معاون میراث فرهنگی اردبیل :

پرونده دو اثر اردبیل در راه ثبت در فهرست میراث معنوی

اردبیل - ایرنا - معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری استان اردبیل گفت: پرونده دو اثر دیرینه اردبیل برای ثبت در فهرست میراث معنوی تکمیل و هفته گذشته به تهران ارسال شد.

به گزارش ایرنا ، منصور عالیقدری روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگاران افزود: این دو اثر شامل فن آهنگری سنتی (دمیرچلیک) و مراسم سنتی احسان و نذری حسینیه متبرکه اوچدکان اردبیل است که پرونده های ثبتی آنها تکمیل و برای ثبت ملی در فهرست آثار میراث معنوی ایران به سازمان میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری کشورمان ارسال شد.
وی اظهار کرد: اردبیل دارای پیشینه دیرینه در زمینه آهنگری سنتی است و از سویی به خاطر علاقه قلبی مردم متدین این دیار به اهل بیت (ع) بویژه حضرت اباعبدالله الحسین و حضرت ابوالفضل العباس (ع) مراسم مربوط به احسان و نذری دادن از گذشته های دور در این خطه رواج دارد و باتوجه به پیشینه و غنای معنوی مراسم سنتی احسان حسینیه متبرکه اوچدکان اردبیل قرار شد در فهرست آثار معنوی ایران به ثبت برسند.
او همچنین با اشاره به اینکه پرونده های ثبتی سه اثر ناملموس دانش سنتی کلاهدوزی ، رنگرزی (بویاخ) و صحافی (جلدسازی) در حوزه صنایع دستی و هنرهای سنتی در حال تهیه است افزود: پرونده های این آثار برای ثبت در فهرست آثار میراث معنوی پس از تکمیل در آینده نزدیک به تهران ارسال می شوند.
عالیقدری تشریح کرد: پرونده ثبتی چند اثر شامل صندوق قبر شیخ صفی الدین اردبیلی ، صندوق قبر شاه اسماعیل اول صفوی و نشان سلاطین صفویه در حال جمع آوری و تکمیل هستند که انتظار می رود این آثار نیز پس از ارسال به تهران در فهرست آثار میراث منقول ایران ثبت شوند.
استان اردبیل با آثار تاریخی و باستانی فراوان و آبهای گرم معدنی از استان های گردشگر پذیر کشور است.
مجموعه تاریخی بقعه شیخ صفی الدین اردبیلی به عنوان نگین بناهای باستانی استان ، بقعه شیخ کلخوران متعلق به امین الدین جبرئیل پدر شیخ صفی الدین اسحق جد سلاطین صفوی واقع در روستای کلخوران ، خانه ارشادی ، حمام ملاهادی ، برج شاطر ، پل هفت چشمه ، مجموعه بازار تاریخی و مسجد جمعه از جاذبه های تاریخی و فرهنگی اردبیل هستند.
همچنین مقبره شیخ حیدر ، کاروانسرای قانلی بولاغ ، سنگ نبشته های ساسانی ، قلعه های دیو ، قهقهه و کهنه در مشگین شهر ، قیز قلعه و شاه تپه در گرمی ، حمام سنگی در کوثر ، قلعه بوینی یوغون در نیر ، هفت تپه در خلخال و بناهای باستانی بازمانده از دوره های مختلف در گوشه و کنار این خطه ، موزه مفاخر دینی ، موزه تخصصی باستان شناسی ، موزه چینی خانه مجموعه شیخ صفی ، موزه مردم شناسی ، موزه صنایع دستی و موزه تاریخ طبیعی اردبیل از دیگر جاذبه هایی است که گوشه هایی از تاریخ و تمدن این دیار را به نمایش گذاشته است.
خبرنگار: مسعود سیله ** انتشار دهنده: گیتی طالبی
6019/6018

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال