معاون استاندار اردبیل:

صندوق توسعه متوازن برای محرومیت زدایی از استان های کم برخوردار راه اندازی شود

اردبیل - ایرنا - معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استاندار اردبیل بر ضرورت راه اندازی صندوق توسعه متوازن به منظور محرومیت زدایی از استان های کم برخوردار در کشور تاکید کرد.

به گزارش روز پنجشنبه ایرنا، اقبال عباسی در چهاردهمین همایش تخصصی اقتصاد اسلامی در دانشگاه محقق اردبیلی گفت: باید سهمی از منابع صندوق توسعه ملی جهت جبران بخشی از عقب ماندگی های تاریخی استان های کم برخوردار اختصاص یابد زیرا طی سال ها توسعه متوازن در کشور رخ نداده است.
وی افزود: این در شرایطی است که امنیت و توسعه به یکدیگر وابسته بوده و هیچ یک بدون دیگری نمی تواند چالش های خود را برطرف کند و از سویی هدف نظام بر سه محور رفاه، رضایت و سپس تعامل بین مناطق و ممالک بوده است.
معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استاندار اردبیل بیان کرد: پیش از انقلاب در منطقه ای مانند آذربایجان و از جمله استان اردبیل به دلیل مسایل امنیتی و مرزی با شوروی سابق مورد سرمایه گذاری قابل توجهی قرار نگرفت و پس از آن نیز از وقوع انقلاب، سپس دوران جنگ تحمیلی و بازسازی آن مناطق و مسایل حاشیه ای متاثر شد.
او اضافه کرد: بسیاری از نقاط همچنان با محرومیت مواجه هستند و این امر باید با توسعه متوازن جبران شود زیرا در توزیع اعتبارات نیز شاخص هایی مانند پروژه های دارای ردیف ملی و یا با پیشرفت مناسب مورد توجه قرار می گیرند و ضعف نمایندگان برای اقناع دیگر نمایندگان در رفع تبعیض در توزیع و جذب اعتبار برای پروژه ها، این مناطق را هنوز در زمره استان های کم برخوردار نگه داشته است.
عباسی همچنین گفت: هیچگونه مشوقی حتی در بهای زمین برای جذب سرمایه در استان های کم برخوردار نیست و با اینکه در قانون پیش بینی شده 30 درصد منابع بانک ها باید برای سرمایه گذاری اختصاص یابد، اما در برخی دولت ها با درصدهای متفاوت اجرا شد که باید اهرم فشار قانونی مانند تشویق و تنبیه مدیران پیش بینی شود تا هر دولتی با هر نیتی که بر سر کار باشد، حمایت از سرمایه گذاری را ادامه دهد.
چهاردهمین همایش تخصصی اقتصاد اسلامی به مدت 2 روز به میزبانی دانشگاه محقق اردبیلی با حضور مسوولان کشوری و استانی برگزار و محورهای تحقق آن در راستای سیاست های اقتصاد مقاومتی مورد بررسی قرار می گیرد.
خبرنگار محمد ملاحمزه زاده ** انتشار دهنده: سیفعلی موسی زاده
8123/6016

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال