بروز سرطان در اردبیل از میانگین کشوری پایین تر است

اردبیل - ایرنا - رییس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی - درمانی استان اردبیل گفت: بروز سرطان به جز سرطان گوارش در این استان از میانگین کشوری پایین تر است.

به گزارش ایرنا، دکتر قدرت اخوان اکبری روز جمعه در حاشیه پویش ملی مبارزه با سرطان افزود: بر اساس آخرین گزارش کشوری ثبت موارد سرطانی، میزان بروز سرطان در استان اردبیل 153 در 100 هزار نفر می باشد که این میزان در کشور 158مورد در 100 هزار نفر است.
وی بیان کرد: البته در خصوص سرطان های دستگاه گوارش بویژه سرطان معده میزان بروزدر استان بالاتر بوده و این موضوع در استان های همجوارکه اصطلاحا تحت عنوان مناطق حاشیه خزر نامیده می‌شوند، نیز تقریبا صادق است.
به گفته وی ، بروز و شیوع سرطان های گوارشی در استان های گلستان، مازندران، گیلان، آذربایجان شرقی و آذربایجان غربی نیز همانند استان اردبیل از میانگین کشوری بالاتر است.
وی اظهار داشت: از نظر جغرافیایی، واقع شدن در منطقه کمربندی سرطان که در آسیای میانه از چین تا سواحل جنوبی دریای خزر ادامه پیدا می کند و در ایران این استان ها را شامل می شود در بالا بودن بروز سرطان های گوارشی نقش دارد.
اخوان اکبری با اظهار اینکه سرطان در 2 دهه اخیر در کشور و استان اردبیل روند افزایش جزیی داشته، گفت: با توجه به چند علتی بودن ابتلا به سرطان (عوامل ژنتیکی، عوامل جغرافیایی، تغذیه و سبک زندگی) و مزمن بودن طبیعت بیماری سرطان در کوتاه مدت نمی توان در خصوص این موضوع قضاوت نمود و چه بسا تقویت نظام ثبت سرطان در کشور و استان یکی از علل افزایش بروز سرطان بوده است.
وی با بیان اینکه مرکز تحقیقات سرطان گوارش در اردبیل از سال گذشته تحقیقات علمی خود را جهت شناسایی سرطان ها و عوامل ایجاد کننده آن آغاز کرده ، اهظار داشت: در هفته پویش ملی مبارزه با سرطان 2 مرکز غربالگری پارس آباد و بیمارستان امام خمینی (ره) اردبیل نیز بدست وزیر بهداشت به صورت ویدیو کنفرانس افتتاح خواهد شد.
6016

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال