تشکیل صندوق اعتبارات خرد زنان عشایر در استان اردبیل

اردبیل - ایرنا - مدیرکل امور عشایر استان اردبیل از تشکیل صندوق اعتبارات خرد زنان عشایر در پنج شهرستان این استان به منظور حمایت از زنان عشایر خبر داد.

قادر هنرمند روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: صندوق خرد زنان عشایر در شهرستان های پارس آباد، مشگین شهر، خلخال ، بیله سوار و سرعین تشکیل شده و در چهار شهرستان اردبیل، گزمی، نیر و نمین در آینده نزدیک تشکیل و فعالیت خود را آغاز خواهد کرد.
وی اظهار کرد: هم اکنون 120 نفر از زنان عشایر استان عضو این صندوق هستند و دولت نیز حدود 2 میلیارد ریال به این صندوق کمک کرده و تلاش می شود سرمایه صندوق خرد زنان عشایر افزایش یابد.
وی با اشاره به اینکه آورده اعضای صندوق نیز تاکنون 180 میلیون ریال است، بیان کرد: با مساعدت و ارائه تسهیلات صندوق برای 200 نفر در استان شغل ایجاد شده است.
هنرمند گفت: صندوق اعتبارات خرد زنان عشایر از جمله تشکل های غیررسمی و مردم‌ نهاد است که هدف از تشکیل این صندوق‌ها ، توانمندسازی زنان عشایر از طریق فراهم آوردن زمینه مشارکت گروهی و تجهیز پس‌اندازهای خرد خانوارهای عشایری به منظور ایجاد خوداتکایی ، بهبود اقتصاد عشایر و اشتغال زایی می‌باشد.
مدیرکل امور عشایر استان اردبیل با بیان اینکه این صندوق ها با هدف تامین مالی برای حمایت از کسب و کارهای کوچک زنان عشایر و توانمند سازی آنها به منظور افزایش درآمد خانوارهای عشایری تشکیل شده است، افزود: فرش بافی، دامداری، پرورش بوقلمون، پرورش مرغ بومی و خیاطی از جمله بخش های مورد حمایت این صندوق است.
جمعیت عشایر استان اردبیل 66 هزار و 500 نفر و در قالب 12 هزار و 800 خانوار بوده که به نگهداری 1.5 میلیون راس دام مشغول هستند.
عشایر استان از 45 طایفه مستقل تشکیل شده که همه ساله در یک هزار و 527 اوبا ، 527 قشلاق ، 237 ییلاق ، هفت زیست بوم و 51 سامانه زندگی می کنند.
در مقایسه با جمعیت عشایری کشور عشایر شاهسون اردبیل 6.5 درصد از جمعیت عشایر کشور را تشکیل می دهند و در قیاس با جمعیت استان اردبیل شش درصد از جمعیت استان را به خود اختصاص داده اند.
عشایر استان همه ساله 10 هزار و 500 تن گوشت قرمز ، 43 هزار تن شیر ، پنج هزار و 400 تن پنیر و یک هزار و 500 تن پشم و 13 هزار و 600 متر مربع صنایع دستی تولید می کنند.
برخی از عشایر عشایر استان به شغل باغبانی و کشاورزی نیز مشغول هستند ولی در مجموع تولیدات سالانه عشایر استان از لحاظ وزنی 159 هزار تن و از لحاظ ریالی حدود سه هزارمیلیارد ریال است.
خبرنگار: نعمت محسن زاده ** انتشار دهنده: عارف شیرزاد
6130/ 1257

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال