هدف ایرنا گسترش اطلاع رسانی است. لذا انتشار این مطلب به معنای تائید محتوای آن نیست

ضرورت توجه به رویکرد تبیینی حماسه 9 دی - امین مرادی*

سنندج - ایرنا - 9 سال پیش و پس از انتخابات سال 88 اتفاقاتی برنامه ریزی شده و مورد حمایت دشمنان نظام اسلامی به بهانه واهی در ایران رقم خورد که زوایای پیدا و پنهان آن بسیار قابل تأمل بود و در بخش های مختلف سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی می تواند مورد بررسی قرار گیرد.

در آستانه سالروز 9 دی ماه 88 فرصتی فراهم شد تا نگاهی داشته باشیم بر این رویداد تاریخی که در چند بخش با رویکرد فرهنگی این حماسه ارائه خواهد شد.
قطعا شنیده ایم که این حماسه در کنار جنبه های مختلف خود در بخش فرهنگی بسیار مورد توجه بود که برای رسیدن به درستی این موضوع باید به گذشته رجوع کرده و انقلاب اسلامی را به عنوان یک پدیده مهم تاریخی مورد بررسی قرار دهیم.
تقریبا بیشتر صاحب نظران معتقدند خود انقلاب اسلامی یک انقلاب مردمی وفرهنگی بوده است و قطعا چنین پدیده ای با این ویژگی منحصر به فرد در دل خود هم اتفاقات فرهنگی زیادی را رقم زده و در آینده نیز خواهد زد.
انقلاب اسلامی ایران با این ویژگی ها تمام معادلات جهانی را بر هم زد و تقریبا توطئه های دشمنان با بهره مندی از این ویژگی مهم خنثی و شکست خورده است.
با مطالعه تاریخ پی خواهیم برد که تاکنون هیچ انقلابی پیدا نشده در همان آغاز پیدایش خود مورد هجوم نظامی قرار گرفته باشد و در داخل با مشکلات فراوان دست و پنجه نرم کند و هنوز باقی مانده های رژیم گذشته مشغول به توطئه چینی باشند و در استان های مرزی و قومی هم گروه های تجزیه طلب با سوء استفاده از وضعیت موجود به دنبال پیاده سازی نقشه های شوم خود هستند.
اما نظام اسلامی ضمن پشت سر نهادن تمام این مشکلات و توطئه ها امسال 40 سالگی خود را جشن می گیرد، این در کنار عنایات حضرت حق و جهان بینی حضرت امام (ره) و هم اکنون مقام معظم رهبری (مدظله العالی) مرهون حضور با بصیرت مردم انقلابی است که در سخت ترین تنگناهای بوجود آمده با همان فرهنگ والای انقلابی خود حامی انقلاب بوده اند.
سال 88 را باید اوج توطئه های برنامه ریزی شده دشمنان برعلیه ایران اسلامی با هدف براندازی و با استفاده از عوامل دست نشان شده داخلی دانست و جمهوری اسلامی از همان ابتدای پیدایش خود متکی بر آرای مردم بوده و این موضوع هم در هیچ کجای جهان مانندی ندارد.
تمام کشوهای مدعی دموکراسی به انحای مختلف به وسیله یک مافیای پنهان و پشت پرده هدایت می شوند و انتخابات های برگزار شده هم از قبل توسط همین مافیا برنامه ریزی و هدایت می شوند و عملا رأی مردم و مشارکت آنان جنبه ای است برای قدرت گیری یکی از بخش های این مافیا...
به عنوان مثال در آمریکا آیا تاکنون یک فرد مستقل از دو حزب جمهوری خواه یا دموکرات توانسته است در مقام ریاست جمهوری قرار گیرد و انتخاب افراد در این دو حزب هم خود داستان جالبی است و تمام این افراد وابسته به لیکود و جامعه سرمایه داری آمریکا هستند که یک درصد جمعیت این کشور را تشکیل می دهند.
اما در ایران تقریبا کمتر از 2 ماه بعد از پیدایش با حضور 98.2 درصدی مردم اولین انتخابات به دستور امام (ره) جهت تصمیم گیری در خصوص نظام حکومتی برگزار می شود و از آن زمان تاکنون شاهد برگزاری 36 انتخابات در کشور هستیم که یک آماربی نظیر در جهان است یعنی تقریبا هر سال یک انتخابات را شاهد هستیم.
در سال 88 قرار چیز دیگری است، انتخابات بهانه است، نظام را نشانه گرفته اند، رهبر معظم انقلاب بارها در سخنان شان از سال ها پیش با احاطه ای که به ساز و کارهای دشمنان داشتند به موضوع مهمی اشاره داشتند و آن هم بصیرت و آگاهی مردم و علی الخصوص دولتمردان بوده است.
در موارد بسیاری از نفوذ دشمن با بهره مندی از تزلزل نیروهای داخلی و حتی انقلابیون اول انقلاب خبر داده بودند و در مباحث فراوانی هم به نفوذ فرهنگی دشمنان به صورت گسترده توضیحات و رهنمون هایی را ارائه فرموده اند که نشان از عمق نگرانی ایشان بود.
در 22 خرداد 88 با مشارکت 85 درصدی مردم دهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در کشور برگزار می شود که بعد از انتخابات اول کشور در فروردین ماه 58 بیشترین سطح مشارکت است و جامعه با حضور و مشارکت گروه های مختلف سیاسی جو پرنشاطی را پیدا می کند و سرانجام با اعلام نتایج فرد برگزیده معرفی می شود.
اما در این میان یک سری اتفاقات رقم می خورد، دشمنان نظام که برنامه ریزی گسترده ای را برای این انتخابات داشتند با یقین به شکست، قبل از اعلام نتایج بحث تقلب سازماندهی شده را مطرح و سپس این مباحث توسط نیروهای تربیت شده برای این هدف که به ستادهای برخی از کاندیداها هم نفوذ کرده بودند دامن زده می شود و عملا با صدور بیانیه های متعدد و فراخوان های صادره زمینه ایجاد یک آشوب در کشور رقم می خورد.
رهبر انقلاب در همان ابتدا با تاکید بر صیانت از آرای مردم از نمایندگان کاندیدادها دعوت کردند تا در جلسه ای ادله خود را مبنی بر تقلب ارائه دهند اما هیچ مدرک و دلیلی وجود نداشت در حالیکه انتظار می رفت موضوع تمام شده باشد متاسفانه از طرف گروه های ضد انقلاب و معاند با هدایت آمریکا و اسراییل اتفاقات ناگواری رقم خورد که بسیار جای تأسف بود.
یکی از مهمترین این اتفاقات توهین و اسائه ادب به مسجد به عنوان خانه خدا، ساحت مقدس ابا عبدالله الحسین (ع) بود که موضوع را دگرگون کرد، مردم با دیدن این موضوع و با تکیه بر همان فرهنگ انقلابی نشات گرفته از قیام عاشورا به خیابان ها آمدند و حماسه ای دیگر را در ایران رقم زدند که به یک باره تمام نقشه های توطئه گران را خنثی کرد و همانگونه که رهبر انقلاب فرمودند: « 9 دی در تاریخ ماند و حجت را برهمه تمام کرد».

** نتایج حماسه 9 دی
در حماسه 9 دی چندین اتفاق افتاد که مهمترین آن میثاق با ولایت و بصیرت و درک مردم در شناخت توطئه های دشمنان بود، اتفاق دیگر فهماندن این واقعیت به دشمنان انقلاب بود که مردم به این انقلاب وفادار هستند.
در بُعد دیگر تأکید بر فرهنگ عاشورایی و دینداری این ملت بود که تا متوجه عمق نگاه دشمن جهت ضربه زدن به اعتقادات مردم شدند با تمام سلایق و دیدگاه های سیاسی موجود متحد شدند و به میدان آمدند و نظام اسلامی را بیمه کردند، این اتحاد و همدلی است که امروز ما را در آستانه چهل سالگی انقلاب و این اقتدار قرار داده است که باید قدر آن را به خوبی درک کنیم و بدانیم.

** نقش هنرمندان در زمینه حماسه 9 دی
حماسه 9 دی جزء آن دسته اتفاقاتی است که مختص یک حزب، جناح، گروه و یک دسته نیست بلکه متعلق به تمام ملت ایران است و ماندگاری و ثبت تاریخی آن هم به این دلیل است، بنابراین اینکه ما بگوییم حماسه 9 دی را فلان جریان و دسته هدایت کرد و یا می کند امری به واقع نادرست و ترفندی دیگر از سوی دشمنان برای ضربه زدن به این رویداد دشمن شکن است.
بر همین مبنا قطعا زبان هنر و نقش آفرینی هنرمندان به عنوان زبان گویا و تأثیرگذار جامعه در تمام بخش ها یک ضرورت است که باید مورد توجه جدی قرار گیرد و در بخش ادبی اشعار و نوشته های بسیار خوبی توسط هنرمندان در این خصوص سروده شده که بسیار تأثیرگذار بوده است.
حوزه هنری هم به عنوان «امید هنر انقلاب» رسالت سنگینی را بر عهده دارد که بخش اعظم آن در بُعد ملی واز طریق دفتر فرهنگ و مطالعات پایداری در حال انجام است و آن هم ضبط و ثبت وقایع این دوران است که پس از تدوین نهایی در قالب مجموعه هایی در اختیار عموم گذاشته خواهد شد.

** سخن پایانی
یکی از مهمترین موضوعاتی که باید به آن توجه کرد، تشریح جایگاه و نقش رهبری انقلاب در حراست از اصول و خطوط کلی حرکت انقلاب و آرمان های حضرت امام(ره) در حوادث مختلف است که باید به آن بسیار توجه کرده و این واقعیت را بدانیم که حرکت بر مدار تعیین شده نظام اسلامی و هدایت های رهبری عظیم الشأن می تواند کشور را از سخت ترین شرایط به ساحل آرامش برساند.
همه باید بدانیم که دشمنان این نظام منتظر غفلت های کوچکی هستند تا مشکلات بزرگی را برای این مردم آزاد منش فراهم کنند که باید از این غفلت ها دوری کرده وبی شک علی رغم تمام مشکلاتی که برای ما ناشی از تحریم و دشمنی ها ایجاد شده است با وحدت و همدلی همچون گذشته و در آستانه 40 سالگی انقلاب با هدایت های رهبری به سلامت عبور کرده و روز به روز بر اقتدار و عزت این مردم و کشور افزوده خواهد شد.
البته در این میان یک توصیه هم به اصحاب رسانه باید داشت که در جهت رویکرد تبیینی این حماسه با ارائه تحلیل های کارشناسانه تلاش کنند که امری بسیار مهم وضروری است.
رئیس حوزه هنری استان کردستان

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال