فرشته های زمینی - افسانه گلباغی*

سنندج - ایرنا - در لحظاتی که استرس و اضطراب دامان بیماران و خانواده هایشان را می گیرد، فرشتگانی زمینی از جنس آرامش با نگاهی سرشار از عشق ومهربانی، امید را در دل آنان زنده کرده و آرامش را جایگزین نگرانی و اضطراب می کنند.

چشمان سرخ و متورمش نشان از خستگی و بی خوابی طولانی دارد، چند ساعت گذشته را با استرس وصف نشدنی سپری کرد و با وجود این خستگی ها بر سر بالین بیمار که می رسد با نگاهی مهربان آرامش را به او هدیه می کند و به خستگی هرگز اجازه ابراز وجود نمی دهد.
آری صحبت از پرستاران است، فرشتگان سپید پوش بی ادعایی که با تمام وجود در خدمت بیمار بوده و به قول معروف مثل پروانه به دورش می چرخند و با لبخندها و نگاه های مهربان خود سختی بیماری را برای خود فرد و خانواده اش آسان می کنند.
هر لحظه و ساعتی که بیماری حالش وخیم باشد، بیشتر از خانواده، او دچار استرس و نگرانی می شود، در آن لحظات تمام مشکلات، تلخی ها و شیرینی های زندگی شخصی اش را فراموش کرده و تنها به نجات جان بیمارش فکر می کند.
با بیرون آمدن از اتاق و مشاهده نگرانی همراهان بیمار، ضربان قلبش بالا می رود، تلاش خود را دو چندان می کند تا به کمک همکارانش سلامت را به بیمار باز گرداند و خود نیز به آرامش برسد و این استرس و نگرانی ها داستان تکراری این فرشتگان سپید پوش است که شاید در یک روز چندین بار آن را تجربه کنند.
حرفه پرستاری یکی از مشاغل سخت و پراسترسی است که تمام سختی های آن با مشاهده یک لبخند هر چند کوتاه از رضایت بر لبان همراهان بیمار از بین می رود و خستگی کار بر این فرشتگان آرامش آسان و شیرین می شود.
هر چند کارهای اولیه برای بازگشت سلامت بیمار توسط پزشکان انجام می شود اما در بسیاری مواقع نقش پرستاران بسیار پررنگ تر از پزشک است چرا که به نتیجه رسیدن اقدامات آنان برای بهبود بیمار به تلاش صادقانه، دلسوزانه و نگاه های امید بخش این فرشته های سپید پوش بستگی دارد.
با وجود سختی کار، هیچگاه وظیفه انسانی خود را فراموش نمی کنند و تنها برای اینکه امید به بهبود و سلامتی را در دل بیمار زنده نگه دارند با تلاشی آمیخته با عشق کار خود را انجام می دهند تا گل لبخند را بر لبان بیمار و همراهانش بنشانند.
دوران شغلی پرستاران پر از خبرهای خوش و ناخوش است گاه مژده به دنیا آمدن کودکی را می دهند و گاه خبر از دست دادن پدر، مادر و ...را به عزیزانش، با خنده همراهان می خندند و با گریه شان بغض می کنند اما همچنان به حرفه شان عشق می ورزند.
هر چند این فرشتگان زمینی انسان های بی ادعایی هستند و دغدغه ها و رنج های بیماران اجازه نمی دهد به دغدغه های زندگی خود فکر کنند اما بی شک آنان نیز همانند سایر اقشار جامعه با مشکلات فراوانی مواجه هستند که زیر سایه کم توجهی ها باقی مانده است.
بی تردید جامعه پرستاری با مشکلات و موانع زیادی در زمینه های مختلف معیشتی و استخدامی مواجه هستند که توجه مردم و مسئولان به این مسایل، این قشر بی ادعا و خدمتگذار را از نظر روحی و روانی تقویت می کند تا بهتر و بیشتر از گذشته بتوانند به کار و حرفه شان بپردازند.
رهبر معظم انقلاب درباره جایگاه پرستاران و توجه به این قشر در جامعه فرموده اند برای حفظ سلامتی جامعه نقش پرستار در تراز اول است و باید فرهنگ جامعه و مردم این را درک و برای آن ارزش قایل باشند، این فرمایش رهبری نکته ای قابل تامل است که باید هم مردم و هم مسئولان به آن اهتمام داشته باشند.
براساس آمارهای موجود در کشورهای حوزه خلیج فارس به ازای هر تخت بیمارستانی 2.5 تا سه پرستار وجود دارد که این آمار در کشورهای توسعه یافته بین چهار تا هفت پرستار است اما در کشور ما به ازای هر تخت بیمارستانی یک پرستار وجود دارد و این آمار در استان کردستان کمتر بوده و سرانه پرستار برای هر تخت بیمارستانی 6 دهم یک نفر است.
در حال حاضر مجموع کادر پرستاری استان کردستان حدود 2 هزار و 800 نفر شامل کارشناسان پرستاری و مقاطع بالاتر، فوریت های پزشکی، تکنسین ها، کارشناسان اتاق عمل و بیهوشی است.
این تعداد نیرو در 18 بیمارستان شامل 15 مرکز دولتی، 2 بیمارستان تامین اجتماعی و یک مرکز خصوصی و نظامی استان کردستان مشغول خدمات رسانی به بیماران هستند.
استان کردستان در حال حاضر دارای 2 هزار و 600 تخت فعال بیمارستانی با یک هزار و 800 پرستار است ضمن اینکه طبق دستورالعمل وزارتی به ازای هر چهار پرستار یک کمک پرستار نیز باید داشته باشیم.
از 22 تا 27 دی ماه امسال با نام هفته پرستار نامگذاری شده است.
خبرنگار ایرنا

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال