رییس مجمع نمایندگان استان اردبیل:

لایحه منطقه آزاد تجاری در مجلس رای می آورد

اردبیل - ایرنا - رییس مجمع نمایندگان استان اردبیل در مجلس شورای اسلامی گفت: کلیات لایحه منطقه آزاد ،تجاری و صنعتی اردبیل در کمیسیون اقتصادی مجلس تصویب و بزودی در صحن علنی مجلس به رای گذاشته می شود و پیش بینی می شود این لایحه با رای بالایی به تصویب برسد.

میرحمایت میرزاده روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: ایجاد منطقه آزاد تجاری و صنعتی یکی از مطالبات اصلی مردم استان اردبیل است و راه اندازی آن موجب رونق اقتصادی منطقه خواهد شد.
وی درباره جذف نمین از منطقه آزاد تجاری و صنعتی گفت: حذف نمین به دلیل مخالفت نماینده مشگین شهر ، خلخال ، مغان و نمایندگان دیگر استان ها صورت گرفت چرا که احتمال می رفت با افزوده شدن نمین ،کل لایحه حذف شود.
میرزاده بیان کرد: البته بعد از تصویب نهایی لایحه در مجلس می توان نمین را هم به لایحه اضافه کرد.
او اظهار کرد: از آنجا که اردبیل از استان های توسعه نیافته کشور با آمار مهاجرت بالا محسوب می شود وجود منطقه آزاد تجاری صنعتی در اشتغالزایی ،جلوگیری از روند مهاجرت و محرومیت زدایی منطقه بسیار موثر خواهد بود.
این نماینده مجلس با بیان اینکه ایجاد منطقه آزاد می تواند دشت مغان را به قطب صادرات محصولات لبنی و کشاورزی تبدیل کند، افزود: در حال حاضر بسیاری از محصولات کشاورزی و دامی مغان همچون میوه ، گندم ، لبنیات ، عسل و حتی صنایع دستی روی دست شان مانده و بازار برای صادرات آن وجود ندارد.
نماینده گرمی در مجلس بیان کرد: تسریع در انجام امور زیربنایی، عمران و آبادانی، رشد و توسعه اقتصادی، سرمایه گذاری و افزایش درآمد عمومی، ایجاد اشتغال سالم و مولد، تنظیم بازار کار و کالا، حضور فعال در بازارهای جهانی و منطقه ای، تولید و صادرات کالاهای صنعتی و تبدیلی و ارائه خدمات عمومی از اهداف ایجاد مناطق آزاد است که در قانون چگونگی اداره مناطق آزاد تجاری، صنعتی بر آنها تاکید شده است.
وی اظهار داشت: مناطق آزاد و ویژه اقتصادی به عنوان راهکاری برای تعامل با اقتصاد و بازارهای هدف بین المللی تعریف شده و با تغییر راهبرد تجاری کشور از واردات به تشویق و توسعه صادرات از اولویت خاصی برخوردار است.
استان اردبیل دارای 380 کیلومتر مرز خشکی با جمهوری آذربایجان است و 2 طرح منطقه آزاد تجاری ، صنعتی و نیز بندر خشک در این منطقه مرزی پیشنهاد و از سوی دولت مصوب شده است.
7110/ 1257

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال