خانه تاریخی صادقی اردبیل با کاربری اقامتی تحویل بهره بردار خصوصی شد

اردبیل - ایرنا - خانه قجری صادقی واقع در قلب بافت تاریخی شهر اردبیل برای مرمت ، احیا و بهره برداری با کاربری فرهنگی ، اقامتی و پذیرایی به بهره بردار بخش خصوصی تحویل داده شد.

سرپرست معاونت میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری استان اردبیل گفت: مزایده واگذاری بنای تاریخی خانه صادقی اردبیل از قبل توسط صندوق احیا برگزار و برنده این مزایده اسفند سال گذشته انتخاب شد.
منصور عالیقدری روز چهارشنبه افزود: صندوق احیا و بهره برداری از بناها و اماکن تاریخی و فرهنگی بر مراحل مرمت ، احیا و بهره برداری از این بنای تاریخی نظارت خواهد داشت.
او اظهار کرد: کاربری متناسب بناها و اماکن تاریخی با توجه به حفظ و ارتقای ارزش های تاریخی فرهنگی ، اجتماعی و هنری ، ساختاری ، طبیعی و معنوی اثر ، بهره گیری از ظرفیت ها و مزیت های تاریخی ، فرهنگی ، اجتماعی و اقتصادی آن برای پاسخگویی به نیازهای معاصر و انطباق کاربری مورد نظر به قوانین و مقررات ناظر به موضوع تعیین می شود.
به گزارش ایرنا از روابط عمومی میراث فرهنگی اردبیل ، او با بیان اینکه خانه صادقی مربوط به دوره قاجار در محله اوچدکان در سال 1283 هجری قمری ساخته شده گفت: این اثر به شماره 14465 در 16 اسفند 86 در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.
عالیقدری خانه تاریخی صادقی مشتمل بر بخش حسینیه برای تامین نیاز مراودات اجتماعی خانواده ، بخش شاه نشین برای تامین نیاز مراودات رسمی و ارتباط با تجار ایرانی و خارجی خانواده ، بخش اندرونی محل زندگی خانواده صادقی ، خادم نشین محل زندگی خادمان این خانواده و بخش طویله و اسطبل برای سرویس دهی به این خانواده است.
این خانه تاریخی از ویژگی های منحصر بفردی بهره می برد که در کمتر خانه تاریخی می توان یافت.
6018

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال