وزش بادهای گرم (گرمیج) پدیده غالب جوی اردبیل تا شنبه آینده خواهد بود

اردبیل – اداره پیش بینی و تحقیقات هواشناسی اردبیل پیش بینی کرد وزش شدید بادهای گرم که در اصطلاح محلی به گرمیج موسوم است پدیده غالب جوی تا شنبه آینده در اکثر نقاط این استان به خصوص قسمت مرکزی آن باشد.

به گزارش خبرنگار ایرنا براساس اعلام کارشناسان هواشناسی اردبیل به دنبال آغاز وزش باد گرمیج از عصر امروز (چهارشنبه) به شکل نسبی هوای این استان گرم خواهد شد.
در این مدت آسمان اردبیل و بیشتر نقاط این استان صاف تا نیمه ابری پیش بینی می شود ولی از روز شنبه وقوع بارشهای پراکنده دور از انتظار نیست.
به گزارش خبرنگار ایرنا ، ساکنان اردبیل از عصر شنبه گذشته تا سپیده دم امروز به دنبال ورود سامانه سرد و بارشزا در اکثر ساعات روز و شبانه شاهد آسمانی ابری و مه آلود همراه با برودت هوا بودند و این سامانه از بدو نفوذ به استان اردبیل تا اواسط روز دوشنبه گذشته سبب ریزش برف و باران شد که می توان گفت بیشترین بارش در مقایسه با سامانه های دفعه های قبل محسوب می شود.
اردبیل به خصوص قسمت مرکزی این استان به لحاظ موقعیت جغرافیایی و قرار گرفتن در مسیر جریانها و سامانه های جوی گوناگون از شرایط جوی و اقلیمی متغیر و متفاوت در مقایسه با سایر نقاط کشورمان برخوردار است.
باد گرم یا گرمیج هنگامی در قسمت مرکزی استان اردبیل وزیدن می گیرد که روی کرانه های جنوبی دریای خزر و استان اردبیل جریان کم فشار جوی در سطح زمین حاکم باشد.
سرعت این باد که اغلب از جانب جنوب غرب می وزد در بعضی از سالها از 120 کیلومتر در ساعت فراتر می رود و سبب ایجاد مشکلهای فراروان ؛ شکسته شدن شاخه های درختان و آنتن های تلویزیون و وارد آمدن خسارات به بعضی از تاسیسات شهری می شود.
براساس تجربه های به دست آمده ناشی از مشاهده وضعیت جوی منطقه در سالهای طولانی و نیز آمار بلند مدت موجود در اداره هواشناسی اردبیل بیشترین فراوانی وزش این باد در اسفند ماه است.
اکثر سالخوردگان باتجربه اردبیلی بر این باورند که با توقف باد گرمیج موجی از جریان هوای سرد شمالی و ریزش برف منطقه را در بر می گیرد.
592

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال