 9:14
کشت و صنعت مغان کلاف در هم پیچیده

کشت و صنعت مغان کلاف در هم پیچیده

اردبیل - ایرنا - انجام مراحل اولیه واگذاری شرکت دولتی کشت و صنعت مغان به بخش خصوصی این روزها موجب بروز حرف و حدیث ، تحلیل و کشاکش های لفظی زیادی بین موافقان و مخالفان این واگذاری شده است.

سه شنبه, مرداد 23, 1397 7:50
خبرهایی که سوخته روایت می شوند- مینا میرقاسمی*

خبرهایی که سوخته روایت می شوند- مینا میرقاسمی*

اردبیل- ایرنا - همه چیز پیشرفت کرد، حتی سیم هایی که اطلاعات را همزمان با برق انتقال می دهند، دهکده جهانی هم باید به زودی در عنوان کوچک تری تجمیع شود تا بتوانیم سرعت تبادل اطلاعات را بهتر درک کنیم.

چهارشنبه, مرداد 17, 1397 7:49
عمری لای کاغذهای باطله

عمری لای کاغذهای باطله

اردبیل - ایرنا - خبرنگاری به خودی خود حرفه ای سخت همراه با انواع فشار، استرس و ناملایمات است و این امر برای بانوان خبرنگار با توجه به فرهنگ حاکم بر جامعه و برخی عقاید و فضای تبعیض آمیز از شدت و حدت بیشتری برخودار است.

سه شنبه, مرداد 16, 1397 10:21
صفحه 1 از 9 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | بعدی >

بیشتر ...