85 درصد سرقت های مهم در اردبیل کشف می شود

اردبیل- ایرنا- رئیس پلیس آگاهی استان اردبیل گفت: 85 درصد سرقت های مهم و 67 درصد سرقت های خرد در این استان منجر به کشف می شود.

به گزارش خبرنگار ایرنا سرهنگ جواد تقوی روز یکشنبه در گفتگو با خبرنگاران افزود: 26 درصد سرقت های به وقوع پیوسته در استان سرقت مهم و 74 درصد مربوط به سرقت های خرد می باشد
سرقت ها به دو دسته سرقت مهم مانند سرقت منزل، مغازه، خودرو و موتور سیکلت و سرقت خرد مانند سرقت قطعات خودرو، کش روی، جیب بری و دوچرخه تقسیم می شود.
تقوی با بیان اینکه امسال در مقایسه با مدت مشابه پارسال در مجموع وقوع سرقت در استان یک درصد کاهش یافته است، اظهار کرد: اما کشف سرقت در همین مدت در مقایسه با سال گذشته 13 درصد افزایش داشته است.
وی بیشترین علت وقوع سرقت در استان را اعتیاد و تامین هزینه مواد مخدر مصرفی سارقان دانست و بیان کرد: بر اساس اعتراف سارقان بیش از 75 درصد سارقان علت آن را اعتیاد عنوان کرده اند.
وی از متلاشی شدن 15 باند سرقت در استان در سال جاری خبر داد و اضافه کرد: از این تعداد شش باند سارق منزل، چهار باند سارق وسائل نقلیه و پنج باند سارق مغازه و اماکن بودند.
وی ادامه داد: بیش از 63 درصد سارقان دستگیر شده اعتیاد به مواد مخدر دارند، 69 درصد متاهل، 68 درصد سابقه دار و 70 درصد بیکار بوده و بیش از 70 درصد سارقان در بازه سنی 25 الی 30 سال قرار دارند.
سرهنگ تقوی سرقت از امکان خصوصی با 18 درصد، سرقت داخل خودرو با 13 درصد، سرقت قطعات خودرو با 12 درصد، سرقت خود خودرو را با 10 درصد و سرقت منزل با 9 درصد را به ترتیب بیشترین سرقت ها در استان عنوان کرد.
رئیس پلیس آگاهی استان اردبیل گفت: امسال در مقایسه با مدت مشابه سال قبل سرقت منزل 10 درصد ، سرقت مغازه 35 درصد ، کیف قاپی 21 درصد در استان کاهش داشته اما سرقت خودرو با افرایش 22 درصدی و سرقت موتور سیکلت با افزایش سه درصدی مواجه است که بیش از 99 درصد خودروهای سرقتی و 72 درصد موتور سیکلت های سرقت شده در استان منجر به کشف می شود.
وی اظهار کرد: 85 درصد سرقت ها در استان مربوط به خودرو پراید با مدل پائین است و بیشتر سرقت ها به علت بی توجهی و غفلت رانندگان به مسائل ایمنی از جمله روشن گذاشتن خودرو برای خرید از مغازه، نانوایی و دریافت پول از عابر بانک توسط سارقان صورت می گیرد.
وی بیان کرد: طبق بررسی های صورت گرفته اعتیاد، بیکاری و متناسب نبودن مجازات سارقان با جرم از جمله علل تحریک بیشتر سارقان برای سرقت می باشد.
وی افزود: پلیس برای مبارزه با وقوع سرقت در سال آینده برنامه ریزهای خوبی انجام داده که در نظر گرفتن مجازات سنگین برای سارقان سابقه دار و پلمپ مغازه و نصب بنر و برخورد جدی و قاطع با مالخران می باشد که برای همین کلاسهای آموزشی و توجیهی متنوعی برای صنوف مختلف برگزار خواهد شد.
وی اضافه کرد: در چند روز گذشته پلیس باند سرقت سیم های برق را که در مجموع 85 فقره سرقت سیم برق از محلات و روستاهای اردبیل و شهرستان نمین داشتند را دستگیر و متلاشی کرد.
استان اردبیل در زمینه وقوع جرایم یکی از مناطق امن و کم جرم کشور محسوب می شود.
خبرنگار: نعمت محسن زاده** انتشار دهنده : سیفعلی موسی زاده
6016/6130
6130

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال