استاندار اردبیل

پیشرفت طرح پایاب سد خداآفرین به 66 درصد رسید

اردبیل- ایرنا- استاندار اردبیل گفت: مرحله نخست طرح ملی پایاب سد خدا آفرین در شهرستان های بیله سوار و پارس آباد مغان در مساحت 36 هزار و 700 هکتار به پیشرفت فیزیکی 66 درصد رسیده است.

به گزارش ایرنا ، اکبر بهنام جو روز سه شنبه در بازدید از اراضی پایاب سد خدا آفرین افزود: تاکنون برای اجرای این طرح 15هزار میلیارد ریال هزینه شده و جهت اتمام آن نیز هشت هزار میلیارد ریال اعتبار نیاز است.
به گفته وی ، 72 کیلومتر از 92 کیلومتر این طرح کانال اصلی لاینینگ و کانال کشی شده است.
استاندار اردبیل اضافه کرد: دولت برای تجهیز اراضی به سامانه آبیاری نوین و کانال کشی هر هکتار از اراضی پایاب سد خدا آفرین حدود یک هزار میلیارد ریال هزینه می کند.
وی افزود: کانال اصلی طرح تا شهریور ماه و اجرای کانال های فرعی طرح نیز تا پایان سال تکمیل خواهد شد و در سال زراعی پیش رو بیش از 14 هزار هکتار از این طرح در حوزه شهرستان های بیله سوار و پارس آباد به زیر کشت خواهد رفت.
استاندار اردبیل بهبود معیشت مردم منطقه، توجه به تولید و اشتغال زایی، ایجاد صنایع تبدیلی ، مهار آب های مرزی و تجهیز اراضی دیم به آبیاری نوین را از شاخص های این طرح عنوان کرد و گفت: با تکمیل طرح 1.5میلیون تن به تولید محصولات کشاورزی استان افزوده خواهد شد.
او بیان کرد: ایجاد صنایع تبدیلی و سرمایه گذاری در حوزه کشاورزی در منطقه با رویکرد صادرات محصولات نیز با بهره برداری طرح افزایش خواهد یافت.
بهنام جو با اشاره به اینکه این طرح از سال 83تا 92 با 16درصد پیشرفت فیزیکی در حال اجرا بود، بیان کرد: با پیشنهاد آقای روحانی و عنایات مقام معظم رهبری یک میلیارد دلار به مهار آب های مرزی استان اختصاص یافته و با صرف بخشی از این اعتبار در طرح پایاب سد خداآفرین عملیات اجرایی سرعت گرفته و پیش بینی می شود تا پایان امسال به بهره برداری برسد.
به گزارش ایرنا ، استاندار اردبیل در سفر روز سه شنبه خود به دشت مغان ، در کلاس توجیهی و آموزشی نظام بهره برداری اراضی پایاب سد خدا آفرین حضور یافت و همچنین مسائل و مشکلات عشایر محدوده این طرح را مورد بررسی قرار داد.
با اجرای طرح پایاب سدخدا آفرین 62 هزار هکتار از اراضی دیم شمال استان تحت پوشش آبیاری نوین قرار می گیرد.
3006/6016

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال