تندباد برای ساکنان اردبیل مشکل هایی پدید آورد

اردبیل – تداوم وزش باد و تشدید آن از شامگاه پنجشنبه سبب ایجاد مشکل هایی برای ساکنان اردبیل و قسمت مرکزی این استان شده است.

به گزارش خبرنگار ایرنا بیشینه سرعت وزش باد در اردبیل دقایقی پس از غروب آفتاب پنجشنبه در محله هایی از این شهر به خصوص نقاط حاشیه ای به شکل لحظه ای از 82 کیلومتر در ساعت فراتر رفت و موجی از دانه برف های سطح زمین را همراه با گرد و خاک به هوا بلند کرد.
طوفان سبب شکسته شدن شاخه های خشک و نازک تعدادی از درختان و آنتنهای تلویزیون شد و چندین تابلو و پوسترهای تبلیغاتی را در سطح شهر از جا کند.
هرچند وزش گرمباد که در اصطلاح محلی به گرمیج موسوم است سبب افزایش اندک دمای هوا در منطقه اردبیل شده ولی لایه نازکی از برف پودری شکل که از سه شنبه گذشته بر سطح گذرگاههای شهر چسبیده همچنان ماندگار است.
طوفان که برای لحظه هایی از شدت زیاد برخوردار بود تردد وسایل نقلیه و رهگذران پیاده را نیز دچار اختلال کرد.
ساکنان اردبیل همچنین از ساعاتی مانده به ظهر امروز به شکل کم سابقه ای در این فصل از سال پدیده موسوم به ریزگردها و هوای غبارآلود را تجربه کردند.
غلظت گرد و غبار معلق در فضای اردبیل به اندازه ای بود که هوا را تیره کرده بود و به آسانی برای رهگذران قابل مشاهده بود.
به لحاظ آنکه در آن هنگام شدت وزش باد زیاد نبود و نیز باتوجه به پوشش برفی و مرطوب بودن زمین به خصوص در بیرون از شهر بطور یقین این گرد و غبار معلق انتقالی بود و همانگونه که کارشناسان سازمان هواشناسی پیش بینی کرده بودند از بیابانهای عراق وارد ایران شده است.
نکته قابل ذکر این است که کارشناسان هواشناسی گفته بودند که این پدیده در استانهای غرب کشورمان بروز خواهد کرد.
دمای فعلی هوای اردبیل سه درجه سلسیوس (سانتیگراد) بالای صفر است ولی سوز و سرمای شدیدی رهگذران پیاده را آزار می دهد.
باتوجه به وجود برف به شکل نسبی سنگین در زمینهای واقع در کنار جاده ها و بیرون از شهرها وزش شدید باد سبب بروز پدیده کولاک برف به شکل مقطعی در گذرگاههای اصلی و فرعی واقع در قسمت مرکزی استان اردبیل شده است.
رییس مرکز اطلاعات راههای اداره کل راه و شهرسازی اردبیل از رانندگان خواست که باتوجه به وزش شدید باد و وقوع ناگهانی کولاک برف به شکل مقطعی در جاده های کوهستانی و گردنه های این استان هنگام گذر از محورهای مواصلاتی منطقه زنجیر چرخ و تجهیزات کامل زمستانی همراه داشته باشند.
بهروز مرادی در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود : در زمان حاضر تمام جاده های اصلی استان اردبیل باز هستند و تردد وسایل نقلیه در آنها جریان دارد.
اداره تحقیقات و پیش بینی هواشناسی اردبیل نیز آسمان این استان را تا روز شنبه صاف در ساعاتی با افزایش ابر و وزش شدید باد در قسمت مرکزی این استان پیش بینی کرده است.
باد گرمیج که ساکنان اردبیل در طول تاریخ از گذر آن متحمل تلفات و خساراتی شده اند هنگامی در قسمت مرکزی این استان از جانب جنوب غرب وزیدن می گیرد که روی کرانه های جنوبی دریای خزر و استان اردبیل جریان کم فشار در سطح زمین حاکم باشد.
با وزش این باد حتی در چله زمستان بردمای هوا افزوده می شود و این باد به شکل معمول از یک روز تا یک هفته ادامه می یابد و با توقف آن اغلب ؛ جانب وزش باد به شمال شرق تغییر می یابد و موجی از سرما و برف منطقه را دربر می گیرد.
بعضی سالخوردگان باتجربه اردبیلی از اینکه امسال برخلاف سالهای معمول در چندین نوبت این باد وزیدن گرفته ولی دمای هوا آنگونه که انتظار می رود افزایش نیافته است ابراز شگفتی می کنند.
در پاییز و زمستانهای سالهای قبل باوجود آنکه در سطح زمین های استان اردبیل حجم برف سنگن بود ولی ساعاتی پس از آغاز وزش باد گرمیج بر دمای هوا به شکل محسوس افزوده می شد و حجم زیادی از برفهای سطح زمین ذوب می گشت ولی امسال هرچند فقط لایه نازکی از برف در زمین وجود دارد وزش این باد در مدت چندین شبانه روز حتی سبب نرم شدن برفها نیز نشده و برفها به شکل پودری باقی مانده اند.
اردبیل به خصوص قسمت مرکزی این استان به لحاظ موقعیت جغرافیایی و طبیعی خود و قرار گرفتن در مسیر سامانه ها و جریانهای گوناگون از وضعیت اقلیمی و هوایی بسیار متغیر و متفاوتی در مقایسه با سایر نقاط کشورمان برخوردار است.
592

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال