معاون باغات وزیر جهاد کشاورزی:

احداث گلخانه در استان های کشور پیگیری می شود

اردبیل - ایرنا - معاون امور باغبانی وزارت جهاد کشاورزی گفت: ایجاد و حمایت از گلخانه ها در مقیاس کوچک و بزرگ جزو طرح های اقتصاد مقاومتی بوده و محدودیتی هم از نظر پرداخت تسهیلات و تغییر کاربری ندارند.

به گزارش ایرنا ، محمدعلی طهماسب روز پنجشنبه در جلسه کارگروه کشاورزی شهرستان نیر افزود: حمایت از احداث گلخانه ها بخاطر صرفه جویی در آب ، تولید سالم ، غیرفصلی بودن و اشتغالزایی مستمر در اولویت برنامه های وزارت جهاد کشاورزی قرار گرفته است.
وی میزان تولید سیب درختی در سال جاری در کشور را سه میلیون و ۲۰۰ هزار تن ذکر کرد و گفت: کاهش تولید به اندازه ای نبوده که بتواند بر قیمت بازار تاثیرگذار باشد.
طهماسبی درباره افزایش قیمت سیب در بازار و اینکه گفته می شود صادرات دلیل این مساله است نیز ، افزود: افزایش قیمت ربطی به صادرات ندارد و رشد قیمت نهاده ها و افزایش هزینه تمام شده تولید باعث شده قیمت در بازار مقداری بالا برود.
او ادامه داد: هزینه حمل و نقل، جعبه و مواردی از این قبیل نسبت به سال گذشته افزایش چشمگیری داشته و همین مسائل باعث افزایش قیمت تمام شده می باشد.
وی در بخش دیگری از سخنان خود بر لزوم حمایت جدی از بیمه کشاورزی تاکید کرد و گفت: بهترین شیوه برای رونق بخش کشاورزی تمرکز حمایت ‌های دولتی در بیمه کشاورزی است.
معاون باغبانی وزارت جهاد کشاورزی با اشاره به اینکه ما باید محصولاتی تولید کنیم که سلامت مردم را تضمین کند، افزود: هدف ما در توسعه اراضی ، پوشش گیاهی است و باید روی اکوسیستم ها کارکرد تا بقایای آنها حفظ شود.
رضا کریمی ، نماینده مردم اردبیل ، نیر ، نمین و سرعین در مجلس شورای اسلامی هم در این جلسه به اهمیت ایجاد باغات در شهرستان نیر اشاره کرد و گفت: یکی از مهم ترین راهکارهای ایجاد درآمدزایی برای کشاورزان ایجاد باغات با شرایط آب و هوایی منطقه است.
وی از اختصاص یک میلیون متر مکعب آب به بالادست سدهای معیشتی نیر خبر داد و افزود: با تحقق این امر تحول بزرگی در کشاورزی شهرستان را شاهد خواهیم بود.
کریمی همچنین با انتقاد از عدم توسعه کشاورزی شهرستان های سرعین و نیر اظهار داشت: سند توسعه استان اردبیل کشاورزی و گردشگری می باشد ولی متاسفانه بخش کشاورزی این 2 شهرستان از برنامه های جهاد کشاورزی و دولت عقب مانده است.
وی گفت: بحث مکانیزه کرده آبیاری تحت فشار در سرعین و نیر در حد صفر می باشد و از اجرای تغییر الگوی کشت و صنایع تبدیلی کشاورزی نیز بهره گرفته نشده است.
وی افزود: با توجه به اینکه تولید منابع آب استان اردبیل از شهرستان های نیر و سرعین صورت می گیرد برغم اخذ مجوز برداشت 16 میلیون متر مکعب آب ، این طرح تاکنون عملیاتی نشده است.
7116/6018

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال