پژوهشگر شهیر تعزیه و فرهنگ عامه اردبیلی درگذشت

اردبیل - ایرنا - دکتر جابر عناصری پژوهشگر شهیر تعزیه و فرهنگ عامه اردبیلی پس از تحمل بیماری دار فانی را وداع گفت.

پیکر این پژوهشگر اردبیلی امروز (شنبه) در تهران تشییع و در بهشت زهرا به خاک سپرده شد ، گفته می شود مرحوم عناصری وصیت کرده بود که آیین دفن او به سادگی برگزار شده و مراسم ختمی برای او گرفته نشده و هزینه های مربوطه صرف امور خیریه شود.
دکتر جابر عناصری در سال 1324 شمسی در اردبیل به دنیا آمد و پس از طی تحصیلات مقدماتی در شهر اردبیل ، تحصیلات متوسطه را در دارالفنون تهران و با کسب مقام اول در رشته ادبی به پایان رساند.
وی سپس در دانشگاه تهران تا مقطع دکتری فلسفه و علوم تربیتی تحصیل کرده و دوره تخصصی ایران شناسی اجتماعی را در دانشگاه لندن به پایان رساند.
دکتر عناصری پس از گدراندن دوره تخصصی مردم شناسی در انگلستان با تکیه بر پژوهش های قبلی خود به تحقیق درباره خاورمیانه ، جنوب غرب آسیا به ویژه مسائل فرهنگی ترکیه ، ایران و افغانستان پرداخت.
وی استاد ممتاز دانشگاه های تهران بود و در کنار پژوهش های فراوان بیش از 40 کتاب در زمینه فرهنگ ایران به رشته تحریر درآورد.
از آثار وی می ‌توان به 'شناخت اساطیر ایران بر اساس طومار نقالان' ، 'شبیه خوانی کهن الگوی نمایش های ایرانی' ، 'مردم شناسی و روانشناسی هنری' ، 'عاشق ترین عاشقان فرهنگ' ، 'فرهنگ و پژوهش' و 'نسیم خاطرات' اشاره کرد.
مجموعه مقالات نسیم خاطرات در بردارنده 150 مقاله درباره تاریخ شفاهی اردبیل و گریزهایی به فرهنگ محلی ایران است.
وی به خاطر فعالیت های پژوهشی ارزشمند در عرصه هنر تعزیه و شبیه خوانی لوح ویژه پدر تعزیه دانشگاهی ایران را دریافت کرد.
6016

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال