27 کیلوگرم زعفران در نمین تولید شد

اردبیل - ایرنا - مدیر جهاد کشاورزی نمین گفت: در سال جاری 27 کیلوگرم زعفران در این شهرستان تولید شد.

محمد حسنی روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: این مقدار زعفران از سطح 10 هکتار در شهرستان تولید شده و ارزش اقتصادی آن حدود سه میلیارد ریال برآورد می‌شود.
وی تشریح کرد: در سال های اخیر به دلیل تغییر شرایط اقلیمی و کاهش منابع آبی، راهبرد تغییر الگوی کشت در شهرستان نمین مورد توجه جدی قرار گرفته و در این زمینه کشت زعفران به عنوان کشت جایگزین در زمین های کشاورزی شهرستان انتخاب شده است.
وی افزود: کشت گیاهان دارویی و کم آب بر، به دلیل برخورداری از مزایای اقتصادی و سازگاری با شرایط اقلیمی شهرستان، در دستور کار مدیریت جهاد کشاورزی نمین قرار گرفته و گسترش سطح زیر کشت گیاه زعفران از اولویت های این مدیریت برای رشد اقتصادی بیشتر در بخش کشاورزی و اشتغالزایی مردم مناطق روستایی است.
حسنی با اشاره به این که مدت زمان زیادی از کاشت زعفران در چرخه کشاورزی شهرستان نمین نمی گذرد، افزود: سال گذشته سطح زیرکشت زعفران در منطقه حدود 10 هکتار بود که این میزان در سال جاری به 15 هکتار رسیده و اکنون بیش از 20 بهره بردار در جریان تولید این محصول فعالیت می کنند.
نمین در 30 کیلومتری شرق اردبیل قرار دارد.
زعفران یکی از گیاهان گران قیمت است که به علت نداشتن مخارج کاشت در صورتی که همه ساله خوب از آن مواظبت شود، سود سرشاری نصیب زارعان می کند.
کاشت زعفران می تواند قشر عظیمی از زنان و دختران روستایی را به کار گیرد و در کنار پر کردن اوقات فراغت آنها کمک موثری به اقتصاد خانوارها می کند.
مزرعه زعفران در سال اول محصول قابل توجهی نخواهد داد و فقط تعدادی از غده هایی که درشت بوده و ذخیره غذایی کافی داشته اند گل داده و تولید محصول می کند. معمولا اواسط آبان گل های بنفش رنگی در مزرعه ظاهر می شود و به محض پیدایش اولین گل برداشت آغاز شده و تقریبا سه هفته ادامه دارد.
موقعی که گل ها ظاهر می شوند، مزرعه زعفران خوش منظره، معطر و به رنگ ارغوانی یا بنفش خوش رنگی در می آید و یکی از زیباترین چشم اندازهای طبیعت را زمانی می توان دید که مزرعه زعفران به گل نشسته است زیرا در آغاز سرما و خزان کلیه گیاهان که هیچ گلی در صحرا نیست گل می دهند. برای چیدن گل ها پیش از آنکه خورشید صبحگاهی اشعه نارنجی خود را بر مزرعه پوشیده از گل بتاباند، برداشت شروع و تا ساعت 9 صبح ادامه می یابد. عملیات گل چینی حدود 15تا 25 روز به طول می انجامد.
خبرنگار: گیتی طالبی ** انتشار دهنده: سیفعلی موسی زاده
6018/6016

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال