تجلیل از 20 پژوهشگر برتر علمی استان اردبیل

اردبیل- ایرنا- جشنواره تجلیل از 20 پژوهشگر علمی و فن آور استان اردبیل روز چهارشنبه با حضور جمعی از استادان، محققان و دانشجویان در دانشگاه محقق اردبیلی برگزارشد.

به گزارش ایرنا، پروفسور محمد نریمانی معاون پژوهشی و فن آوری دانشگاه محقق اردبیلی در این آئین گفت:در آبان ماه امسال هماهنگی های لازم برای برگزاری جشنواره تجلیل از پژوهشگران و فن آوران برتر با دستگاه های اجرایی ،دانشگاه ها و موسسات پژوهشی بعمل آمد تا پژوهشگران نمونه خود را معرفی کنند که بعد از ارسال پرونده ها و معرفی پژوهشگران، کمیته علمی در دانشگاه تشکیل شد .
وی افزود: این کمیته ها در قالب گروه های علوم پایه ،فنی ،کشاورزی ،علوم پزشکی و علوم انسانی تشکیل شد و پس از بررسی پرونده های ارسالی به دبیرخانه در نهایت 20 نفر بعنوان پژوهشگر برتر شناخته شدند که امروز از آنان تجلیل می شود .
نریمانی اضافه کرد: از این 20 پژوهشگر برتر سه نفر از دستگاه های اجرایی ،2 نفر از هر گروه علمی ،سه نفر از صاحبان ایده های برتر و سه نفر دیگر هم از فن آوران برتر شایسته تجلیل شدند که می توان از تحقیق و پژوهش آنان در مراکز علمی و تولیدی استفاده کرد.
معاون پژوهشی و فن آوری دانشگاه محقق اردبیلی با اشاره به اهداف برگزاری این جشنواره افزود: شناسایی توانمندی فن آوران و مخترعان،تجاری سازی فن آوری ها تعامل با دستگاه های اجرایی و تعامل با واحد های تولیدی بخصوص دانشگاه ها از جمله اهداف این جشنواره است که امید است در سالهای آینده هم ادر رشته های مختلف تداوم داشته باشد تا بتوان از توانمندی و فن آوری های دانشجویان و استادان بهره لازم رابرد.
نریمانی پژوهش را در مراکز علمی رو به رشد دانست و افزود:کارهای متعددی در سطح دانشگاه ها و دستگاههای اجرایی در مورد پژوهش انجام گرفته که علاوه بر شناسایی توانمندی ها موجب انگیزه بیشتر پژوهشگران در کارهای تحقیقی شده است.
وی با بیان اینکه تجاری سازی فن آوری ها زیر بنای اقتصاد مقاومتی است افزود: برگزاری همایش های بین المللی و چاپ مجلات بین المللی برای پیشبرد کار های تحقیقی ضروری است تا بتوان به اهداف مورد نظر در باب اقتصاد مقاومتی دست یافت .
معاون پژوهشی و فن آوری دانشگاه محقق اردبیلی تولید علم صنعتی را در کشور ضروری خواند و گفت:در سال 1990 سهم کارخانه ها در تولید علم صنعتی 19 درصد در جهان بود که این آمار در سال 2016به 36 درصد رسیده که لازم است دانشگاه های ما به سمت تولید علم صنعتی باشند.
نریمانی با اشاره به نقش دانشگاه ها در کارآفرینی افزود: دانشگاه های ما فقط پژوهش محور نیستند بلکه باید به سمت کارآفرینی سوق پیدا کرده تا صنعتگران از یافته های علمی آنان استفاده و بهره لازم را ببرند.
دانشگاه محقق اردبیلی در سال 1357 با نام آموزشکده کشاورزی و با پذیرش 38 دانشجو در رشته کشاورزی عمومی فعالیت های آموزشی خود را آغاز کرد و در سال 1371 از دانشگاه تبریز منتزع و مدتی به صورت مجتمع آموزش عالی به فعالیت خود ادامه داد و در سال 1372 با تبدیل آن به دانشگاه با عنوان دانشگاه محقق اردبیلی موافقت شد.
هم اکنون این دانشگاه در 201 رشته تحصیلی داتشجو پذیرش کرده و در حدود 11 هزار نفر دانشجو دارد که در 11 دانشکده مشغول به تحصیل هستند.
از این تعداد 40 رشته آن در مقطع دکتری ، 84 رشته آن در مقطع کارشناسی ارشد و بقیه در مقطع کارشناسی و کاردانی است.
این دانشگاه با بهره گیری از تخصص حدود 278 عضو هیات علمی تمام وقت بیش از پیش برای گسترش فعالیت های آموزشی و پژوهشی گام بر می دارد.
خبرنگار:یعقوب شاددل** انتشار دهنده: عارف شیرزاد
7110/ 1257

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال