برخورد ناشایست با شهروندان برای هیچ مدیر شهری قابل قبول نیست

سنندج - ایرنا - برخورد نامناسب و رفتار ناشایست نیروهای شهرداری با شهروندان برای هیچ یک از مدیران شهری قابل قبول نیست و این نیروها باید در چارچوب قانون و تعامل با شهروندان وظایف خود را انجام دهند.

به گزارش خبرنگار ایرنا، این مساله بارها توسط استاندار کردستان و مدیران شهری مورد تاکید قرار گرفته و اعلام شده است که برخورد فیزیکی و رفتار ناشایست با شهروندان غیرقانونی و غیراخلاقی بوده و با فرد مورد نظر بشدت برخورد خواهد شد.
** هیچ نیرویی حق برخورد فیزیکی با مردم را ندارد
استاندار کردستان پیشتر در همایش شهرداران و اعضای شوراهای اسلامی شهرهای استان در سنندج برخورد فیزیکی برخی نیروهای شهرداری با مردم را ناشایست دانست و ادامه داد: هیچ نیرویی از شهرداری حق برخورد فیزیکی با مردم را ندارد حتی اگر مردم دچار تخلف شده باشند.
بهمن مرادنیا با بیان اینکه باید با متخلف براساس قانون و محترمانه برخورد کرد، یادآور شد: نیروی شهرداری که با مردم برخورد فیزیکی می کند، نیرویی با کفایت برای شهرداری محسوب نمی شود و باید با این نیرو برخورد شود.
با وجود اینکه بارها به تکریم ارباب رجوع و شهروندان تاکید شده است اما روز گذشته یکی از نیروهای اجراییات شهرداری با یک دستفروش سنندجی در بلوار دکتر حسینی، شانه خاکی(پیاده رو) که در حین فروش سیگار بوده درگیر می شود.
این دستفروش سنندجی که مرد میانسالی بوده و از این راه روزی سه خانواده را در می آورد روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار کرد: حدود چهار سال است که در این مسیر مشغول سیگار فروشی هستم و هیچگونه اذیت و آزاری برای کسی ندارم.
حسین پناهی با بیان اینکه بجز فروش چند پاکت سیگار در طول روز هیچ منبع درآمد دیگری نداشته و از این راه خرجی سه خانواده را می دهد افزود: تابستان گذشته نیز نیروهای شهرداری چند باری خواستار جمع کردن وسایلم از این محل شدند و روز گذشته نیز این موضوع دوباره تکرار شد.
وی اظهار کرد: این نیروی شهرداری با زور و رفتاری ناشایست می خواست وسایل کسب و کارم را از آنجا بردارد که با وساطت مردم قضیه تا حدودی فیصله پیدا کرد.
در پی این برخورد، این شهروند سنندجی امروز به شهرداری منطقه 2 دعوت و از سوی شهردار منطقه و نیروهای شهرداری مورد دلجویی قرار گرفته و بازهم به محل کسب و کار همیشگی خود واقع در بلوار دکتر حسینی برگشته است.
مدیر شهرداری منطقه 2 سنندج نیز در این رابطه گفت: یکی از مهم‌ترین مشکلات سطح شهرها که اغلب شهرداری‌های سراسر کشور با آن روبه‌رو هستند مشکل سد معبر است اما برخورد فیزیکی با شهروندان به ‌هیچ ‌عنوان برای مدیران شهرداری قابل‌قبول نبوده و با افراد سهل انگار برخورد قاطع خواهد شد.
جلال اصغری افزود: طبق قانون، شهرداری‌ها در راستای رفاه حال شهروندان موظف به رفع سد معبر هستند و در راستای اجرای این قانون در بعضی ‌اوقات شاهد درگیری فیزیکی بین نیروهای اجرائیات شهرداری و برخی شهروندان هستیم.
وی گفت: در بین مشکلات و معضلات سطح شهرها که همواره از سوی شهروندان، مسئولان و رسانه به شهرداری‌ها در جهت رفع آن تأکید می‌شود بحث رفع سد معبر است که شهرداری هم باید این وظیفه خود را به نحو احسن انجام دهد.
مدیرشهرداری منطقه 2 سنندج ادامه داد: در بازدیدهایی از سطح شهر شاهد هستیم، بسیاری از کسبه اجناس خود را در معابر عمومی گذاشته و همین امر باعث نارضایتی شهروندان از عدم اجرای رفع سد معبر در داخل شهر می شود.
وی گفت: خواسته مدیران شهرداری از نیروهای اجرائیات انجام ‌وظیفه در چارچوب قانون و تعامل با شهروندان است و برخورد فیزیکی با همشهریان به‌هیچ ‌عنوان قابل‌قبول نبوده و قطعاً با نیروهایی که سهل انگاری می کند برخورد خواهد شد.
اصغری به کسبه و دستفروشان نیز توصیه کرد: معابر هسته مرکزی شهر دارای عرض کمی است و در راستای رفاه حال شهروندان و جلوگیری از سد معبر همکاری و تعامل لازم را با نیروهای اجرائیات داشته باشند.
وی ابراز امیدواری کرد، در سایه تعامل و همکاری، شهروندان با نیروهای خدوم و زحمتکش شهرداری تعامل داشته و مدیران شهرداری را در رفع مشکلات ومعضلات شهر یاری دهند.
براساس سرشماری عمومی نفوس و مسکن سال 1395 استان کردستان یک میلیون و 603 هزار و 11 نفر جمعیت دارد که 66 درصد شهری و 34 درصد را جمعیت روستایی تشکیل می‌دهد.
این استان دارای 10 شهرستان، 29 شهر، 31 بخش، 86 دهستان و یک هزار و 697 آبادی دارای سکنه و 187 آبادی خالی از سکنه است.
شهر سنندج مرکز استان کردستان با حدود 500 هزار نفر جمعیت با سه ناحیه شهرداری اداره می شود.
خبرنگار: افسانه گلباغی**انتشار: امید بهمنی
7348/6108

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال