اردبیل در انتظار نخستین برف پاییزی

اردبیل - ایرنا- گستره دشت اردبیل در اواسط واپسین ماه پاییز و از روز پنجشنبه با دشت نخستین برف امسال در این فصل سپیدپوش می شود.

به گزارش خبرنگار ایرنا، ساکنان اردبیل از ابتدای پاییز امسال تاکنون از نعمت بارش برف محروم مانده اند هرچند در این بازه زمانی در اکثر روزها هوا سرد بوده است.
الگوی تازه ترین نقشه های هواشناسی نشان می دهد پیشانی یک ناوه عمیق که در زمان کنونی روی شرق اروپا و غرب دریای سیاه مستقر است از نخستین ساعات پنجشنبه این هفته از جانب شمال وارد استان اردبیل شده و سبب بارش هایی ابتدا به شکل باران در جلگه گرمسیری مغان و سپس برف در دشت اردبیل خواهد شد.
به گزارش ایرنا ، در شامگاه دوشنبه دمای هوای اردبیل پنج درجه بالای صفر است و به خاطر استقرار زبانه کم فشار روی کرانه های جنوب غرب خزر و استان اردبیل وزش باد گرمیج در شهرستانهای اردبیل ؛ نمین ؛ نیر ؛ سرعین و مشگین شهر آغاز شده است.
مدیرکل مدیریت بحران اردبیل گفت: چون این نخستین برف قابل توجه و فراگیر پاییز امسال در اردبیل و قسمت وسیعی از این استان محسوب می شود براساس پیش بینی هواشناسی ضرورت دارد شهروندان استان آمادگی های لازم را در برابر این وضعیت جوی داشته باشند.
مسعود امامی یگانه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود : تجهیز خودروها به ضد یخ ؛ لاستیک یخ شکن و زنجیرچرخ ؛ بازبینی بخاری خودروها ؛ احتیاط در ترددهای پیاده و سواره به خاطر احتمال زیاد بروز پدیدهء یخبندان در نقاط سردسیر استان اردبیل و بازبینی وضعیت گرمایشی مکان هایی مانند مرغداری ها ؛ گاوداری ها ؛ گلخانه ها و ... ازجمله مواردی هست که ساکنان اردبیل باید از روز پنجشنبه تا اوایل هفتهء آینده رعایت نمایند.
وی همچنین اظهار کرد : باتوجه به پیش بینی وزش باد گرم (گرمیج) طی روزهای سه شنبه و چهارشنبه که در بعضی نقاط واقع در قسمت مرکزی استان اردبیل از سرعت زیاد برخوردار خواهد بود لازم است ساکنان این نقاط موارد ایمنی و احتیاط را رعایت نمایند.
اردبیل به خاطر موقعیت خاص جغرافیایی از وضعیت جوی بسیار متغیر برخوردار است. براساس آمارهای ثبت شده در ایستگاههای هواشناسی ایران در پاییز امسال تاکنون به غیر از استان اردبیل همه نقاط کشورمان با کمبود بارش مواجه بوده اند و این درحالیست که قسمت اعظم بارش های استان اردبیل در مهر ماه اتفاق افتاده و در ماههای آبان و آذر نیز فقط در شهرهای خلخال و مشگین شهر آن هم به مقدار اندک برف باریده است.
6019/6016
خبرنگار : مسعود وسیله** انتشار دهنده : سیفعلی موسی زاده

انتهای پیام /*

باشگاه مخاطبان ایرنا

برای ارسال نظرات از فرم پایین صفحه استفاده کنید.
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال