هدف ایرنا گسترش اطلاع رسانی است. لذا انتشار این مطلب به معنای تائید محتوای آن نیست

کم اطلاعی روستاییان از مزایای بیمه روستایی

روزنامه همشهری کردستان در شماره روز دوشنبه 19 آذر خود در گزارشی به قلم روزیتا قادری با عنوان «کم اطلاعی روستاییان از مزایای بیمه روستایی» به مزایا و امکانات بیمه های روستایی و عدم یا بی اطلاع بودن روستاییان از این خدمت پرداخته است.

در این گزارش آمده است: روستاییان بخش بزرگ، پرتلاش و زحتمکش در هر جامعه ای هستند که بدون شک در تولید غذا نقشی اساسی دارند.
آنان شبانه روز در حال فعالیتند، اما امنیت شغلی چندانی ندارند و همیشه نگران آینده اند روستاییان استان کردستان انتظار دارند مانند شهروندان از انواع حمایت ها و امنیت شغلی برخوردار باشند.
یکی از الزامات توسعه رفاه اجتماعی، بیمه ها هستند که دولت برای حمایت از روستاییان، عشایر و کشاورزان کشور در سال 1384 اقدام به تاسیس صندوق بیمه کرد تا آنها نیز زیر پوشش حمایت های بیمه اجتماعی قرار گیرند.
براساس قانون بیمه شدگان «کشاورزان، روستاییان و عشایر» می توانند از مزایای بیمه اجتماعی شامل بازنشستگی، از کار افتادگی کلی، مستمری بازماندگان و نقل و انتقال بیمه ای برخوردار شوند، اما موضوع مهمی که به یک دغدغه برای کشاورزان و روستاییان تبدیل شده میزان پرداخت حق بیمه سالانه و مستمری است که در آینده دریافت می کنند چرا که این مقدار بسیار ناچیز است و با این وضعیت اقتصادی جوابگوی مایحتاج آینده آنها نیست.
** بیمه روستایی، پشتوانه و مفید
یکی از روستاییان شهرستان سنندج در باره مشکلات بیمه ای خود می گوید: بیمه روستایی می تواند پشتوانه ای خوب و مفید برای روستاییان و کشاورزان باشد و دلگرمی کشاورزان برای آینده، اما سقف مبلغ سالیانه بیمه روستایی، عشایری و کشاورزی حدود 400 هزار تومان است و قطعا مزایا و خدمات این بیمه در آینده نمی تواند جوابگوی نیازهای ما باشد.
ابراهیم رحمانی می افزاید: روستاییان قشر ضعیف جامعه به حساب می آیند معمولا خدمات خاصی برای آنها در نظر گرفته نمی شود و این موجب شده که اکثر روستاییان برای رفاه حال خود به حاشیه شهرها پناه ببرند.
وی بیان می کند: روستاییان مایل هستند مانند دیگر مردمان از پوشش بیمه ای خوبی بهره مند شوند، صندوق بیمه کشاورزی، روستاییان و عشایری در چند سال اخیر فعال شده اما اکثر مردم از این موضوع اطلاع جامعی ندارند و نیاز است روستاییان را در این ارتباط بیشتر آگاه کرد.
** افزایش مبلغ بیمه پرداختی بیمه اجتماعی روستایی
رئیس شورای بخش حسین آباد از توابع شهر سنندج می گوید: بیمه اجتماعی روستایی و کشاورزی اخیرا 10 درصد افزایش داشته و این جای خرسندی است اما برای بازنشستگان تحت پوشش این بیمه که ماهیانه 300 تا 400 هزار تومان دریافت می کنند، بسیار مبلغ ناچیزی است.
حمید خداکرمی به بازنشسته گان بیمه روستایی و عشایری اشاره و بیان می کند: قشر تولید کننده و پر تلاش روستایی که در اقتصاد جامعه نقش کلیدی را ایفا می کنند و تولید محصولاتی مانند، گوشت، لبنیات، گندم، انواع میوه و حبوبات و بسیاری از موارد دیگر را بر عهده دارند آیا حق این را ندارند مانند یک شهرنشین دارای امکانات و برخی شرایط زندگی باشند؟
وی عنوان می کند: روستاییان استان کردستان همیشه پشتیبان و حامی اصلی کشور و نظام خود بوده اند و نفرات اول انتخابات و مراسم کشوری هستند پس باید لیاقت و شان آنها بیشتر از چیزی باشد که نگرانشان می کند.
لذا روستاییان خواهان توجه بیشتر به این قشر زحمت کش هستند و انتظار دارند که بیمه روستایی و عشایری آنها مانند بیمه تامین اجتماعی اتخاذ شود حتی اگر روستاییان مبلغ پرداختی شان سالیانه بیشتر از این مقدار باشد.
**مزیت های صندوق بیمه روستایی
رئیس صندوق بیمه کشاورزان، روستاییان و عشایری کردستان با بیان اینکه بر اساس سرشماری 95 استان کردستان 134 هزار و 66 خانوار روستایی دارد، می گوید: از این میزان حدود 59 هزار خانوار در استان بیمه شده اند.
صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر در کنار سازمان تامین اجتماعی زیر مجموعه وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی است که متولی بیمه ساکنان روستا، کشاورزان غیرساکن در روستا، ساکنان شهرهای زیر 20 هزار نفر جمعیت، مهندسان عضو نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی، شاغلان حوزه صنایع دستی، زنبورداری، فرشبافی و دیگر رشته ها است.
جبار احمدپور می افزاید: افرادی که مشمول قانون کار نبوده و دسترسی به بیمه تامین اجتماعی ندارند و یا توانایی و تمکن مالی برای پرداخت حق بیمه تامین اجتماعی را نداشته باشند، می توانند از خدمات این صندوق استفاده کنند.
وی مزیت های این صندوق را ارزان بودن بیمه، دولتی بودن و نیز پرداخت یارانه بیمه توسط دولت عنوان می کند و ادامه می دهد: افراد می توانند به صورت اختیاری یکی از سطوح هشتگانه تعریف شده را انتخاب و حق بیمه را به صورت سالانه پرداخت نمایند. حق بیمه مصوب برای سال جاری در سطح اول 240 هزار تومان و در سطح آخر 540 هزار تومان است.
مدیر صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر کردستان بیان می کند: شهروندانی که در روستا و یا شهرها زندگی می کنند اگر قصد بیمه کردن خود از طریق سازمان تامین اجتماعی را داشته باشند باید ماهیانه 200 تا 300 هزار تومان پرداخت نمایند که این امر برای خیلی از شهروندان مقدور نیست لذا دولت امکانی را فراهم آورده است که بهره مندی افراد از مزایای بیمه های اجتماعی برای همگان مقدور و میسر باشد.
احمد پور می گوید: قاعدتا باید نسبت معقولی بین میزان حق بیمه پرداختی و مستمری دریافتی برقرار باشد و نمی توان انتظار داشت با پرداخت حق بیمه حداکثر ماهانه 45 هزار تومان در این صندوق نمی توان انتظار دریافت مستمری سازمان تامین اجتماعی را داشت که حق بیمه ماهانه 200 هزار تومانی دریافت می کند.
هر چند به این نکته نیز باید توجه کرد که نسبت بین میزان حق بیمه ای که افراد در این صندوق پرداخت می کنند و مستمری که ماهانه دریافت می کنند تقریبا دو برابر سازمان های بیمه ای دیگر است.
به عنوان مثال فردی که مبلغ ماهانه 45 هزار تومان را برای عضویت در این صندوق انتخاب می کند در صورت مشمول بودن دریافت مستمری حداقل 12 برابر حق بیمه پرداختی حدود 600 هزار تومان را به صورت ماهانه دریافت می کند، بنابراین افراد حق بیمه پرداختی یکسال خود را در یک ماه به عنوان مستمری دریافت می کنند که این امر نشان دهنده حمایت دولت از قشر مولد روستایی و کشاورزان است.
وی می گوید: مخاطبان صندوق اطلاع داشته باشند به هر اندازه که حق بیمه بیشتری پرداخت کنند به آن نسبت نیز مستمری بیشتری دریافت خواهند کرد اما اکثر روستائیان به دلیل انتخابی بودن سطوح حق بیمه، معمولا سطح پایین را انتخاب کرده که همین امر موجب شده در زمان دریافت مستمری به همین نسبت حقوق دریافت کنند.
مدیر صندوق بیمه اجتماعی استان می افزاید: بازنشستگی پیش از موعد بر اساس مصوبه مجلس محترم در سال 1396 اجرایی شده است و به دو دلیل حقوق تعدادی از افرادی که از مستمری بازنشستگی پیش از موعد استفاده می کنند پایین است، نخست اینکه بر اساس این مصوبه افراد با دارا بودن 10 سال سابقه و 70 سال سن در سال 1396 و با دریافت حقوق 10 روز می توانستند در خواست خود را ارائه دهند و دوم اینکه عموما این افراد سطح پائین را انتخاب کرده اند.
وی اضافه می کند: در مجموع پیشنهاد می شود کسانی که خواهان دریافت حقوق بیشتری هستند و توانایی پرداخت حق بیمه تامین اجتماعی را دارند از خدمات سازمان تامین اجتماعی استفاده کنند اما بر اساس قانون مشمولین عضویت در این صندوق می توانند از خدمات دولتی، ارزان و یارانه این صندوق بهره مند شوند.
احمدپور از دهیاران و اعضای شوراهای اسلامی روستاها تقاضا کرد اطلاعات لازم را در اختیار روستاییان محترم قرار دهند.
منبع: همشهری

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال