عضو هیات مدیره سازمان تعاون روستایی:

نرخ رشد جمعیت روستایی اردبیل سه برابر کمتر از متوسط کشوری است

اردبیل - ایرنا - عضو هیات مدیره سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران متوسط نرخ رشد جمعیت روستایی استان اردبیل را منفی 2.1 درصد اعلام کرد و افزود: این آمار نشان می دهد که متوسط مهاجرت و کاهش جمعیت روستایی این استان برغم مزیت نسبی امور کشاورزی، سه برابر کشوری است.

به گزارش ایرنا ، حمیدرضا اورانی روز یکشنبه در آیین معارفه مدیرکل تعاون روستایی استان اردبیل با طرح این سوال که چرا استانی با ظرفیت و قابلیت کشاورزی اردبیل باید درگیر این حجم از مهاجرت روستاییان باشد، بیان کرد: این امر نیاز به مطالعه و دقت و توجه دارد.
وی اضافه کرد: نرخ رشد جمعیت روستایی و تولید کنندگان حوزه کشاورزی کشور منفی 68 صدم درصد و منفی بودن این نرخ زنگ خطری برای عرصه تولید است.
او گفت: آمار نرخ رشد جمعیت روستایی کشور نشان می دهد که مهاجرت از روستاها همچنان ادامه دارد.
وی اضافه کرد: 74 درصد واحدهای بهره بردار در حوزه کشاورزی کشور واحدهای خرد هستند و ادامه فعالیت آنها توجیه فنی و اقتصادی ندارد و به همین علت مهاجرت از همین واحدهای بهره بردار خرد صورت می گیرد.
اورانی اضافه کرد: 293 تشکل مرتبط با تعاون روستایی از قبیل تعاونی و اتحادیه های تعاونی در استان اردبیل فعال است و قریب به اتفاق جمعیت کشاورزی استان و تولید کنندگان این عرصه در این تشکل ها عضو هستند ولی برغم این عضویت، وضعیت روستاهای استان اردبیل از لحاظ تولید، درآمد و مهاجرت مطلوب نیست.
او در ادامه با اشاره به این که مردم، رونق تولید را باید در عمل ببینند، بر لزوم برنامه ریزی برای تحقق شعار سال در عمل بویژه در عرصه کشاورزی تاکید کرد و رونق تولید کشاورزی را یکی از عرصه های مهم برای عمل به این شعار دانست.
او با بیان این که با سخنرانی و شعار نمی توان به رونق تولید دست یافت، افزود: برای تحقق این هدف سازمان تعاون روستایی در تلاش است که با تحقق هدف آموزش و توانمند سازی کشاورزان، به رونق تولید کمک کند.
عضو هیات مدیره سازمان تعاون روستایی اضافه کرد: تعاون روستایی در 55 سال گذشته از هدف آموزش و توانمندسازی مردم و جامعه هدف خود دور افتاده و خود را موازی سازمان کشاورزی دانسته است در حالی که تعاون روستایی سازمانی ذیل جهاد کشاورزی بوده و در جهت خدمات به کشاورزان تاسیس شده و فعالیت می کند.
وی کارهای انفرادی و موازی کاری را از جمله موانع پیش روی تولید در عرصه کشاورزی دانست و گفت: در چنین فضایی همه می خواهند برای خود کار کنند و از انجام کار گروهی و تیمی پرهیز دارند.
اورانی خواستار مشارکت مدیر تعاون روستایی استان در مجامع انتخاباتی تشکل های این نهاد در سطح استان شد و گفت: کمبود نقدینگی مشکل این تشکل هاست و مردم حاضر نیستند در قدم های بعدی پس از عضویت، در این تشکل ها نقش ایفا کنند.
وی علت این بی رغبتی مردم به تشکل های تعاونی روستایی را دور افتادن این تعاونی ها از اهداف مندرج در اساسنامه خود و اداره آنها به شکل موروثی و خانوادگی عنوان کرد.
عضو هیات مدیره سازمان تعاون روستایی ایران همچنین خواستار بازنگری در نیروی انسانی و شبکه تعاونی های روستایی شد و نیروی انسانی مدیر و توانمند را حلقه مفقوده مدیریت در کشور دانست.
او همچنین خواستار فعال سازی 29 شرکت تعاونی تولید کشاورزی در استان اردبیل و نیز راه اندازی و تشکیل زنجیره تولید در امور مختلف کشاورزی در این استان شد و گفت: استان اردبیل به علت ظرفیت های خاص خود باید در جایگاه برتر تولید و به خصوص صادرات محصولات کشاورزی خود و استان های همجوار به کشورهای منطقه باشد.
در این آیین ضمن قدردانی از خدمات پنج ساله غلامرضا میرزاحسینی مدیرکل تعاون روستایی استان اردبیل، حمید صولت به عنوان سرپرست این نهاد کشاورزی استان منصوب و معرفی شد.
1905/6016

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال