هدف ایرنا گسترش اطلاع رسانی است. لذا انتشار این مطلب به معنای تائید محتوای آن نیست

استان کردستان در دام محرومیت

سنندج - ایرنا - هفته نامه بیانی روز شنبه 15 دی در شماره جدید خود در یادداشتی به قلم بختیار عزت پناه با عنوان «استان کردستان در دام محرومیت» به شرایط اعتبارات این استان و مقایسه آن با استان های دیگر پرداخته است.

در این یادداشت آمده است: در لایحه بودجه سال 1398 کل کشور که توسط رئیس جمهور به مجلس تقدیم شد بودجه استان کردستان رقمی در حدود 735 میلیارد تومان در نظر گرفته شده که در جایگاه 16 در میان استان‌های کشور قرار دارد.
این رقم ناچیز از بودجه را با نگاهی به آمار و مستندات موجود می توان بدین شکل تفسیر کرد که کردستان بعد از 40 سال از انقلاب مستضعفان و محرومان و علیرغم پتانسیل‌های بالای طبیعی، جغرافیایی، گردشگری، کشاورزی، معدنی، تجاری، فرهنگی و انسانی و نیز با توجه به افزایش جمعیت و بالا بودن وسعت استان، همچنان در دام محرومیت و توسعه نیافتگی در اکثر شاخص‌های اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی گرفتار مانده است. این داده ها آنچنان آشکار و روشن هستند که نیازی به تحلیل های پیشرفته علمی ندارند:
- کردستان در سال 1395 با دارا بودن نرخ بیکاری بالای 16 درصد، رتبه سوم بیکاری کشور را داشته است، نرخ بیکاری جوانان حدود 35 درصد گزارش شده که رتبه هفتم کشور است.
- کردستان از نظر سرانه تولید ناخالص ملی با 0.9 درصد تولید ناخالص در بین 31 استان کشور در سال 95 رتبه 28 را داراست.
- کردستان از نظر درآمد سرانه رتبه 27 کشور را دارد.
- کردستان رتبه آخر را در بخش صنعت داراست و نیمی از واحدهای تولیدی در کردستان تعطیل و یا نیمه فعال است.
- پروژه‌های نیمه کاره و رها شده کردستان نیاز به بودجه‎ای بالای هفت هزار میلیارد تومان یعنی 10 برابر بودجه سال 98 دارند.
- کردستان رتبه آخر راه‌های روستایی و رتبه برتر خطرناکترین جاده‌های بین شهری و پر حادثه کشور را دارد.
- کردستان در رتبه 29 کشور از نظر شاخص‎های توسعه انسانی و آموزشی قرار دارد.
- کردستان با 18.8 درصد جمعیت حاشیه نشین از کل جمعیت استان رتبه اول حاشیه ‌نشینی کشور را به خود اختصاص داده است.
- کردستان در زمینه شاخص‌های بهداشتی و دسترسی به مراکز درمانی در رتبه های آخر کشور محسوب شده بر اساس آمارهای سال 90 بالای 36 درصد مردم استان از خدمات بهداشتی محروم هستند.
- موارد فوق در شرایطی است که استان کردستان در طی سالهای 90 الی 95 با نرخ رشد جمعیت 1.42 مواجه بوده که از میانگین کشور که 1.24 می باشد بالاتر بوده است.
همچنین بر اساس آمار رسمی سال 95 جمعیت استان یک میلیون و 603 هزار نفر و مساحت آن 29 هزار و 137 کیلومتر مربع است که هجدهمین استان کشور از نظر جمعیت و سیزدهمین استان از لحاظ وسعت محسوب می شود.
جا دارد سازمان مدیریت و برنامه ‌ریزی استان، استانداری، دستگاه‌های اجرایی و بویژه نمایندگان استان کردستان در مجلس با توجه به ظرفیت‌های موجود و ضعف شاخص‌های توسعه استان و همچنین بر حسب جمعیت و مساحت استان نسبت به افزایش رقم بودجه 98 اقدام کنند.
اولویت دادن به طرح‌های نیمه کاره و اشتغال جوانان دو مقوله ‌ای است که عزم راسخ و جدی نمایندگان استان را می‌ طلبد تا در فرصت باقی مانده از تصویب لایحه مطالبات مردم را در کمیسیون‌های تخصصی مجلس مطرح کنند.
منبع: هفته نامه بیانی

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال