هدف ایرنا گسترش اطلاع رسانی است. لذا انتشار این مطلب به معنای تائید محتوای آن نیست

20 هزار شغل امری دست یافتنی

نشریه 'فروغ فردا' چاپ اردبیل روز چهارشنبه در مطلبی با عنوان '20 هزار شغل امری دست یافتنی' نوشته بهنام رزمجو به موضوع سیاست های نماینده دولت در ایجاد اشتغال پایدار در استان پرداخته است.

'بنظر می رسد امسال سال ویژه ای در راهبرد و رویکرد نظام و سیاست های دولت تدبیر و امید در بحث اشتغال است و هیچ هدفی بزرگتر و کاری مهم تر از موضوع اشتغال نیست. موضوع اشتغال وقتی محقق شدنی است که همه دغدغه آن را داشته و خود را در برابر بیکاری جوانان مسئول و متعهد بدانند و به کار بطور همه جانبه اهمیت داده و همه پای کار باشند. حوزه اشتغال در کشور که با مشکل جدی مواجه است و بیشترین بیکاران آن را نیز جوانان تحصیل کرده تشکیل داده باید نگاه جدی شده و آفت شعار را از آن دور نماییم، از طرف دیگر جوانان نیز باید با فراگیری مهارت های فنی و حرفه ای با قوانین و مقررات کار آشنا باشند؛ این شناخت باعث توانمند شدن آنها می شود چرا که توسعه هر بخش با داشتن اطلاعات بروز از مسائل پیرامون و افراد خلاق و توانمند محقق می شود.
یقینا امروزه ملاک اصلی رشد و توسعه کشور توانایی، تخصص و بروز بودن است که در دولت تدبیر و امید بخوبی قابل مشاهده است و بخصوص جوانان باید در چهارچوب قانون از توانایی های خود در ارائه ایده و خلاقیت به مدیران و مسئولان پیشقدم شوند.
از سوی دیگر کارشناسان اقتصادی معتقدند علل بیکاری جوانان در جامعه امروز به عوامل مختلفی بستگی دارد که نوسانات اقتصادی، عدم توزیع مناسب درآمد و امکانات، عدم جذب نیروی کار در مراکز تولیدی و صنعتی، عدم تناسب بین آهنگ رشد جمعیت و فرصت های شغلی، ضعف قوانین و مقررات، اتخاذ برخی سیاست های غلط و فقدان آموزش های متناسب با نیاز بازار کار از شاخص‌ ترین عوامل به شمار می‌رود.
با نگاهی به مطالب ارائه شده و با توجه به رشد جمعیت بیکار و تحصیل کرده در کشور، اشتغال زایی از برنامه های مهم و اولویت دار دولت است به همین جهت این رویکرد نیز در استان اردبیل دنبال می شود.
استاندار بهنام جو به واسطه تجربه، انگیزه و علاقه بیشتری که به موضوع اشتغال دارد و اولویت و ضرورتی که احساس می کند، بیشتر وقت خود را صرف این موضوع کرده و در این راستا برنامه اجرایی ایجاد 20 هزار شغل برای جوانان استان را در حوزه های گردشگری، کشاورزی ،صنایع تبدیلی و تولیدی، خدمات و IT را در دستور کار ویژه خود قرار داده و عملیات اجرایی آن را با تشکیل چندین جلسه و دعوت از سرمایه گذاران بخش خصوصی و ایجاد امکان برای شروع مجدد صنایعی که تعطیل بوده و یا راکد بوده اند با استفاده از مشوق های دولتی مثل ارایه وام های کم بهره شروع کرده است.
هرچند منتقدان و برخی ها دستیابی به این وعده طرح شده توسط اکبر بهنام جو را مشکل می دانند اما استاندار دولت دوازدهم تاکید می کند که این وعده را با توجه به شناخت از استعدادهای اقتصادی منطقه در کنار همت مدیران، جذب سرمایه گذاران و همراهی مردم مطرح کرده و به آن دست خواهد یافت.
در همین رابطه مهندس بهنام جو، استاندار اردبیل در سی نهمین جلسه ساماندهی امورجوانان استان که با حضور معاون ساماندهی امورجوانان وزارت ورزش و جوانان در استانداری برگزار شد اظهار کرد: به منظور ایجاد اشتغال پایدار برای جوانان جویای کار بر مبنای یک میلیون و 33 هزار شغلی که دولت تکلیف کرده استان اردبیل نیز این مبنا را در ایجاد20 هزار شغل قرار داده است.
وی با تاکید بر اینکه شورای اشتغال در استان بجای 8 هزار شغل ایجاد 20 هزار شغل را هدف گذاری کرده ، افزود: طبق مبنای تعیین شده سهم استان حدود هشت هزار شغل بود که بخاطر ظرفیت های موجود در استان امسال ایجاد 20 هزار شغل را در دستور کار قرار داده ایم.
بهنام جو همکاری و تلاش دستگاه های اجرایی استان را در رابطه با اشتغال مهم برشمرد و گفت: جهت عملیاتی و اجرایی شدن بحث اشتغال گام های موثری در رابطه با ارائه امتیازات ویژه برای سرمایه گذاران و صاحبان صنعت در نظر گرفته شده است.
استاندار اردبیل در مورد ایجاد 20 هزار فرصت شغلی در اردبیل معتقد است که تحقق این امر کار ساده‌ای نیست و انرژی بیشتر را نسبت به طرح های دیگر مانند پیگیری راه ‌آهن می ‌خواهد تا بتوانیم تا پایان سال این 20 هزار فرصت شغلی را به صورت دقیق با مشخصات افراد مشغول به کار شده و محل اشتغال آنها به اطلاع مردم برسانیم.
در همین ارتباط رییس سازمان برنامه و بودجه استان اردبیل معتقد است که‌ از برنامه‌های محوری امسال برنامه ‌ریزی برای تکمیل راه آهن اردبیل ـ میانه و تحقق ایجاد اشتغال برای 20 هزار نفر است چرا که پروژه راه ‌آهن اردبیل یکی از مطالبات بحق و اساسی مردم بوده و اشتغال نیز به عنوان یک موضوع مهم در استان حائز اهمیت است به جهت اینکه هم ‌اکنون 65 هزار نیروی بیکار در استان داریم.
وی با اشاره به این که 40 درصد از افراد بیکار استان جزو فارغ ‌التحصیلان دانشگاهی هستند تصریح کرد: در این زمینه برنامه‌ ریزی‌های منسجم و هدفمندی از سوی استاندار اردبیل مبنای کار قرار گرفته که تا پایان امسال وعده ایجاد 20 هزار شغل در استان را محقق خواهد ساخت.
رییس سازمان مدیریت و برنامه‌ ریزی استان اردبیل گفت: از جمله پروژه‌ هایی که برای سال‌ های آینده به بهره‌ برداری خواهد رسید می‌ توان به پایاب خدا آفرین ، منطقه ویژه اقتصادی نمین و برخی پروژه‌ های شاخص گردشگری، کشاورزی و تجاری اشاره کرد که بی ‌شک توسعه استان و زمینه اشتغال جوانان و تحقق شعار 20 هزار شغل از سوی استاندار را به دنبال خواهد داشت.
در همین زمینه معاون امور اقتصادی و برنامه ریزی استاندار اردبیل معتقد است که با برنامه ریزی های انجام گرفته امکان تحقق شعار 20 هزار شغل طی امسال در استان اردبیل وجود دارد.
حسین زاده گفت: با سرمایه گذاری جدید در استان که بتدریج در سال های آتی به بهره برداری خواهند رسید، بهره برداری از طرح پایاب سد خدا آفرین ، فعال شدن منطقه ویژه اقتصادی نمین با ظرفیت های غنی موجود و اقدام هایی زیربنایی در بخش گردشگری، کشاورزی و تجارت خارجی دستیابی به ایجاد سالانه بیش از 20 هزار شغل در استان نیز وجود دارد.
با نگاهی به نظرات کارشناسان امر که به تحقق ایجاد 20 هزار شغل با توجه به برنامه ریزی های مدون انجام گرفته از سوی استاندار اردبیل و توانمندی های بهنام جو از یک طرف، پتانسیل بالای استان و همراهی و همت مسئولان استانی از سوی دیگر زمینه ایجاد اشتغال 20 هزار نفر در استان در قسمت های مختلف کشاورزی، صنعت، گردشگری و توریسم مهیا بوده و بر تحقق آن تاکید دارند'.
6016

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال