هدف ایرنا گسترش اطلاع رسانی است. لذا انتشار این مطلب به معنای تائید محتوای آن نیست

کردستان فرهنگی چشم به راه عدالت اجتماعی و رفاه عمومی است

سنندج - ایرنا - هفته نامه روژباش کوردستان در شماره 9 خود در سخن اول و به قلم جمیله معظمی با عنوان کردستان فرهنگی چشم به راه عدالت اجتماعی و رفاه عمومی است به اهمیت و نیازهای تحقق این اهداف پرداخته است.

در این مطلب آمده است: یکی از مهمترین و در عین حال اصلی‌ترین مطالبات مردم از نمایندگان خود، عدالت و رفاه اجتماعی است، امری که با توجه به آموزه‌های دینی، اخلاقی و انسانی به عنوان یکی از اهم وظایف و مسئولیت‌های خطیر انسانی در نظام اسلامی مطرح است.
روژباش کوردستان؛ هدف از استقرار عدالت و رفاه اجتماعی، ایجاد زمینه‌های لازم در راستای برخورداری آحاد مردم از امکانات و عدالت در توزیع ثروت و همچنین تضمین توزیع منصفانه منابع و برابری فرصت‌ها است.
با تامل در اندیشه‌های امام راحل(ره) و رهبر معظم انقلاب اسلامی، خطاب به مسئولان وقت، اعم از مسئولان قوه مقننه، قضاییه و مجریه، تاکید بر این مساله به خوبی مبرهن است بر این اساس همواره شاهد هستیم که در دولت‎ها و مجالس گذشته برقراری عدالت و رفاه اجتماعی مورد توجه قرار گرفته و به یکی از مهمترین شعارها بدل گشته است.
دستاویزی که بهره‌گیری از آن در قالب برنامه‌ای مطرح در سلسله شعارهای تبلیغاتی در طیفی وسیع ظهور یافت اما بعد از گذشت چند سال این برنامه‌ها و شعارهای دهن پرکن عملا مسکوت مانده و نه تنها منتهی به عدالت و رفاه اجتماعی نشده‌اند بلکه در برخی موارد موجب نارضایتی و حتی سلب اعتماد از این افراد شده است.
به نظر می‌رسد در بحث عدالت اجتماعی بیشتر به جنبه‌های اقتصادی و توزیع ثروت پرداخته می‌شود، حال آنکه در کشوری نظیر ایران غالب مسایل اجتماعی نیازمند توجه ویژه‌ای خواهد بود.
شکاف بزرگ طبقاتی موجود در جامعه و ناسازگاری الگوهای اقتصادی در دولت و مجلس با رفتارهای اجتماعی مردم و عدم توجیه کامل مردم در خصوص برنامه‌های اقتصادی باعث شده برنامه‌های توسعه عدالت با حرف و حدیث‌های فراوان همراه باشد.
پس مختصر می‌توان گفت مهمترین مساله در عدالت بحث‌های فرهنگی و توجیه آحاد مردم است علی ایحال باید اعلام کرد که مباحث فرهنگی و شناخت اجتماع و جامعه ایران بطور عموم و استان کردستان به طور اخص برای برنامه‌ریزی اقتصادی امری نامفهوم شده و اغلب برنامه‌ریزان اقتصادی شناخت کافی از جامعه و فرهنگ مردم را ندارند بنابراین یکی از موارد خاص که باید بطور جدی دنبال شود عبارت است از استفاده از افراد متخصص جامعه شناسی و فرهنگی به همراه اقتصاددانان و برنامه‌ریزان برای تدوین برنامه‌ های اقتصادی، عدالت اجتماعی و توزیع ثروت عمومی است.
هر چند نمود شعارهای انتخاباتی در قالب رویکردی ملی با پشتیبانی وعده‌های عملی و منطقی تحقق خواهد یافت، وجود ذخایر غنی مردمی و طبیعی در کردستان نیازمند مدیریتی صحیح است تا بتوان این پتانسیل را در مسیر افزایش ثروت ملی و رشد درآمد سرانه هر کردستانی استفاده و به کار گرفت.
چرا که علاوه بر رفع معضل اشتغال که این روزها دامنگیر بسیاری از خانواده‌های کردستانی است می‌تواند در بعد جهانی اقتصاد ایران را به عنوان اقتصاد برتر منطقه و به دور از تنش‌های اجتماعی نشان دهد.
عدالت توزیعی نیست، بلکه عدالت در آن است که نظام شرایط لازم را برای تمام فعالیت ‌های اقتصادی اعم از صنعتی، کشاورزی، تجارت، کسب و کار و خدمات داشته باشد، این همان رسالتی است که نماینده من و تو و ما باید به آن واقف باشد و بداند که ما تکلیف خود را ادا کردیم و حال نوبت اوست که پا در راهی گذارد که منتهی به تحقق عدالت اجتماعی و نیل به امید شود چرا که در نهایت این خود مردم هستند که با بهره‌گیری از شرایط مناسب اقتصادی با فعالیت‌های خود نسبت به کسب درآمد و بهبود شرایط زندگی و ارتقای سطح معیشت اقدام خواهند کرد، پس تا نیل به این آرمان، امانت بردوش نماینده مردمی خواهد بود که وام دار اعتماد و حسن نیتی است که با او در طی این مسیر همراه خواهد بود.
منبع: هفته نامه روژباش کردستان

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال